Rungon vaihtoa...

Keskustelualue H-D harrastajille

Valvojat: Pertti, pressa

matant
Viestit: 336
Liittynyt: 13:35 12.11.2004.

Rungon vaihtoa...

Viesti Kirjoittaja matant »

Jäykkärungon teko mietityttää, eli tc softista jäykkäperä. Mutta kysymystä: Mitenkä toi prossa juttu menee rungon osalta, jos tekee orggiksesta jäykkäperän? Katastaahan / muutoskatastaa se pitää joka tapauksessa. Olisko käytetyn rungon hommaaminen fiksumpaa ja siitä modifiointi vai jopa suoraan jäykän tarvikerungon hommaaminen. Orggis ois mukava säästää tulevia hulluja ajatuksia / projekteja varten.

Varmaankin sitä tulis samalla tehtyä hiukan muutakin rungolle, kun kerran purettuna (keulan, alaputkien, yms. osalta)... :twisted:

Eli jäykkät "perämiehet tai naiset", kommentteja kaivataan, mikä olisi vähiten tyhmintä jos alkaa ko. rojektiin...
Avatar
smuige
Viestit: 5776
Liittynyt: 22:19 24.10.2002.
Paikkakunta: Stadi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja smuige »

Niinkuin usein jo aiemmin on todettu
rungon vaihtaminen ei ole sallittua. (vielä???)
Pyörän identiteetti menetetään.

Modifiointi jäykkäperäiseksi on sallittu.
Prossia menee 8%
Takahaarukka ja -jousitus....8.0%
Takahaarukka......................4.0%
Takajousitus........................4.0%

Prossataulukko löytyy vaikkapa mmaf sivuilta tai aikaisemmista aiheista.
Ja täss suoraan:
http://www.mmaf.fi/documents/Prosenttilaskuri.xls

edit: linkki lisätty
Viimeksi muokannut smuige, 15:48 17.06.2008.. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Seuraava Walkka Swap
Pääsiäisenä 2019
Avatar
saatananteri
Viestit: 289
Liittynyt: 10:38 15.10.2007.
Paikkakunta: Hellsinki

Viesti Kirjoittaja saatananteri »

Olisiko moinen kokolailla moraalisesti väärin:

Ostaa laadukkaan omaan mieleen olevan jäykän rungon ja siirtää siihen vanhasta rungosta moottorikiinnikkeet ja vaikka sen runkoputken palan missä on runkonumero.

Norrtäljessä törmäsi Redneckin runkoihin ja ajatus lähti liikkeelle. Mutta missä menee modauksen ja rungon vaihdon raja? Voihan rungon teettää kotimaassakin olemassaolevalle tekniikalle- näyttää siltä että vanhasta rungosta on monissa tapauksissa käytetty tyyliin vain 10% jos sitäkään...
"Now, listen, you don't go any one special place. That's cornball style. You just go."
Avatar
smuige
Viestit: 5776
Liittynyt: 22:19 24.10.2002.
Paikkakunta: Stadi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja smuige »

Uuden rungon vaihtaminen olisi monestikkin huomattavasti järkevämpää jne.

Suomen kateellisuusverotuskäytännön takia se ei vain vielä onnistu.
Taitaa olla verottajalla pelko persiissä, että toisista rungoista yritettäisiin keplotella veronkiertomoottoripyöriä tai jotain vastaavaa :twisted:

Edellisen viestin mukaisista toimista narahti (kuka narautti?) aiemmin eräs polliisimies rallitouhuissa. Autoon oli vaihdettu vain rungonnumeroiden paikat. Susi oli sudelle susi.
Seuraava Walkka Swap
Pääsiäisenä 2019
matant
Viestit: 336
Liittynyt: 13:35 12.11.2004.

Viesti Kirjoittaja matant »

smuige kirjoitti:Niinkuin usein jo aiemmin on todettu
rungon vaihtaminen ei ole sallittua. (vielä???)
Pyörän identiteetti menetetään.
Onko noin, että jos runko vaikkapa kolarissa menee korjauskelvottomaksi, niin sitä ei saa vaihtaa uuteen / käytettyyn ehjään?

Entäpä toinen käytetty / modifioitu orggisrunko ja uudet stanssit vanhoilla nroilla? Laiton, laillinen, eettisesti väärin vai omantunnon kysymys? :twisted:
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

smuige kirjoitti:...Suomen kateellisuusverotuskäytännön takia se ei vain vielä onnistu...
matant kirjoitti:Onko noin, että jos runko vaikkapa kolarissa menee korjauskelvottomaksi, niin sitä ei saa vaihtaa uuteen / käytettyyn ehjään?
Älä nyt Smuige puhu läpiä päähäsi, ihmisethän uskoo kaiken :lol: ...

Ei rungon vaihtaminen ole missään kielletty. Laissa ainoastaan sanotaan että "mikäli runko vaihdetaan alkuperäisestä mallista poikkeavaan, tulee uuden rungon olla taka-akseliltaan jousitettu".

Ja se, että runkoa ei saa vaihtaa jäykäksi ei johdu kateudesta vaan yksinkertaisesti siitä että vaihdon kieltävä pykälä löytyy eri laista kuin muokkaamisen salliva. Ja koska ei voi olla lakia joka kumoaa toisen voimassa olevan joudumme odottamaan kunnes se aikaisempi laki muutetaan. Mihin tuskin menee kovin kauaa.
Avatar
smuige
Viestit: 5776
Liittynyt: 22:19 24.10.2002.
Paikkakunta: Stadi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja smuige »

Joo, otetaas takaisin.
Näinhän se on, että jousitettua runkoa ei saa vaihtaa jäykkään - vielä.
Mutta samanlaisen saa vaihtaa samanlaiseksi.

Verotusteknisen kummituksen päästin koska se on usein juttujen takana Suomessa... :wink:
Seuraava Walkka Swap
Pääsiäisenä 2019
matant
Viestit: 336
Liittynyt: 13:35 12.11.2004.

Viesti Kirjoittaja matant »

Eli voiko vaihtaa orggis rungon tilalle toisen alkuperäisen HD rungon menettämättä prossia? Joskushan taisi prossissa mennä niin, että jos vaihtaa uuden samanlaisen tilalle (tai turvallisuudeltaa paremman, esim. jarrut), niin ei menetä prosentteja?

Onkos tuossa jäykkäperäntekemisessä joitain vuosimalli rajoitteita? Erityisesti kiinnostaa ns. uudemmat pyörät (2000 luvun).

Niin ja siis jousiperän tilalle ei saa vaihtaa jäykkää runko, mutta originaalin jousiperän voi MUUTTAA jäykäksi ja menettää vain tuon 8%?
Ymmärsinköhän Smuigen kommenteista oikein?

Houkutteleva ajatus taitaa olla tuo aikaisemminkin ehdottamani: "Toinen käytetty / modifioitu orggisrunko ja uudet stanssit vanhoilla nroilla? Laiton, laillinen, eettisesti väärin vai omantunnon kysymys?"
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

matant kirjoitti:...Laiton, laillinen, eettisesti väärin vai omantunnon kysymys?"
Ennen kaikkea sellainen kysymys jota ei ole syytä pohtia näin julkisesti.

Rungon vaihdosta menee aina prosentit, ainakin siihen asti kunnes ns. korjausrakentaminen sallitaan - eli vaurioituneen osan tilalle saisi vaihtaa toisen SAMANLAISEN ilman prosenttimenetyksiä. Samanlaisella ei sitten tarkoiteta UCC:n tekemää chopperrunkoa... Tuo parempaan vaihtaminen koskee ainoastaan jarruja joiden vaihdosta ei mene muutenkaan enää prossia kun niitä ei ole koko taulukossa mukana.

Jäykkäperäistämisessä ei ole vuosimallirajoitteita ja prossia menee takahaarukan ja iskareiden vaihdosta 8% kuten Smuige jo sanoi.
Pertti
Viestit: 6165
Liittynyt: 21:11 28.09.2004.
Paikkakunta: Lapua
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Pertti »

[quote="matant"

Houkutteleva ajatus taitaa olla tuo aikaisemminkin ehdottamani: "Toinen käytetty / modifioitu orggisrunko ja uudet stanssit vanhoilla nroilla? Laiton, laillinen, eettisesti väärin vai omantunnon kysymys?"[/quote]

Käsittääkseni rungon vaihdossa ei uuteen runkoon lyödä vanhan valmistenumeroita, vaan uudessa olevat numerot kirjataan rekisteriotteeseen huomautuksena kuten itse rungon vaihtokin.
TTR
Viestit: 9
Liittynyt: 21:16 12.01.2008.

Runko

Viesti Kirjoittaja TTR »

Paljonko runkoa sitten voi muokata, että se luokitellaan alkuperäiseksi.
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

Reikkaus, stretsaus tai levitys luetaan vielä alkuperäisen rungon vähäiseksi muokkaamiseksi mutta jos esim. muutat alunperin kaksikehtoisen rungon yksikehtoiseksi otetaan muutoksista prosentteja koska sitä ei voida enää tunnistaa alkuperäiseksi.
Don Quijote
Viestit: 980
Liittynyt: 13:10 10.10.2003.

Viesti Kirjoittaja Don Quijote »

hemuli kirjoitti: muutat alunperin kaksikehtoisen rungon yksikehtoiseksi otetaan muutoksista prosentteja koska sitä ei voida enää tunnistaa alkuperäiseksi.
Niinpä... :roll: puusilmä ei tunnista enää sportsterin runkoa jos sen muuttaa yksikehtoiseksi.

Mutta jos sitä ainoastaan stretsaa, reikkaa, levittää ja muuttaa jäykkäperäiseksi, sen tunnistaa vielä helposti sportin raamiksi...ilmeisesti?

On tää kyllä edelleen melkoista pelleilyä, vaikka parempaan suuntaan ollaankin menossa ja on jo mentykin... :roll: :? 8O
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

Don Quijote kirjoitti:...On tää kyllä edelleen melkoista pelleilyä, vaikka parempaan suuntaan ollaankin menossa ja on jo mentykin... :roll: :? 8O
Joku rajoitus siihen oli pakko laittaa että virkamies ylipäätään hyväksyi perusmuutokset prosenttivapaina. Pelkohan on se, että innokas rakentaja hankkii valmiin kystömrungon ja heppaa vaan emäputken alkuperäisestä väittäen että koko raami on tehtaan tekele.
Don Quijote
Viestit: 980
Liittynyt: 13:10 10.10.2003.

Viesti Kirjoittaja Don Quijote »

Sepä se, pelko, prosentit jne... Jos sallittaisi rungon vaihto jäykkään, niin...

Mutta kaikki tulee aikanaan, luulen ma 8)
Vastaa Viestiin