Electran vm. 1990 kaiuttimet paremmiksi

Sähköt, elektroniikka, valot, vilkut, hälytin, mittarit (myös mekaaniset)

Valvojat: Pertti, pressa

HD-Evolution
Viestit: 89
Liittynyt: 20:07 13.06.2010.

Electran vm. 1990 kaiuttimet paremmiksi

Viesti Kirjoittaja HD-Evolution »

Millä keinoin vanhan Electra Glide Classicin äänenlaatua saisi paremmaksi? Alkuperäiset elementit ovat aika vaatimattomat. Auttaako pelkkä elementtien vaihto vähän laadukkaampiin jo jotain? Soitinta en ajatellut vaihtaa, vaikkei sillä paljoa teekään ;)
Avatar
Vallu
Viestit: 4715
Liittynyt: 13:20 17.04.2002.
Paikkakunta: Karjalohja
Viesti:

Re: Electran vm. 1990 kaiuttimet paremmiksi

Viesti Kirjoittaja Vallu »

Tarkoitatko nimenomaan äänen laatua vai äänen voimakkuutta? Jos kaiuttimet ovat sököt, niin hyvin varustettu autoradiokauppa myy veneisiin tarkoitettuja "vettä pelkäämättömiä" kaiuttimia. Katot vaan oikean ohmiluvun ja kajarin koon. Jos radio on orkkis (=1990 mallinen), ja vika on siinä, niin pahaa pelkään, että ainoa korjauskeino on ostaa uusi. Halpisautoradiot eivät sitten toimi eli tehot ei riitä kuunteluun matkavauhdissa. Tehokkaat autoradiot eivät sitten kestä vettä. Vaihtoehdoksi jää tehokas veneradio tai H-D:n (Sonylla muistaakseni vastaava) oma radio.
Kuva LIFEMEMBER
HD-Evolution
Viestit: 89
Liittynyt: 20:07 13.06.2010.

Re: Electran vm. 1990 kaiuttimet paremmiksi

Viesti Kirjoittaja HD-Evolution »

Mankka on kunnossa. Ajattelin vaan elementit päivittämällä parantaa äänenlaatua/toistokykyä/dynamiikkaa. Täytyy talvella sitten katsella tarkemmin. :wink:
Avatar
Kiwi
Viestit: 2241
Liittynyt: 22:09 18.01.2010.
Paikkakunta: Lapua
Viesti:

Re: Electran vm. 1990 kaiuttimet paremmiksi

Viesti Kirjoittaja Kiwi »

Kyllä noita kajareita saa melkein mistä vaan, ostaessa vaan kattoo ettei hirveesti olis pahvia niissä nii kestää sit vettä ;)
Vastaa Viestiin