käynti häiriö

Kaikki ne tekniikka-aiheet jotka eivät sovi suoraan johonkin muuhun aihealueeseen.

Valvojat: Pertti, pressa

jaripekka
Viestit: 39
Liittynyt: 10:54 14.09.2005.
Viesti:

käynti häiriö

Viesti Kirjoittaja jaripekka »

rautis lähtee käyntii ku unelma mutta ajaessa tasakaasulla ampuu putkissa vedättäessä menee ku pieni elukka. mistä ettis ensimmäisenä oireiden aiheuttajaa?
vot
Viestit: 121
Liittynyt: 21:38 22.11.2005.
Paikkakunta: iitti

Viesti Kirjoittaja vot »

taitaa käydä vähä laihalla
jaripekka
Viestit: 39
Liittynyt: 10:54 14.09.2005.
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jaripekka »

sillonhan pitäis ampua putsarii mut täytyy kokeilla isommalla suuttimella.
piese

Viesti Kirjoittaja piese »

Milläs kaasarilla? Jos läppäkeinänen niin saattaa olla väljä. Sytöt? tulpat? imuvuoto? kylmä ilma? helekutan paljon vaihtoehtoja.
jaripekka
Viestit: 39
Liittynyt: 10:54 14.09.2005.
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jaripekka »

keinänen on ruokkijana. ite veikkaan cranen aiheuttavan ongelman että huomenna tarkastan liitokset ja säädöt.
jaripekka
Viestit: 39
Liittynyt: 10:54 14.09.2005.
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jaripekka »

tulppa oli himmeenä ku vaihdoin toisen ni pelas hyvin mutta hetken päästä meni taas pimeeks.suuttimet on 50 ja 150 putket lyhyet ja avarat.koneessa on uudet pytyt ja männät. mikä vois aiheuttaa tulppien pimenemisen?
piese

Viesti Kirjoittaja piese »

Jos NKG niin susia on reilusti jo uusissa.

Ja eiköhän noi ole yhtä yksilöitä kuin ihmisetkin :lol:

Ite kyllä lykkäisin isompaa suutinta, tai no itellä oli dragpipet ja 65/porailtu 170 sekä vapaa suodatin ja niillä toimi mutta väljä kun oli niin käyntiin laitto olikin sitten jo taidetta :oops:
Avatar
Mopopoika -65
Viestit: 2110
Liittynyt: 08:42 07.05.2003.
Paikkakunta: Vantaa-Pirkkala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Mopopoika -65 »

Mulla rautis oireili kolmisen viikkoa sitten samalla tavalla kun kun tulpan nipukka löysällä.

Eilen sama ongelma toistui uudelleen, eli tasakaasulla ampui välillä putkeen ja välillä tuntui muuten vaan siltä, niin kuin olisi joku tahti jäänyt välistä syttymättä. Bussipysäkille tuplppia tarkistamaan ja Cranen tulpan johdot sekä tulpat olivat ok. Mulla on puola virtalukon alla ja katselin siinä sitten avainnippua joka makasi puolan johtojen päällä. Irrotin avainnipusta virta-avaimen ja laitoin muun nippuhässäkän metalliketjuineen taskuun. Tämän jälkeen ongelma poistui ja vian aiheuttajaksi analysoin avainnipun sekoittaneen puolan kipinän anatamista... Tiedä häntä, mutta seuraavan tunnin ajan päästelin tyytyväisenä Pirkkala - Lempäälä -alueen mutkateitä... :roll:

Jos tulpat on kovin nokiset (=rikkaalla) ja olet käyttänyt reilusti ryyppyä, niin mulla tuolla yhdistelmällä evosportti söi tehokkaasti NKG:n tulppia.
Aake
XLH-84 (late)
Aiemmin omistettu XLH -86, XLS -81 ja XLH-90
Avatar
Sepixlh
Viestit: 4224
Liittynyt: 08:26 22.04.2002.
Paikkakunta: Paimio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Sepixlh »

Tarkistuskierros: tönäreiden säätöt ( säädä niin että pyöri ihan reilusti, muttei tunnu välystä) sytytys, virtalukko, akkukaapelit.
Pieneltä vaikuttaa nuo jaripekan suuttimet, kuten piese tuumasi isompia suuttimia 60/160 on varmaan lähellä 65/170 ei ole vielä liikkaa.
Kokeilla voisi myös vaihtaa tulppamerkkiä, jotkut koneet tykkää vain tietyistä tulpista Champion H8C... tai sitten lämpimämmällä lämpöarvolla.
Näin "kylmillä" keleillä menee helposti laihalle.
You live more in 5 minutes on a bike like this going flatout, than some people live in a lifetime.
-Burt Munro
Vastaa Viestiin