Ruisku
Yleistä ruiskusta
Bensiinin syöttö ruiskulla kaasuttimen sijaan on lähes pakko nykyajan saaste ym määräysten takia.
Ruiskuja on ollut käytössä autoissa jo yli 50 vuotta (mekaaniset). Elektronisesti ohjatut vuodesta 1957. Ensimmäiset patentit saatiin ruiskuihin on jo 1896, mutta toimiva malli oli vasta 1920-luvulla dieselautoihin.
Sakaslaiset (Bosch) kehittivät 30-luvulla polttoaineen ruiskutuksen lentokoneisiin, joidenka moottoreista se sitten siirtyi suuremmassa määrin myös autokäyttöön.
Elektronisesti ohjatun bensiininsyötön EFI (Electronic Fuel Injection) yhteyteen liittyy ohjausyksikkö ja erilaisia antureita kuten lambda-anturi, lämpötilaanturi, kaasuläpän asentotunnistin jne.
Lambda anturit
- Sportster 2007
Osanumero on 27719-07 (hintaluokka jenkeissä 30-50$ -2010)
Anturi on BOSCH F00HL00213 15533 (982) kapeakaistainen.
TC EFI tyhjäkäynti
Jos tyhjäkäynti on liiallisen korkealla.
Kannattaa huomioida/tarkastaa muutama asia.
1. Imusarja saattaa kuumetessaan laajentua ja hirttää ilmaläpän pääsemästä kiinniasentoon. Tarkasta ruiskun alla oleva vipu ja stoppariruuvi, että ne osuvat toisiinsa kun käännät kaasua ja vapautat sen. Tämä siis välittömästi sammutuksen jälkeen. Sieltä pitäisi kuulua kevyt kilahdus
2. IAC -askelmoottori (Idle Air Control) resetoi itsensä nollaksi välittömästi kun päävirran jälkeen käännät Run/Off kytkimen Run -asentoon. Jos epähuomiossa kaasu on hiukankin auki sillä hetkellä, on tyhjäkäyntimaailma aivan sekaisin, kunnes seuraavan kerran käytät virrat pois ja uusi reset tapahtuu.