tero.silvan kirjoitti:Niimpä turvaudun teidän kykyyn ja haluun auttaa... Budjettia on "jonkun verran". Kysymys kuuluu, miten ja millä palikoilla rakennetaan ko. Sportster paras mahdollinen alusta?
SAmantien otan kiitollisuudella vastaan vinkkejä ja linkkejä kuinka parantaa jarrut. Oltii vuos sitten Mikkelin EAK:lla ja Mara sanoi hyvin; etujarru tuottaa lämpöä ja takajarru ääntä...
C:ssä on korkea keula vakiona ja takana n. 11,5-12" iskarit alkuperäisenä? Onko haluja nostaa perää n. 13" korkeudelle vai pitäytyä orkkiskorkeudessa? Jos pitäydyt orkkiskorkeudessa takana niin keulan maltillinen madaltaminen olisi paikallaan niin pyörän asento on enemmän mutkaan taipuva.
Jos miettii takaiskareita niin Öhlinsien hinnat karkeasti näin:
- "perus" emulsiomalli n. 650€
- lisäsäiliöllinen n. 950€ (mulla on nämä)
- lisäsäiliöllinen kaikilla säädöillä n. 1500€
Muitakin hyviä varmasti on, mutta Öhlins on ns. varma valinta eikä muut vaihtoehdot ole sen halvempia. Ricorin iskareita on kehuttu eli ne voi olla yksi varteenotettava vaihtoehto. Öhlinsien osalta soittelin maahantuojalle aikoinaan ja kyselin kommentteja niin sanoivat että tuo lisäsäiliöllinen on "ihan eri peli" kuin emulsiomallit. Ja omiini olen kyllä todella tyytyväinen ollut, mutta erittäin positiivisia kommentteja löytyy noista emulsiomalleistakin eli alkuperäiseen on tulossa roimasti parannusta valitsee mitkä vain.
Öhlinsiltä saa nykyään myös kasetit keulaan, hintaluokka n. 1000€. Tätä voisi pitää keulan osalta "top of the line" ratkaisuna, tosin kokemuksia näistä ei vielä mistään löydy kun on niin uusi tuote. Halvin hyvä keulanparannus taitaa olla Ricor venttiilit ja 5W öljyt ilman mitään muita muutoksia (n. 250-300€). Jos tuohon Ricorien lisäksi ottaa vielä uudet keulajouset niin kokonaiskustannus n. 400-500€. Jos haluaa säädettävyyttä esijännityksen osalta niin lisää kustannuksia tulee n. 200-250€. Eli aletaan lähestymään Öhlinsien kasettien kustannusta. Andreanin kasetit sitten halvempia ja ilmeisen toimivia kommenttien perusteella.
Öhlins on muuten näköjään vihdoin laittanut weppisivuillensa kunnolla infoa näistä eri malleista eli kannattaa tutustua, hinnat myös näkyvissä (19% alv):
https://www.ohlins.eu/en/products/motorcycle/" onclick="window.open(this.href);return false;
Jarrujen parantelu ei ole ihan halpaa puuhaa sekään

Mutta palkitsevaa kylläkin. C:ssä taitaa olla 21" pinnaetupyörä? Se yhdessä kapean keulan kanssa rajoittaa mahdollisia jarrusatulavalintoja aika lailla. En edes tiedä mahtuuko siihen mikään parempi satula (brembo, performance machine). Tuota pitäisi googlettaa ja selailla foorumeita että onko joku mahduttanut parempaa satulaa 21" pyörälle vai onko todettu mahdottomaksi. Sen tiedän että 19" pinnapyörän kanssa pitäisi mahtua PM:n 6-mäntäinen, mutta 21" osalta en osaa sanoa.
Omassa 48:ssä on nyt edessä Brembon 4-mäntäinen satula, Brembon kelluva 11,5" levy, punottu jarruletku ja Roadsterin jarrusylinteri (9/16"). Erittäin toimiva kombo!

Mukava jarrutella kahdella sormella aj pyörä oikeasti pysähtyy. Taakse on tulossa samanlainen setup vielä tänä kesänä.