minkälaisilla suojilla ajelette?

Keskustelualue H-D harrastajille

Valvojat: Pertti, pressa

Avatar
Kiwi
Viestit: 2241
Liittynyt: 22:09 18.01.2010.
Paikkakunta: Lapua
Viesti:

Re: minkälaisilla suojilla ajelette?

Viesti Kirjoittaja Kiwi »

Spöken tyyliin, paitsi ettei oo muita sadekamppeita ku pottaan kiinnitettävä kultakalamalja.
Avatar
pau
Viestit: 67
Liittynyt: 22:02 04.10.2010.
Paikkakunta: Salo
Viesti:

Re: minkälaisilla suojilla ajelette?

Viesti Kirjoittaja pau »

jos äkkiä tossa kylillä käy niin t-paita, foxin enska-housut irtolahkeilla ( eli shortsit joissa on suojat ! ) ja crocsit, paitsi jos ajaa tolla springerillä kun toi suojaton avobeltti on huono just crocsien kanssa ;)

Normiajossa Sartson kevlaritäytteiset farkut, nahkarotsi, perus bootsit, avopotta ja aurinkolasit jotka täyttävät EN- suojalasispeksit ( kokeile ampua pikkukivi 100 km/h reiskoihin tms. lasilinsseihin ), sekä kunnon hanskat ( esim joku Richa tms. ja hintaluokka 100e ).

Hanskoista oppinut sen verran kun radalla on tullut pannutettua kymmeniä kertoja että niissä ei saa koskaan säästää. Esim. tollaset hyvät Richat kestää vetää useita kertoja kahdeksasta kympistä vattaliukua asfaltilla käsien varassa ilman että menee vielä puhki, tai edes sattuis vielä, oppimisesta puhumattakaan...

p.
1996 FXSTS, Springer with Apes, Style before function
1986 FXRD, FXR -or- DIE!
Avatar
Artsi-67
Viestit: 56
Liittynyt: 20:13 18.04.2008.
Paikkakunta: Kokkola
Viesti:

Re: minkälaisilla suojilla ajelette?

Viesti Kirjoittaja Artsi-67 »

Sekalainen o meikäläisellä varustus, kangasta ja goreteksin tuntusta rättiä :!: :?: :!: , johtunee tästä pallokalakropasta, ku ei löydy Mukavaa/turvallista varustetta :oops:
Niin ja kärpäshaavipotta(avo Bandit) :mrgreen:
Hiljaa hyvä tulee tai sitten EI!
Avatar
Joe Cool
Viestit: 5900
Liittynyt: 01:26 14.08.2006.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: minkälaisilla suojilla ajelette?

Viesti Kirjoittaja Joe Cool »

Näitä on tullut hankittua rotseihin ja housuihin:

Kuva

Hein Gericken tavaraa, näitä ei taida kukaan myydä Suomessa, mutta reissuilta ostellut ja kerran myös suoraan Saksasta tilannutkin. Eri kokoja, muotoja ja paksuuksia jne. on tyrkyllä ja ihan järjelliseen hintaan.

Tässä vaikka linkki nettiluetteloon. Erittän miellyttävät päällä ja iskunvaimentavaa erikoista kumia tuo tavara.

http://www.hein-gericke.de/katalog/2012 ... rtpage=123" onclick="window.open(this.href);return false;
Joe Cool Has Left The Building 8) - Joella on vasemmanpuoleinen rakennus :mrgreen:
Avatar
SenioRR
Viestit: 513
Liittynyt: 16:00 22.09.2005.
Paikkakunta: Parainen
Viesti:

Re: minkälaisilla suojilla ajelette?

Viesti Kirjoittaja SenioRR »

Nahka- ja kangasajotakki kyynär- ja olkapääsuojilla. Kangastakissa lisäksi myös selkäsuoja. Richan kevlarfarkkuja (polvisuojilla) on tullut paljon käytettyä viime kesinä. Nahkahousut suojilla löytyy myös, samoin kuin vedenpitävät ajohousut. Noita kaikkia sitten käytellään kauden aikana reissun luonteen, sään ja fiiliksen mukaan. Toisinaan tuntuu, että noita ajovermeitä on kertynyt jo liikaakin, mutta toisinaan taas tuntuu, ettei "mulla oo mitään päällepantavaa"... :P
H-D Softail Custom 1998
Avatar
ttopi
Viestit: 224
Liittynyt: 21:16 24.01.2011.
Paikkakunta: Ilomantsi
Viesti:

Re: minkälaisilla suojilla ajelette?

Viesti Kirjoittaja ttopi »

Useimmiten ajelen nahkatakissa, tuollaisessa Leather Heavenin Racing -tyylisessä. Kaapissa on myös Heldin suojilla varustettu nahkatakki. Housuina löytyy Halvarssonin nahkahousut. Niissä on paikat polvisuojille. Sitten kevyempinä housuina vahvasta Cordura -kankaasta tehdyt reisitaskuhousut. Sadekamppeina on lisäksi Hanxin sadetakki ja Sweepin sadehousut. Kenkinä tilanteen mukaan Gore-Texillä ryyditetyt maiharit tai Alpine Starsin Gore -ajokengät. Hanskoja on parit, Heldin nahkahanskat kalvolla, joissa on palanen tuulilasin pyyhkijää etusormessa. Sitten toiset Leather Heavenistä alelaarista kaivetut nimettömät paksut nahkahanskat.
Kypärinä on Shoei avopotta visiirillä tai sitten täysmusta Shoei -umpipotta.

Yokon goretkin olis, mutta tällä hetkellä ei mahdu niihin... :oops:
FXRT Sport Glide '83, Shovelhead 1340...

Old is not Dead!
TCowboy
Viestit: 109
Liittynyt: 19:54 13.01.2011.
Viesti:

Re: minkälaisilla suojilla ajelette?

Viesti Kirjoittaja TCowboy »

Onko kenelläkään kokemuksia tämän tyyppisistä suojista:

http://www.forcefieldbodyarmour.com/moto

Itseäni kovasti kiinnostaisi, antaisi pirun paljon enemmän vaihtoehtoja pukeutumiseen. Myönnän että olen turhamainen :oops:
Robusto
Viestit: 132
Liittynyt: 21:35 23.06.2010.
Viesti:

Re: minkälaisilla suojilla ajelette?

Viesti Kirjoittaja Robusto »

Aamulla pesen hampaat, siinä suojaimet. Kypärä sen takia ettei pääse muuten perille kun pysäyttävät, ihme nipottamista :D no on toki nahkaa yläkropalle mutta ne vaahtomuovit lähti heti. Lähden siitä että jos kolisee niin ei auta mikään jos joku tule niskaan, itse pysyttelen tien puolella enkä hölmöile.
- BHS -
jarkke
Viestit: 55
Liittynyt: 15:37 09.02.2009.
Paikkakunta: Valko, Loviisa
Viesti:

Re: minkälaisilla suojilla ajelette?

Viesti Kirjoittaja jarkke »

Nahkatakki selkä, hartia ja kyynersuojin, nahkafarkut ja avopotta. Sateella en juuri ajele, kun vesi lorisee niskasta sisään.... Olisiko ollut sittenkin parempi se pidempi takalokasuoja?
Avatar
TipiL
Viestit: 542
Liittynyt: 15:54 24.05.2007.
Paikkakunta: Hämeenlinna
Viesti:

Re: minkälaisilla suojilla ajelette?

Viesti Kirjoittaja TipiL »

TCowboy kirjoitti:Onko kenelläkään kokemuksia tämän tyyppisistä suojista:

http://www.forcefieldbodyarmour.com/moto

Itseäni kovasti kiinnostaisi, antaisi pirun paljon enemmän vaihtoehtoja pukeutumiseen. Myönnän että olen turhamainen :oops:
Tarkoitatko ihan tuollaista "kokopaitaa" suojilla? Juniorilla on sellainen, ajelee enskalla ja vaikuttaa toimivalta, kun on kaikki suojat samassa paketissa ja päälle voi laittaa vaikka pelkän pitkähihaisen T-paidan. Itsekin olen miettinyt, että pitäisikö hommata. On helppo pukea päälle, hengittää kuitenkin, kun on verkkoa tuo suojien välinen osa eikä tosiaan tarvitse miettiä muuta pukeutumista niin tarkkaan.

Joo-o, pakko myöntää, että olen sen verran arkajalka, että käytän suojia. Enkä aja avokypärällä. Harrikan omissa Functional Riding Gear malliston ajovarusteissa on myös paikka suojille ja nuo harrikan omat suojat on joustavia ja muutenkin miellyttävämpiä kuin perinteiset "styroks-suojat". Eli sellaisilla mennään tällä hetkellä.
Housut on kelistä rippuen IXS coret tai Sweepin nahkat, suojallisia kummatkin.
*******************************************
* FXDF * My vibrator has two wheels and six speeds *

Harrikkanaiset-kirja * Gremlin Bells -Pirunkellot
restlessrebel
Viestit: 48
Liittynyt: 20:49 13.08.2010.
Paikkakunta: Helsinki

Re: minkälaisilla suojilla ajelette?

Viesti Kirjoittaja restlessrebel »

Takkina ajaessa fox creekin Classic II takki, aivan käsittämättömän hyvää nahkaa!
http://www.foxcreekleather.com
Elinikäinen takuu (ei koske luodin tai puukonreikiä)

Boot factoryn liivit ja saappaat
http://www.bootfactory.fi/
Bootfactoryn saappaat kutistuu hieman aluksi kun ne ottaa käyttöön, mutta kaupan väki venyttää ilmaiseksi jos tarvitsee.

Nahkabyysat, merkkiä Sweep... laatu on sweepiksi hyvä (kyseisen valmistajan laatu vaihtelee laajasti, kannattaa kaupassa tarkistaa tarkkaan mitä on hyllystä ottamassa)

Avopotta satoi tai paistoi. Licks nov dot on merkki ja malli, tehty lasikuidusta.
http://www.lickscycles.com/catalog/prod ... ts_id=2147

Ajolasit halcyonit
http://classicpartsltd.com/

Shoei raid 2 umpi potta mustalla visiirillä kun on alle 10 astetta lämmintä ja matkaa yli 100km.

H-D:n omat sade vaatteet! On muuten törkeen hyvät!!! MP-asun yms sadevaatteet on hanurista! Ne ei vaan kestä!


Eli lyhyesti sanottuna... nahka pitää hyvin poissa tuulen ja asfaltti ihottuman ja se ei syty palamaan jos osuu pakoputkiin :D
Ja viimeksi mainittu on se tärkein asia! (kokemuksen syvä rintaääni)
restlessrebel
Viestit: 48
Liittynyt: 20:49 13.08.2010.
Paikkakunta: Helsinki

Re: minkälaisilla suojilla ajelette?

Viesti Kirjoittaja restlessrebel »

P.S. Kun lähden kävellen baariin, vedän päälle Heldin prätkärotsin jossa on jumalattoman hyvät olka ja kyynär panssarit!
Voi kännissä vetää oikeen huolella pannut ja kädet pysyy kunnossa!

Takki on uskomattoman hyvää mallia... jos joku tietää mistä saa nykyään Heldin takkeja niin kannattaa käydä katsomassa.
Avatar
wesa
Viestit: 1472
Liittynyt: 15:04 12.02.2004.
Viesti:

Ilman kypärääääää!

Viesti Kirjoittaja wesa »

§§§ "Ajoneuvojen käytöstä tiellä annetun asetuksen (1257/1992) 6 §:n 2 momentissa säädetään vapautukset suojakypärän käyttövelvollisuudesta. Tieliikennelaissa säädetty velvollisuus käyttää suojakypärää ei koske: a) umpinaisella ohjaamolla varustetun kolmipyöräisen mopon, kevyen nelipyörän tai L5-luokan ajoneuvon kuljettajaa ja matkustajaa, b) invalidimoottoripyörän tai invalidimopon kuljettajaa, c) liikenteen valvonnassa tai muussa virkatehtävässä olevaa, jos kypärä haittaa tehtävän suorittamista, d) poronhoito- tai metsänhoitotehtävissä, voimansiirto- ja sähkönjakelu- tai televerkostotöissä taikka verkontarkastustehtävissä olevaa moottorikelkan kuljettajaa ja matkustajaa, e) umpinaisessa perävaunussa olevaa moottorikelkan matkustajaa eikä f) museomoottoripyörän ja –mopon käyttäjää erityisesti järjestetyn ajotapahtuman aikana." §§§

Eli kun me järjestetään paraati HDCF International Rallyn aikana, ainakin minä, matkamallinmies ja Lukkonen saadaan ajaa ilman kypärää ihan laillisesti!(kohta f)

Chopperikuskit joutuvat sitomaan moottorisahan hoijakkaan, että pykälät täyttyvät!(kohta d)

Paitsi Pudasjärvi, joka on poronhoitoaluetta ja ainahan kyseessä on poronhoito, kun Harrikka päräyttää. (kohta d)
Avatar
Vallu
Viestit: 4715
Liittynyt: 13:20 17.04.2002.
Paikkakunta: Karjalohja
Viesti:

Re: minkälaisilla suojilla ajelette?

Viesti Kirjoittaja Vallu »

Kohta F: Lukkosella se mopo on jo ollutkin. Enpä tiennytkään, että Sinä ja Matkamallimies olette myös hankkineet mopot. :mrgreen:
Kuva LIFEMEMBER
Avatar
wesa
Viestit: 1472
Liittynyt: 15:04 12.02.2004.
Viesti:

Re: minkälaisilla suojilla ajelette?

Viesti Kirjoittaja wesa »

Se olikin tuo kohta d kelkkajuttuja. Joten ei taida chopperimiehelle saha riittää?
LIFEMEMBER
Vastaa Viestiin