Nokkavaurio, EVO BT:ssä, vinkkejä

Kaikki ne tekniikka-aiheet jotka eivät sovi suoraan johonkin muuhun aihealueeseen.

Valvojat: Pertti, pressa

Tom_fxr
Viestit: 26
Liittynyt: 21:35 20.11.2006.
Paikkakunta: Lappeenranta
Viesti:

Nokkavaurio, EVO BT:ssä, vinkkejä

Viesti Kirjoittaja Tom_fxr »

Eli nyt alkoi selvitä erikoisen kahnatuksen ja klap-klap------klap-klap äänen alkuperä. Meinaan nokassa näyttäs olevan vaurio yhdessä pinnassa, lastu lähtenyt. Nyt tuleekin sitten mieleen että missähän se nokasta irronnut romu nyt sitten seilaa?? Mihin öljy suuntaa jakopäästä? Mikä vois aiheuttaa tollasta, kulumaa näyttää nokassa muutenkin olevan? Mittarissa n.100000km 8O Nokka menee vaihtoon samoin nostajien rullat ja neulalaakeri. Auttekee, kesäloma lähestyy!!!
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Nokkavaurio, EVO BT:ssä, vinkkejä

Viesti Kirjoittaja hemuli »

Tom_fxr kirjoitti:...Mihin öljy suuntaa jakopäästä?...
Öljypumppuun, sieltä ne lastut todennäköisesti löytyy paluupuolen rattaista. Öljy kulkee suoraan jakopään pohjalla olevaa kanavaa pitkin pumpulle.
Tom_fxr kirjoitti:...Mikä vois aiheuttaa tollasta, kulumaa näyttää nokassa muutenkin olevan?...
Ei kai nokasta lastua lähde ellei se joko osu johonkin tai sitten on nostajan rulla leikannut jossain vaiheessa kiinni.
Avatar
Sepixlh
Viestit: 4224
Liittynyt: 08:26 22.04.2002.
Paikkakunta: Paimio
Viesti:

Re: Nokkavaurio, EVO BT:ssä, vinkkejä

Viesti Kirjoittaja Sepixlh »

hemuli kirjoitti: Ei kai nokasta lastua lähde ellei se joko osu johonkin tai sitten on nostajan rulla leikannut jossain vaiheessa kiinni.
Tai joko nostajan rullalaakerista on lähetenyt pinnasta pala ja "valssaantunut" nokkaan tai nokasta lähtee pintaa... yleensä nuo on niin kovaa tavaraa ettei niistä mitään pitäsi irrota. Toki se on mahdollista (olen joskun sellainen nokan nähnyt samoin rullalaakerin)...ja kuten herra H totesi "romut" menee öljypumppuun.
You live more in 5 minutes on a bike like this going flatout, than some people live in a lifetime.
-Burt Munro
Vastaa Viestiin