HD Ameriikasta

Keskustelualue H-D harrastajille

Valvojat: Pertti, pressa

Jube
Viestit: 109
Liittynyt: 00:50 27.10.2006.
Paikkakunta: Puntainen

HD Ameriikasta

Viesti Kirjoittaja Jube »

Pitäis pyörä ostaa. :D

Jenkkilästä tuonti kiinnostaa, varsinkin nyt kun dollarin kurssi on täältä päin katsellessa mallillaan.

Ennen varsinaista kysymystulvaa nokkelille tiedoksi: katselin haulla vanhoja topikkeja enkä löytänyt vastausta, joka kelpaa. :wink:
Sitä paitsi haluan tuoreinta mahdollista tietoa...

Tutkailin toteutuneita verotuspäätöksiä, jotka koostuvat ymmärtääkseni verottajan arvioiman pyörän hinnan mukaan muodostuvista ajoneuvo- ja arvonlisäveroista? Mitenkäs tulli? Onko tietty prosentti pyörän ostohinnasta? Ostokuitin mukaan vaiko arvio? Lasketaanko rahdit ym. mahdolliset kulut mukaan? Ja mitä rahti maksaa tänä päivänä? Esim. itärannikolta Suomeen? Paljonko on laiva- ja lentorahdin hintaero? Hemuli(?) muistaakseni kertoi äskettäin laskentakaavaa Ruotsista tuontiin, mutta USA on EU:n ulkopuolisena tahona kaiketi melkolailla eri juttu..

Jonkin sortin softail on haussa, vuosimalli väliltä 1990 - 2000. Verot pyörivät näköjään 4000 - 5000:n välillä. Onko kenelläkään tullut tässä asiassa ylläreitä vai voiko tuon mukaan suurinpiirtein budjetoida?

Ja lopuksi: toimiiko kukaan palstan lukijoista välittäjänä jenkkilän puolella? Kävisi katsomassa pyörän ja hoitelisi asioita siellä päässä? Vinkatkaa jos on tuttuja äijiä rapakon takana!


Oon kova poika kyseleen näköjään.. 8O Ja varmasti nämäkin asiat on täällä käyty läpi useamman kerran. Perusluonteeltani laiskana jätkänä kyselen kuitenkin mieluummin täältä kuin alan kaivaa tietoa mistä sattuu.

Kiitos jo etukäteen hienoista vastauksista!

PS. Kauppaa ihmeessä jos oma pyörä on kohtuuhintaan (=halpa :twisted: ) myynnissä! Softailia siis haen ja etenkin Heritagea, mahdollisesti Fat Boyta tai Springeriä jos pinkka kestää. Ei nääs haittaa, vaikka ehtis vielä tämän kesän puolellakin ajeleen..
Pessimismi on aivan turhaa. Ei se kuitenkaan mitään auta.
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

Haulla löytyy paljon juttua, varmasti myös sitä mistä olet jäänyt paitsi. Kuten nyt esimerkiksi tämä yksi kaveri joka jeesaa korvausta vastaan jenkkipäässä: www.hdcf.fi/juttutupa/viewtopic.php?t=7761

EU:n ulkopuolelta tuotaessa kuvio on muuten sama, mutta ennen kuin päästään laskemaan autoveroa pitää maksaa tulli ja ALV jotka lasketaan pyörän CIF-hinnasta. CIF-hinta tarkoittaa laitteen ostohintaa lisättynä rahtikustannuksilla. Nämä lasketaan virallisten kuittien perusteella.

Eli ((ostohinta+rahti) + tulli 3,7%) + ALV 22% ja sen jälkeen sitten autovero ja alvi siitä.
Jube
Viestit: 109
Liittynyt: 00:50 27.10.2006.
Paikkakunta: Puntainen

Viesti Kirjoittaja Jube »

Sairrraan nopee vastaus! Vartti ja se oli siinä vaikka yötä myöten täällä taas kuhkitaan! Kiitos Hemuli!

Itse asiassa tämä vinkkaamasi topikki oli yksi niitä harvoja joita luin, ja kiinnostikin kovasti. Sitten katsoin keskustelujen päivämääriä (2005 ja silleen) ja ajattelin, ettei kyseinen herra välttämättä enää edes vaikuta Jenkeissä.

Kunnes sitten NYT kahlasin sivut kiltisti loppuun ja olihan siellä tuoreempaakin tuotosta! Yritetään ottaa yhteyttä Peteen!

Kertokaa vielä mieluusti hyviä ja ennenkaikkea huonoja kokemuksia tuonnista. Mitä kannattaa ottaa huomioon jne.

Ja edelleen odotan sitä 12.000 euron Springersoftailtwincam-tarjousta... 8)
Pessimismi on aivan turhaa. Ei se kuitenkaan mitään auta.
Avatar
JiiVee
Viestit: 2302
Liittynyt: 10:16 07.10.2003.
Paikkakunta: Paimala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja JiiVee »

http://www.motopalsta.com/kauppiaat/H-D ... /0/59885/0

H-D Centerissä olisi tällainen "projekti" - ei tosin twin cam
http://www.mctoiseen.fi" onclick="window.open(this.href);return false;
Jube
Viestit: 109
Liittynyt: 00:50 27.10.2006.
Paikkakunta: Puntainen

Viesti Kirjoittaja Jube »

Kiitos vinkistä! :D

Mielenkiintoinen peli. Ja pyörän tarina sekin mielenkiintoinen. Soittelin ja kyselin tarkemmin. Täytyy käydä tsekkaamassa kunhan joutaa Kehäkolmosen kieppeille piipahtamaan.

Saako muuten omavalmistepyörän nimetä itse rekisteröinnin yhteydessä?
Pessimismi on aivan turhaa. Ei se kuitenkaan mitään auta.
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

Jube kirjoitti:...Saako muuten omavalmistepyörän nimetä itse rekisteröinnin yhteydessä?
Kyllä, mutta se lienee ongelmista pienin... Ennen pyörän ostoa tutustu omavalmisteiden rekisteröintivaatimuksiin vaikka osoitteessa www.mmaf.fi - pyörän pitää täyttää rekisteröintihetkellä voimassa oleva tekninen vaatimustaso ja sen toteen näyttäminen ei ole ihan varttitunnin homma.

Tarkoitus ei ole pelotella mutta kannattaa ottaa asoista selvää ennen kuin tekee mitään hätiköityä.
Avatar
hdjokke
Viestit: 1141
Liittynyt: 16:49 17.07.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hdjokke »

hemuli kirjoitti:
Eli ((ostohinta+rahti) + tulli 3,7%) + ALV 22% ja sen jälkeen sitten autovero ja alvi siitä.
Taalan kurssin alentuessa on tulli noussut kuuteen prosenttiin. Muuten Hemulin kaavan mukaan. Tämä 6% koskee myös Jenkeistä tilattavia osia.
Valtio ottaa omansa. :(
Jokke
Anna hyvän kiertää
Vain hieman "paranneltu" 2001 FXSTI
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

hdjokke kirjoitti:...Tämä 6% koskee myös Jenkeistä tilattavia osia...
Kokonaisten pyörien osalta näyttää pitävän paikkansa, mutta kyllä ainakin taric-koodin 8714190000 alla olevat tuotteet (moottoripyörien osat ja tarvikkeet) on edelleen 3,7% tulliprosentilla. Toivottavasti en ole väärässä :evil: ...
brady
Viestit: 61
Liittynyt: 15:41 15.06.2005.
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja brady »

ovat edelleen 3,7 % tullilla :)
Avatar
s&s
Viestit: 1055
Liittynyt: 11:28 13.05.2003.
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja s&s »

Ainakin viikko sitten tulli koodilla 8714190000 oli vielä 3,70%.
Viva Knievel!
Avatar
hdjokke
Viestit: 1141
Liittynyt: 16:49 17.07.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hdjokke »

No näinpäs sitten olikin osien suhteen. Pitäis aina tuplatsekata. Mistähän oli moinen jäänyt mieleen. Hauska yllätys kuitenkin olla näin päin väärässa, on näet itsellekin tulossa osia ensi talven projektia varten. :D :D :D
Jokke
Anna hyvän kiertää
Vain hieman "paranneltu" 2001 FXSTI
lihavapoika
Viestit: 9
Liittynyt: 20:19 03.03.2007.
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja lihavapoika »

Kannattaa näin jälkiviisaana huomioida myös autoverotuksen osuus vuosimallia valitessa.Omassa 93´fatboyssa autoveron osuus oli 23%/17000?, kun taas 95´ja ylöspäin on asetettu kiinteät prosentit, olis ollu tonnin halvemmat verot jos olis oma ollu vaikka tuo 95`jonka vero% oli 17.
Avatar
Joe Cool
Viestit: 5900
Liittynyt: 01:26 14.08.2006.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Joe Cool »

hemuli kirjoitti: ... pitää maksaa tulli ja ALV jotka lasketaan pyörän CIF-hinnasta. CIF-hinta tarkoittaa laitteen ostohintaa lisättynä rahtikustannuksilla. Nämä lasketaan virallisten kuittien perusteella.

Eli ((ostohinta+rahti) + tulli 3,7%) + ALV 22% ja sen jälkeen sitten autovero ja alvi siitä.
Itse katselin talvella Kaliforniasta pyöriä netistä, kun yksi kaveri oli talven siellä ja olisi voinut käydä kurkkaamassa. Dollarin hintaetu hävisi kyllä käytännössä täysin noihin EU:n ulkopuolisiin kuluihin, tulliin ja ALViin. En nimittäin usko, että Tulliin kannattaa tänä päivänä marssia tuhannen taalan virallinen kuitti taskussa pilkkahintaan ostettua Harrikkaa tullaamaan. Luulisin Tullin olevan hyvin selvillä Harrikoiden hintatasosta jenkeissäkin. Käsittääkseni Tulli voi edelleen määrätä tullin ja alvin tilastojensa perusteella, jos kuitti ei tunnu uskottavalta.

Kääntäen sitten voi tietenkin sanoa yhtä perustellusti, että dollari on nyt niin halpa, että se kattaa rahdt, tullit ja alvit jenkeistä, joten pyörän voi ostaa hyvin sieltäkin :)

Päädyin sitten hakemaan itselleni ja kaverilleni 70-luvun shovelit EU:sta ja kaikesta tinkaamisesta, tuttujen hyävksikäytöstä yms. kulujen minimoinnista huolimatta pyörien kokonaishinta oli samoilla nurkilla, mistä hinnat vastaavista Suomessa alkavat. Säästöa ei mainittavasti euroissa siis tullut, mutta saimme sellaiset, mitä haimmekin ja kumpikin pyörä on nyt museotarkastettu. Muserekisterissä olevien hintapyynnöt ovat täällä kyllä korkeammat, joten sikäli voimme arvioida säästäneemme jonkin verran.

Tämä tuonti vs. Suomesta osto kuuluu kyllä ehdottomasti siihen sarjaan, että "voitto" on helppo laskea ja jokainen saa siitä laskennasta juuri itse haluamansa tuloksen :mrgreen: Ja hyvän mielen saaminen toki vastaa vähintään 4000 euron säästöä, vaikkei rahaa säästyisi yhtään 8)

Mutta minähän ymmärrän jotain vain noista Kekkosen aikaisista ajopeleistä, uudempien laatuun ja hintatasoon en osaa ottaa kantaa :lol:
Joe Cool Has Left The Building 8) - Joella on vasemmanpuoleinen rakennus :mrgreen:
Avatar
Sepixlh
Viestit: 4224
Liittynyt: 08:26 22.04.2002.
Paikkakunta: Paimio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Sepixlh »

Joe Cool kirjoitti: Tämä tuonti vs. Suomesta osto kuuluu kyllä ehdottomasti siihen sarjaan, että "voitto" on helppo laskea ja jokainen saa siitä laskennasta juuri itse haluamansa tuloksen :mrgreen: Ja hyvän mielen saaminen toki vastaa vähintään 4000 euron säästöä, vaikkei rahaa säästyisi yhtään 8)

Mutta minähän ymmärrän jotain vain noista Kekkosen aikaisista ajopeleistä, uudempien laatuun ja hintatasoon en osaa ottaa kantaa :lol:
Tämän kommentin allekirjoitan myös... jotain "harvinaista mallia" toki voi löytää lähes normaalin hinnalla, joita ei ole Suomessa/EU:ssa tarjolla.
You live more in 5 minutes on a bike like this going flatout, than some people live in a lifetime.
-Burt Munro
883c
Viestit: 141
Liittynyt: 22:02 16.08.2005.
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja 883c »

itselle tuli heritage jenkeistä keväällä
säästöäkin olisi syntynyt mutta tahdoin vehkeen kotio lentorahtina
kun helmikuussa rupee pyörää etsimään ei ole aikaa ruveta laivoja katselemaan...

itse en niinkään ajatellut tätä rahansäästön kannalta...
enemmänkin kulttuuritekona, ei näitä suomeen lisää tule muuten kuin tuomalla :)

no lopputuloksena sain vähän ajetun pyörän alkuperäisillä varusteilla hintaan joka on hieman suomen hintatasoa edullisempi.
jenkeissä on vaan sitä valinnan varaa "hiukan" enemmän

miikka
XL Sportster Custom 883/1200 2005
FLSTC Heritage Softail Classic 1993
Vastaa Viestiin