Kumma ääni ja sähkövika

Kaikki ne tekniikka-aiheet jotka eivät sovi suoraan johonkin muuhun aihealueeseen.

Valvojat: Pertti, pressa

Avatar
Kroits
Viestit: 71
Liittynyt: 08:44 09.01.2003.
Viesti:

Kumma ääni ja sähkövika

Viesti Kirjoittaja Kroits »

No, niin Mr. Murphy strikes again....

Tänään sain pyörän ajoon (FXST 03) ja seuraavaa vikaa iski lenkillä:

1. Kun ajan niin kuluu ensiovedon kopasta (n. korvakuulopaikannus) kummaa hinkkaavaa ääntä (aika kova). Aäni esiintyy vain kun kone on tyhjäkäynnillä liikkeessä. Jos annan kaasua ei ääntä kuulu tai käytän kytkintä niin ei kuulu. Vakavaako?

2. Sähköprobleema - kesken ajon mittaristosta häviää kilometrit (digitaalitaulukko), takajarruvalo menee pimeeksi ja vilkut ei toimi (tosin toinen Kellermani näyttäis olevan murtunut ja tippumaisilla, joten mennee vaihtoon) valot palaa ja jos esim. laittaa pitkät päälle niin sen se kertoo. Kummaa eikö totta. Tämä esiintyy aina välillä. Tulee ja menee siis.

Ilmeisesti jossain oikosulku?

Jotenkin on energiaa kattoa tasan nolla, onkohan noi isoja hommia jos veis ammattimiehelle? Tosin nekin taitaa olla aika ruuhkaisia.... ja maksaa tietenkin.
-Your mind is being monitored. Please think clearly.
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

Minkälainen ensiöveto sulla on? Jos remmi niin olisko vähän poissa linjastaan?

Kokeile ottaa se murtunut kellermani kokonaan pois ja eristä sinne menevä plussapiuha. Olisko se murtunut ja vetäisi silloin tällöin oikoseen. Kuulostaa juuri siltä että joku automaattisulake siellä pätkii.
Avatar
Mopopoika -65
Viestit: 2110
Liittynyt: 08:42 07.05.2003.
Paikkakunta: Vantaa-Pirkkala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Mopopoika -65 »

Kommentteja 2. kohtaan:

Kellerman murtunut? Ettei olisi vain sarven sisässä olevaa kumia kiristävä ruuvi löystynyt ja tästä syystä vilkku tippumassa. Kiristäminen on helppoa. Pyörität vain vilkkua myötäpäivään, niin pitäisi lähteä kiristymään.

Kellermaneissa olevat alkuperäiset maadoitusjohdot ovat aika heikkoa kamaa joten vilkkujen toimimattomuus voi johtua siitä että maajohdot ovat poikki. Jos näin on, niin ne maajohdot kannattaa korvata kuoritulla tavallisella sähköpiuhalla.

Tulee ja menee: Meneminen johtuu siitä että automaattisulke todennäköisesti laukeaa ja tuleminen siitä että se hetken kuluttua palautuu. Onko menemiselle yhteistä nimittäjää, esim. tapahtuuko se silloin kun käytät vilkkua. Jos "kyllä", niin vika Hemulin mainitesemassa vilkun johdossa. Jos sähköt katoaa jarruttaessa, niin vika jarruvalon sähkössä. Jos ei siinäkään, niin sitten tutkimaan niitä sähköjä jotka eivät toimi.

Eli tervetuloa kytkentäkaavioiden mystiseen maailmaan :wink:
Aake
XLH-84 (late)
Aiemmin omistettu XLH -86, XLS -81 ja XLH-90
Avatar
mikira
Viestit: 1493
Liittynyt: 12:38 18.03.2003.
Paikkakunta: Wien/Itävalta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja mikira »

Mulla oli omassa sportissa noita 2 kohdan ongelmia, mutta kun ei ole automaattisulakkeita piti sulake aina vaihtaa kun vika ilmeni kun muuten ei lahtenyt mopo kayntiin.
Korjaamolla vaihtoivat sytkaboxin ja vikakin loppui, on kuulemma viallisia boxeja liikenteessa ainakin uudemmissa sporteissa. Mutta tassa tapauksessa ensin kylla korjaisin sen kellermanin.
Vastaa Viestiin