kypärä

Keskustelualue H-D harrastajille

Valvojat: Pertti, pressa

kuksa
Viestit: 21
Liittynyt: 18:16 07.02.2004.

Viesti Kirjoittaja kuksa »

Kait se et 80% porukasta näyttää veljeksiltä on sitä "vapautta" ja "vapauden tunnetta", ei vaa ymmärrä meikäkää et mitä yksilöllisyyttä se on, hyvä kypärä on semmonen mikä tuntuu päässä hyvältä...siis omassa päässä, ei kaverin.
fxr-ss
Viestit: 322
Liittynyt: 19:04 17.05.2002.
Paikkakunta: Oulu

Nolan N01

Viesti Kirjoittaja fxr-ss »

Tuo Nolan 01 on mullakin, huono puoli siinä on että ajoviima ujeltaa melkoisesti korviin. Eikä tulppiakaan viitsi pitää kun ei kuule miten kone kehrää :-). Davidan avopotat (poislukien tuo "ohei") mitä olen kokeillut on taas tosi hiljaisia. Tuossa Nolanissa tuntuu olevan sellainen leikkaus siinä pehmusteessa että johtaa tuulen suoraan korviin. Paras tietty jos kypärää voi käydä kokeileen ajamalla ennen ostoa.
Harley Potter
Viestit: 134
Liittynyt: 18:15 06.01.2004.

Viesti Kirjoittaja Harley Potter »

ja jos on vedetty hiukset pois, niin sitten on se parta siinä suun ympärillä.
minkäs teet jos mies alkaa kasvamaan tukan läpi? :cry: on se mukava että jotain karvaa on päässä.onkos olemassa jotain tyylikkäämpiä niksejä tässä tilanteessa :lol:
Avatar
akrapu
Viestit: 710
Liittynyt: 15:22 09.08.2002.
Paikkakunta: e-pohojanmaa

Viesti Kirjoittaja akrapu »

Harley Potter kirjoitti:
ja jos on vedetty hiukset pois, niin sitten on se parta siinä suun ympärillä.
minkäs teet jos mies alkaa kasvamaan tukan läpi? :cry: on se mukava että jotain karvaa on päässä.onkos olemassa jotain tyylikkäämpiä niksejä tässä tilanteessa :lol:
On. Näiden ulkonäköä & releitä kritisoivien mielestä on varmaan hyvä olla karvoitukseltaan mallia 'posliini', jalassa prässihousut ja dressmanin kauluspaita päällä. Ei helvetti, joka jampallaltahan se DM:n paita löytyy, laitetaan Burberry samantien.

- Nimim. Kalju, partainen, avokypäräfarkkumies
hlyytine
Viestit: 1188
Liittynyt: 20:08 12.01.2004.
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hlyytine »

Harley Potter kirjoitti:minkäs teet jos mies alkaa kasvamaan tukan läpi? :cry: on se mukava että jotain karvaa on päässä.onkos olemassa jotain tyylikkäämpiä niksejä tässä tilanteessa :lol:
Brylcreem. Eiku Autosol. Eiku hmm, ääääähhh :oops:
Avatar
rahi
Viestit: 106
Liittynyt: 19:14 07.05.2005.
Paikkakunta: Espoo

Re: Nolan N01

Viesti Kirjoittaja rahi »

fxr-ss kirjoitti:Tuo Nolan 01 on mullakin, huono puoli siinä on että ajoviima ujeltaa melkoisesti korviin. Eikä tulppiakaan viitsi pitää kun ei kuule miten kone kehrää :-). Davidan avopotat (poislukien tuo "ohei") mitä olen kokeillut on taas tosi hiljaisia. Tuossa Nolanissa tuntuu olevan sellainen leikkaus siinä pehmusteessa että johtaa tuulen suoraan korviin. Paras tietty jos kypärää voi käydä kokeileen ajamalla ennen ostoa.
Shoein uusi musta avopotta tekee saman, eli takana olevassa nahkassa on pari ilmareikää ja muutenkin fyllit tekee julmetun suhinan korviin.
Mika
Viestit: 56
Liittynyt: 08:53 18.04.2002.

Viesti Kirjoittaja Mika »

Tarkoitus ei ihan ollut arvostella kenenkään pukeutumista/karvoitusta, mutta välillä vaan kiinnittää huomiota siihen, että äijät on kuin yhdestä muotista revittyjä.
Avatar
hilti
Viestit: 127
Liittynyt: 15:37 17.03.2003.
Paikkakunta: kehä 4

Viesti Kirjoittaja hilti »

Mika kirjoitti:Off topiccia lisää eli kanssa kiinnittänyt huomiota siihen, että aika usein jengillä on liivit, tietyn tyylinen ruutupaita, ketjulompakko yms. rekvisiittaa ja jos on vedetty hiukset pois, niin sitten on se parta siinä suun ympärillä. Eli ei niin omaperäistä vaan aika sterotypiaa mukailevaa.
Mutta kypärästä: Nolanin 01 ja hihna kireelle tai jos pidempiä matkoja ajelee varsinkin vesisateella, niin sitten umpikypärä.
Sovittaisko et 30% porukasta ei saa pitää yli 3mm. sänkeä eikä ruutupaitaa.Tästä eteenpäin kokoontumisissa olisi näppärä myydä osalle porukasta porteilla kravaatteja ja homopropeleja ettei mikään yhdistäis ulkoopäin....Vittu...mikään muu kuin ulkonäkö ei yhdistä mopomiehiä... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Avatar
affe
Viestit: 1693
Liittynyt: 14:32 17.04.2002.
Paikkakunta: Ruutana
Viesti:

Viesti Kirjoittaja affe »

Mika kirjoitti:Tarkoitus ei ihan ollut arvostella kenenkään pukeutumista/karvoitusta, mutta välillä vaan kiinnittää huomiota siihen, että äijät on kuin yhdestä muotista revittyjä.
Duoda, duoda... mahtaakohan se sitten olla syy vai seuraus :?: :roll: Meinaan että tietyistä jutuista pitävillä on usein muitakin yhdistäviä tekijöitä. Ei se että on kupoli klani, parta ja ruutupaita välttämättä tarkoita sitä että halutaan sulautua joukkoon, se saattaapi ollakin sitä että nämä kaverit vaan oikeasti pitävät siitä lookista. Pitäisikö sitten näyttää joltain joka ei tunnu omalta että voisi julistaa "oman tien kulkemista". Se kun on vähän muutakin kun pelkkä ulkonäkö...

Affe

Mulla muuten ei ole partaa (ainaskaan pitkää) on pitkä tukka (se toinen stereotyyppi) muttei ruutupaitaa, oon kyllä sellaista halunnut :twisted:
Karppa
Viestit: 258
Liittynyt: 13:07 24.07.2003.
Paikkakunta: Hki

Viesti Kirjoittaja Karppa »

affe kirjoitti: on pitkä tukka (se toinen stereotyyppi) muttei ruutupaitaa, oon kyllä sellaista halunnut :twisted:
Niitä saat tunnetusti Keskiseltä :wink: :wink:
Mulla noita on ja on ollu, kuitenkin lähinnä jonkun John Fogertyn inspiroimana, ei mp:n.
Kypärään palatakseni, toissa perjantaina lähti kolmion takaa 52 tonnia rautaa eteen. Ducatin katteet paskaksi, pää koneen kylkeen, kops. Jos ei ollut umpikypärä, olis kyllä napsahtanu karia leukaan, ihan kirjaimellisesti. Eli, ei millään perusteella vain avopottaa päähän.
Vastaa Viestiin