Ei kypärättä Italiassa...

Keskustelualue H-D harrastajille

Valvojat: Pertti, pressa

Vastaa Viestiin
Kokkonen

Ei kypärättä Italiassa...

Viesti Kirjoittaja Kokkonen »

Luin tuossa juuri erään Saksalaisen artikkelin, jossa kerrottiin että Italiassa on seuraamuksia kovennettu mm. kypärättä ajosta, josta suuren rahallisen sakon lisäksi saattaa moottoripyörä (vast.) joutua takavarikkoon 30 päivän ajaksi.
Kannattaa huomioida, kun liikkuu saapasmaassa. Ehkä Mikira tietää taustoja/tilannetta paremmin?

Tuo Italialaisten tyyli yrittää parantaa liikenneturvallisuutta koventamalla rangaistuksia, menee taas kerran suhteettomuuksiin.
Supi
Viestit: 81
Liittynyt: 21:51 04.09.2002.
Paikkakunta: Nurmijärvi

Kypäräpakko

Viesti Kirjoittaja Supi »

Moikka,

Pyörin huhtikuussa lähes 2 viikkoa Rooma - palermo etc seuduilla ja ainakaan etelä-italiassa kypäränkäyttöä, nopeuksia, onko pyörässä kilvet, kyydissä olevan köörin määrää yms ei valvottu LAINKAAN..ainoastaan rekkojen ylipainoja ratsattiin.

Palermossa mm oli tavallista että keskustassa liikkui kakaroita pienillä 50-80cc crosseilla isompien crossien perässä...no reaction from carabinieri ????

Italiassahan tuli kypäräpakko jo vuosia sitten mutta hiljattain kypäräpakko tuli käsitääkseni pakolliseksi ja siitä voi teoriassa saada sakot. Hyvin italialainen lähestyminen aiheeseeen

T.Supi
Kokkonen

Viesti Kirjoittaja Kokkonen »

Sehän tässä asian tekeekin omituiseksi ellei peräti naurettavaksi, laaditaan ankaria lakeja, joita ei sitten yritetäkään valvoa, eikä siten myöskään noudattaa. Ei tuolla mallilla saa muuta aikaiseksi kun, että kansan kunnioitus lakia kohtaa vähenee entisestään.

Ja takaisin vielä tuohon Italian uutiseen, siinä oli myös lisänä että kaikkien yli 50 cc kaksipyöräisten on kannettava rekisterikilpeä, kypärän tulee olla ECE22 hyväksytty. Ja takavarikko saattaa kestää uusintatapauksessa jopa 90 päivää. Sakot voivat olla jopa 1450 Euroa!

Niin, eikä Italiassa saa irrottaa edes toista kättä ohjaustangosta...

Mutta kuten Supi jo sanoi, käytäntö on toista....

Varmaan ensivuonna nostetaan taas rangaistusten määrää, koska näillä ei saatu mitään aikaan.


"10. Juli 2007 - ADAC: Motorradfahrer sollten sich im Urlaub strikt an die Regeln halten"
Viimeksi muokannut Kokkonen, 18:17 01.08.2007.. Yhteensä muokattu 3 kertaa.
Don Quijote
Viestit: 980
Liittynyt: 13:10 10.10.2003.

Viesti Kirjoittaja Don Quijote »

Kokkonen kirjoitti: Niin, eikä Italiassa saa irrottaa edes toista kättä ohjaustangosta...
Niinpä, eipä tartte suunnitella Italian reissua (edes teoriassa) käsivaihteisella ja jalkakytkimellä varustetulla pannulla.
Tai jos vaikka visiiri huurtuu sateella? Lienee turvallisempaa ajella plexi huurussa kuin raottaa sitä ilmankierron tehostamiseksi, siinähän joutuu kättä irrottamaan että yltää visiiriille...

Hulluja Nuo Roomalaiset! 8O
Avatar
mikira
Viestit: 1493
Liittynyt: 12:38 18.03.2003.
Paikkakunta: Wien/Itävalta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja mikira »

Kiitokset Kokkoselle takavarikko uutisesta, mulle on kerrottu että takavarikko voi olla ikuinen etteli mopoa ei näe enää ikuna, mutta tämähän tarkottaa että jotain järkeakin olisi. Onhan tämä totta ja vielä kun tämä homma koskee myös autoja ja muita kulkuvälineitä, eli jos tekee jotain laitonta voi vekotin mennä takavarikkoon mukaan lukien ylinopeudet, autossa turvavyön käyttämättä jättäminen, mopon ohjeus yhdellä kädellä... Ite en ole nähnyt taikka kuullut kuin skootteri takavarikkoja, ja niissä laite on menetetty valtiolle.
Ei noita kannata lukee kirjaimellisesti, tässä maassa tehdään kaikki asiat sydämmellä joskus sitä käytetään paljon joskus sydäntä ei löydy ollenkaan. Täällähän olisi kaikki varastot täynnä takavarikoitua tavaraa jos paikalliset koppalakit rankaisis pahimmalla tavalla jokaista tapausta.
Avatar
akrapu
Viestit: 710
Liittynyt: 15:22 09.08.2002.
Paikkakunta: e-pohojanmaa

Viesti Kirjoittaja akrapu »

mikira kirjoitti:Kiitokset Kokkoselle takavarikko uutisesta, mulle on kerrottu että takavarikko voi olla ikuinen etteli mopoa ei näe enää ikuna, mutta tämähän tarkottaa että jotain järkeakin olisi. Onhan tämä totta ja vielä kun tämä homma koskee myös autoja ja muita kulkuvälineitä, eli jos tekee jotain laitonta voi vekotin mennä takavarikkoon mukaan lukien ylinopeudet, autossa turvavyön käyttämättä jättäminen, mopon ohjeus yhdellä kädellä... Ite en ole nähnyt taikka kuullut kuin skootteri takavarikkoja, ja niissä laite on menetetty valtiolle.
Ei noita kannata lukee kirjaimellisesti, tässä maassa tehdään kaikki asiat sydämmellä joskus sitä käytetään paljon joskus sydäntä ei löydy ollenkaan. Täällähän olisi kaikki varastot täynnä takavarikoitua tavaraa jos paikalliset koppalakit rankaisis pahimmalla tavalla jokaista tapausta.
Perhana, siellä olis poliisien huutokaupassa hyvää Vespaa tarjolla kasapäin, joukossa ehkä joku HD:kin (käsivaihteisia Pannuja) 8).
Vastaa Viestiin