Neuvoja kaivataan, Dyna FAT BOB -08 pyörään tarkoitus laittaa sellainen kilpiteline sivulle jossa on takaparkki sekä jarruvalo. Otin alkuperäisen takavalon irti, niin sieltäpä löytyikin semmonen piirilevy jonka kautta sähköt kulkevat myös takavilkuille.
Kysymys kuuluu, voiko sen ohittaa vain liittämällä piuhat. Vai tarviiko esim. pyörän hälytin järjestelmä sitä piirilevyhässäkkää??
Ongelmia tulee sen uudelleen sijoittelussa vesitiiviiseen paikkaan..
Jussukka kirjoitti:Neuvoja kaivataan, Dyna FAT BOB -08 pyörään tarkoitus laittaa sellainen kilpiteline sivulle jossa on takaparkki sekä jarruvalo. Otin alkuperäisen takavalon irti, niin sieltäpä löytyikin semmonen piirilevy jonka kautta sähköt kulkevat myös takavilkuille.
Kysymys kuuluu, voiko sen ohittaa vain liittämällä piuhat. Vai tarviiko esim. pyörän hälytin järjestelmä sitä piirilevyhässäkkää??
Ongelmia tulee sen uudelleen sijoittelussa vesitiiviiseen paikkaan..
Tohon piirilevyyn tulee napaan 1 johto O/W.
Täytyypä tutkia mihin se menee.
Jussukka kirjoitti:Kiitos, tätä arvelin itsekkin.
Toi sähkökaavio kertookin kaiken kuinka saan piuhat kytkettyä.
Sori, tuli katsottua liian nopeesti.
Tohon piirilevyyn tulee napaan 1 johto O/W, mikä jää yli jos yhdistät johdot suoraan.
Nyt pitäs selvittää, mihin se menee..
Mulla se piirilevy on irroitettu Takavalon sisältä ja siirretty akun yläpuolella / rungon sisällä olevaa pieneen koloon. (evo Sportster) Etuna on että liittimet säilyy eikä tarvii muuta arpoa kun jatkaa vähän vanhoja johtoja.
Oisko se "ylimääränen" johto parkkivalojen johto, joka lienee pitää olla euroopanmalleissa eriksee? Eli ku kääntää avaimen acc-asentoon syttyy pelkät parkit, ja run-asennossa ajovalot. Voin olla väärässäkii.
"Väkivalta ei ole ratkaisu ongelmiin, mutta alkoholi on"
Toi O/W johto menee sieltä takavalolta liittimen jälkeen
- takajarruvalon katkaisijalle
- jarruvalon katkaisijan kautta vas ja oik käsikontrolleihin
- toista kautta sulakkeelle (jota kautta vielä muualle toisen värisenä R/GY...)
- sitten position lamp, fender lamp, speedometer
smuige kirjoitti:Toi O/W johto menee sieltä takavalolta liittimen jälkeen
- takajarruvalon katkaisijalle
- jarruvalon katkaisijan kautta vas ja oik käsikontrolleihin
- toista kautta sulakkeelle (jota kautta vielä muualle toisen värisenä R/GY...)
- sitten position lamp, fender lamp, speedometer
Taitaa olla maadoituslenkki ?
Liittyykö vielä jotenkin huolto/varoitusvaloihin?
Ongelma ratkaistu, ensinnäkin sen piirilevyhässäkän voi heittää jorpakkoon..
Se O/W johdin on parkkivalon johto ja liittimessä 94B oleva sininen johto on SE ylimääräinen johto jonka voi katkaista ja esim. kutistesukalla suojata.
Kiitos kaikille avusta !!
Tässä vielä kaikkien johtimien merkitys liittimessä 94B
1/ O/W = parkkivalo
2/ BN = oikeavilkku
3/ BE = ei käytössä
4/ R/Y = jarruvalo
5/ V = vasenvilkku
6/ BK = maadoitus
Mulla sama homma menossa ( pyörä on Dyna 2005 FXDCI ). Ja vaikka miten vinkuilen takavaloa, en saa jarruvaloja palamaan kytkimestä. Saan kytkemällä suoraan, mutten kytkimestä. Vilkut wörkkii.
Miniledit laitettu releineen. Takavalossa 3 piuhaa: jarru, taka ja maa. Mopon piuhoja siis neljä. Onko tässäkin sininen ylimääräinen. Mitatessa Punakeltaiseen tulee jatkuva ja myös oranssi valkoiseen. Siniseen ei tule ollenkaan ja mustahan on maa?
Piuhat:
Violetti - vilkku
Ruskea - vilkku
punakelta - ?
oranssivalko - ?
sininen - ?
musta - maa