Pannu vai Evo

Keskustelualue H-D harrastajille

Valvojat: Pertti, pressa

Shit

Pannu vai Evo

Viesti Kirjoittaja Shit »

Nonniin! En tiedä onko foorumi oikea, vosi kyllä mennä chatinkin puolelle, mutta toisaalta...

Eli ajatuksena olis että ottaisin vähän velkaa (sehän kannattaa kun kyseessä on HD). Mutta ostanko/alanko etsiä pannua vai evoa? Eli idea on että tarttisin pyörän jolla voi tehdä lomamatkan vaikka esurooppaan. Ei älkää ehdotttako Hondaa.

Siis luotettava, mutta kiva peli! Jäykkä kiinnostaa, mutta remontin määrä arveluttaa. Eli kuinka paljon eroa teknisen remontin määrässä on 50-luvun pannulla / panshovelilla vs. evo vm. 85-89.

Muuhun ei rahat riitä! :( Vaikka siinähän on jo kylliksi!!!!
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

Viisikymmentä vuotta vanha moottori on viisikymmentä vuotta vanha. Väkisinkin tulee väsymistä ja murtumia, jos ei remontti kiinnosta tai taidot riitä osta evo. Pannu on loistava laite mutta edellyttää määrättyä harrastuneisuutta ja oikeaa asennoitumista. Onhan evoissakin toki huonolla hoidolla olleita yksilöitä mutta pääsääntöisesti sillä saa huolettomammat kilometrit.

Jäykän evon löytäminen on sitten toinen juttu, kyllähän niitä aina silloin tällöin tulee myyntiin mutta harvakseltaan.
Pankinjohtaja

Viesti Kirjoittaja Pankinjohtaja »

Taitais olla parempi että ostat Sportsterin jos kerran kukkaroakin ahdistaa...
Mikäs "vika" muuten Shovelissa on, jos kerran valitset jummankumman: Pannun tai Evon (Evo Sportyn?) 8O
Paniikinjohtaja

Viesti Kirjoittaja Paniikinjohtaja »

Shovelin runko on niin saakelin ruma, samoin sportyn, softailin runko on ihan linjakas. Jäykkä on linjakkain. Molemmat on osaavan ihmisen pyöriä. Osta sporty ja kierrä kylää, niin meilläpäin on näkynyt olevan tapana :?
Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Mikäs Shoveliin estää rungon vaihtamasta jos se niin saakelin ruma on...? Poliisisedät vai... hah hah
Sooveli
Viestit: 93
Liittynyt: 20:20 05.03.2005.

Viesti Kirjoittaja Sooveli »

Itse otin velkaa ja ostin shovelin. Sellaisen läskipyörän hydra glide keulalla jne. sellaisessa ne jouset ei haitaa, mut kopterin tekoon ei minusta sovellu kuin jäykkä. Pitkillä matkoilla nuo jouset vois voi olla ok, vaikka onnistuuhan se jäykälläkin kokemuksia omasta brittikopterista. Vanhoja joutuu korjaamaan useammin mut niissä tekniikka on helpompi korjata kuin mitä uusissa.
Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Jos V-Rodia ei lasketa mukaan niin kaikkien HD-moottoreiden tekniikka on suht yksinkertaista ja samankaltaista.

Alkuperäiselle kysyjälle suosittelisin myös itsekin Sportsteria... :?
BT rulez

Viesti Kirjoittaja BT rulez »

Voihan sen sportyn ostaa, mutta milläs ajat :?: :?: :?: :wink: :wink: :wink:
Aikalailla PA tyyppien pyörä, mutta ku pitää olla HD niin se sit.
Big Boy

Viesti Kirjoittaja Big Boy »

Hauskoja kommentteja täällä :lol:
Jos itsetuntosi on kunnossa, silloin et tarvitse isointa, kalleinta ja hienointa jatketta, vaan voit ostaa sportyn. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
No joo. Pannun saat suurinpiirtein samaan hintaa kuin uuden Sportyn. Jos varsinaista matkapöyrää haet hinta tuplaantuu, eikä se ole softail.
Karppa
Viestit: 258
Liittynyt: 13:07 24.07.2003.
Paikkakunta: Hki

Viesti Kirjoittaja Karppa »

Älä kuuntele näitä, täällähän on käytännössä turha esittää tollasta kysymystä, on tää niin pahasti sporsteripalsta. Nytkin ylläolevista ainoa sulle vastaava on Hemuli, muuten alkää heti sporttimainonta.
Big Boy kirjoitti:Hauskoja kommentteja täällä :lol:
Jos itsetuntosi on kunnossa, silloin et tarvitse isointa, kalleinta ja hienointa jatketta, vaan voit ostaa sportyn. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
No joo. Pannun saat suurinpiirtein samaan hintaa kuin uuden Sportyn. Jos varsinaista matkapöyrää haet hinta tuplaantuu, eikä se ole softail.
Softail on oikein hyvä matkapyörä, varsinkin tohon moporunkoon verrattuna.

Mutta jos Itsetunto on kunnossa, eikä rahat riitä Evo Big Twiniin, ei ole mitään syytä edes ostaa HD:tä, tommosen porsterin hinnalla saa muilta merkeiltä vaikka mitä. Hae vaikka Ducati ST (ellei VTR:ää voi harkita), käy Euroopassa, ja aja kahdeksikkoa HD:n ympäri. Pääset kokelemaan miltä ajo-ominaisuudet tuntuu kun ylitetään 250 autobahnalla. Tai vaikka Bemari, matkantekoon vielä parempi. Jutustas päätellen kun Japsia et tahdo...

Tv nimim. FXSTB + ST4.
Avatar
jyristys
Viestit: 787
Liittynyt: 13:18 29.06.2004.

Viesti Kirjoittaja jyristys »

Karppa kirjoitti:Älä kuuntele näitä, täällähän on käytännössä turha esittää tollasta kysymystä, on tää niin pahasti sporsteripalsta. Nytkin ylläolevista ainoa sulle vastaava on Hemuli, muuten alkää heti sporttimainonta.
No jos pitää saada harrikka, ja rahaa on rajallisesti, niin se on joko uusi sportti tai ikiwanha BT. Ikiwanhat BT:t on tietysti hienoja, mutta jos toinen nyt on ekaa HD:ta ostamassa ja nimenomaan on huolissaan luotettavuudesta, niin kyllä uusi > vanha.
Karppa kirjoitti: Mutta jos Itsetunto on kunnossa, eikä rahat riitä Evo Big Twiniin, ei ole mitään syytä edes ostaa HD:tä, tommosen porsterin hinnalla saa muilta merkeiltä vaikka mitä. Hae vaikka Ducati ST
Ei pidä paikkaansa: Tämänvuotinen Ducati ST 18900 - 21900e, sporster 883 11250 - 13800e, 1200:nen 15400 - 16900e. Lisäksi HD pitää arvoaan merkittävästi paremmin kuin iso D. Mainittakoon totuuden nimessä että viimevuotisia Ducateja saa hyvällä alennuksella, mutta vitunko väliä sillä on jos haluaa harrikan eikä muovikyykkyä..
Karppa
Viestit: 258
Liittynyt: 13:07 24.07.2003.
Paikkakunta: Hki

Viesti Kirjoittaja Karppa »

Sori, en ymmärtänytkään tässä puhuttavan uusien hinnoista. Saakos sitten uuden pannun millä hinnalla? Jos puhutaan vaikka (kuvitteellisesta) kympin määrärahasta ja itsetunto ei tarvi tällasta pönkittämistä, löytyy parempia "järki"vaihtoehtoja vaikka kuinka paljon. Tosin, eihän tämä mitään järkiharrastamista olekaan. Jos taas on johonkin nimenomaiseen porukkaan pakko samaistua, silloinhan vaihtoehdot on tietysti vähissä, mutta todellakaan ei pelkästään yhdessä mallissa (porsterissa), omaan tarkoitukseensa hyvä vaihtoehto sekin.
Mutta kai se Evo BT parempi ostos on kuin pannu, kysyjän käyttötarkoitukseen, jos ei kerran muut merkit käy...
Avatar
jyristys
Viestit: 787
Liittynyt: 13:18 29.06.2004.

Viesti Kirjoittaja jyristys »

Karppa kirjoitti:Sori, en ymmärtänytkään tässä puhuttavan uusien hinnoista. saakos sitten uuden pannun millä hinnalla?
En jaksa etsiä hintoja, onhan noita kumminkin katalookeissa.

Kyllähän harrikan hinnalla saa vaikka mitä, käytetyn Ducatin tai Volvon, tai ihan helvetisti kaljaa. Edelleenkin toiset vaan haluaa harrikan ja ostaa sellaisen, ja kukaan ei voi väittää etteivätkö uusien sporttien hinnat olisi kohdillaan.

Mitä itsetunnon pönkittämiseen tulee, niin eiköhän siihen ole omiaan nämä uuden sukupolven kyykyt, joissa on 160+ hummaa takapyörällä ja joilla voi menettää korttinsa ykkösvaihteella moottoritiellä. Mitä muuta käyttöä niillä muka on tässä maassa kuin poseeraus?
Karppa
Viestit: 258
Liittynyt: 13:07 24.07.2003.
Paikkakunta: Hki

Viesti Kirjoittaja Karppa »

Kyllä hyvällä pyörällä aina kayttöä on. Jos, kuten kysyjä, aikoo vaikka käydä jossain, ei noilla todellisten poseeraajien peleillä eikä varusteilla pitkälle potki. Jos kaveri lähtee reissuun ja ajaa vaikkapa tankillisen aina putkeen, kyllä siinä jää jäykät rungot ja 280-läskit, samoinkuin avokypärät, nahkaliivit ja ketjulompakot niille varsinaisilla poseeraajille.
Dyna1450

Viesti Kirjoittaja Dyna1450 »

Jollain taitaa olla joku alemmuuskompleksi, pitää olla isomopo ja kehua jotain softailia matkapyöräksi testien mukaan esim springeri on kaupunki mopo ei matkapyörä
Itse en hauku ketään/mitään kaikki samanlaisia paskoja :twisted:

kannattaa muuten oikeasti lukea mopotestejä niin ei tarvitse luulla kaikkea tietävänsä
Oikeasti uusi tyttömopo on hyvä ajaa ja jota et softaililla kiinni saa

Tosin olen ajanut polkupyörällä enempi kilometrejä kuin moni tosi biggeri mopolla
Polkupyörä on muuten hyvä matkapyörä
Vastaa Viestiin