Ripsiralli 30.6.2007 Hyvinkäällä

Keskustelualue H-D harrastajille

Valvojat: Pertti, pressa

Vastaa Viestiin
Avatar
Suski
Viestit: 130
Liittynyt: 17:13 01.07.2005.
Paikkakunta: Tuusula
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Suski »

^ pieni mutta tarpeellinen tieto, ja niin totta ;)
Kuva
*~ Only a Biker knows why a dog sticks his head out of a car window ~*
Avatar
ivaanajulma
Viestit: 387
Liittynyt: 23:51 20.12.2005.
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja ivaanajulma »

hdlyylille halaus, olipa todellakin onni matkassa! Korjaile vaan rauhassa itsesi ja pyöräsi kuntoon. Ripsiralleja tulee uusia jos tänä vuonna sattuisikin väliin jäämään.

Suski:
Hjalliksen ja Uusiksen kanssa on käyty neuvotteluja josko tänne nurkille jo se uusi Kurlinkihalli pian saataisiin :wink: Perjantaina kauppatorilla tavataan? Tullaan tosin Rotkella koko family. Lupauduin kuskiksi, jotta mies kerrankin pääsee pelkääjän paikalle, nakkelemaan ohikulkijoita tyhjillä kaljatölkeillä 8)
**********************
Elvis The King Kuva
Ilkimys
Viestit: 992
Liittynyt: 12:11 14.05.2003.

Mites

Viesti Kirjoittaja Ilkimys »

hdlyyli
Hollannissa motarilla pyörä alta pois
Mites siinä noin pääsi käymään 8O
Aivan h...tinmoinen onni, ettei rekkajono jyrännyt yli!
Pikaista paranemista!
hdlyyli
Viestit: 110
Liittynyt: 08:56 16.06.2005.
Paikkakunta: Salo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hdlyyli »

Märkä tie, äkkijarrutus, kun viereiselle kaistalle ei päässyt kurvaamaan autojen vuoksi, takapyörä lähti omille teilleen...siinä ne ainekset, varmaan aika klassista...
Mittavan onnettomuuden ainekset kasassa, muttei onneks tullut valmista soppaa...kiitos vaan sille suojelusenkelille! Kyllä nämä kolhut ja säryt kestää, kun hengissä vielä on, eikä meidän ryhmän kaverillekaan, johon vielä törmäsin, onneksi käynyt niin pahasti. Loukkasi selkäänsä, mutta on pystynyt jatkamaan matkaa Norrtäljeen, jonne oltiin koko ryhmä pikkuhiljaa suuntaamassa Superin jälkeen.
Mullon niin vahvat särkylääkkeet että ihan kun pilven päällä tätä kirjoittelis, huippaa oikein...
Mutta kesällä nähdään siellä sun täällä kunhan taas baanalle pääsee :P

~Marjo~
~Nothing else matters~
Avatar
AngelOfAvalon
Viestit: 128
Liittynyt: 08:59 17.06.2004.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja AngelOfAvalon »

Voi hitsi Marjo. Onneks ei tosiaan käyny pahemmin. Oli onni matkassa. Pari kertaa kävi mielessä itellä ku paahdettiin niitä halvatun motareita että tässä voi käydä hassusti jos jotain sattuu. Taidat kyl olla niitä harvoja motarilla lipanneita motoristeja jotka kävelee ite pois onnettomuuspaikalta. Tsemppiä paranemiseen ja nähdään!
I'm on the Night Train – I love that stuff
I'm on the Night Train – I can never get enough
I'm on the Night Train – Never to return - no
Avatar
ivaanajulma
Viestit: 387
Liittynyt: 23:51 20.12.2005.
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja ivaanajulma »

Päivi kirjoitti:Täytyykö välillä mennä peseen öljyset kädet mäntysuovalla ja alkaa vääntään kakkutaikinaa nyt jo :lol: . Kuinkahan monen munan kakku tarvitaan? Täytyy ensin hankkia monta kanaa, pari lehmää ja hankkiutua maajussille morsiammeksi :wink: . Joka tapauksessa kyllä jonkun kakun hommaan. Kaloreitahan siinä ei sitten ole :!: .

Puutarha on yhtä voikukkapeltoo eli komealle maajussille olisi kyllä käyttöä. Onko likat hyviä vinkkejä?
Parikin vinkkiä olisi: Joko alat kirjoittelemaan noille maajusseille joita paraillaan tv:ssä esitellään tai sitten osta pullon RoundUpia - jälkimmäinen auttaa sitten vaan voikukkiin, ei siihen maajussin hankintaan :wink:
**********************
Elvis The King Kuva
Avatar
ivaanajulma
Viestit: 387
Liittynyt: 23:51 20.12.2005.
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja ivaanajulma »

Ripsistä rapsista rallaa! Enää kuulkaa vain kuukausi H-hetkeen :D

Vaikka odotimmekin melko runsasta osanottoa tämän vuoden Ripsiralliin, olemme silti olleet sangen iloisesti yllättyneitä kun ilmoittautuneita on jo nyt 53 naista!!

Uusia ilmoittautumisia otetaan kuitenkin edelleen vastaan sekä sähköpostilla ripsiralli@luukku.com että puhelimitse 050-302 9768 / Mira.

Päivän ohjelmaan tässä vielä muutamia tarkennuksia:

11:00 Kokoontuminen H-Sunrisella (Aulangontie 1) Hämeenlinnassa: http://www.h-sunrise.fi Tapi ja Pete ovat luvanneet tarjota meille kahvit.

12:00 Letka liikkeelle kohti Hyvinkäätä. Ennen lähtöä kerrataan letka-ajon säännöt ja letkassa ajetaan hitaampien ehdoilla, nopeusrajoituksia noudattaen. Näin varmistamme että ensikertalaisillekin jää hyvä fiilis. Reitistä voinee paljastaa että mukavaa mutkatietä on luvassa 8)

13:00 Saavumme Hyvinkään keskustaan, missä on mahdollisuus ostoksiin ja ruokailuun.

Ravintola Harle(y)kiini http://www.harlekiini.comkattaa meille notkuvan buffet -pöydän johon kuuluu salaattipöytä, kahta eri lämminruokavaihtoehtoa sekä jälkkärit ja kahvit. Omakustanteisen lounaan hinta on 10 ?. Pyörät ovat ostosten ja ruokailun ajan kaiken kansan ihmeteltävänä, mutta vartioituina turvassa. Jos sivulaukut tuli täyteen pakattua jo kotona, ostokset siirtyvät mukavasti huoltoauton kyydissä illanviettopaikkaan Erkylään, minne
pyöräletkamme suuntaa Hyvinkään keskustasta noin klo 15:00.

Erkylässä pääsee heti saunomaan ja mikäli saunalta malttaa hetkeksi poistua, noin klo 18 kokoonnumme tuttuun Ripsirallin tapaan esittelemään itsemme. Esittelyn ja palkintojen jaon jälkeen on iltapalan vuoro ja ensimmäinen illan kahdesta bändistä, Hatefury, aloittaa mättönsä klo 20. Metallimenon jälkeen rauhoitutaan hieman, kun iltaa tahdittavat sähköapinat Electric Monkeys blues/rock henkisellä keikallaan.

Rallimaksu 20 ? maksetaan paikan päällä, missä myös luovutetaan rallipaidat tilanneille. Paidan hinta on 15 ?. HUOM! PAITATILAUKSET 4.6. MENNESSÄ! Sen jälkeen paidat menevät painoon eikä niitä enää uusia saa..

Suski teki meille komeat sivut osoitteeseen http://www.hardlydangerous.fi/ripsiralli.htm Käy vilkaisemassa!



Nähdään 30.6.!!
**********************
Elvis The King Kuva
Avatar
smuige
Viestit: 5776
Liittynyt: 22:19 24.10.2002.
Paikkakunta: Stadi
Viesti:

Walkka-Ajo 19

Viesti Kirjoittaja smuige »

Tiedoksi teillekkin...

Perinteinen Walkka-Ajo, nyt 19 kerta lauantaina 30.6.2007
Sallittu myös miehille 8)

Lähtö Walkka MC tallilta Helsingissä. Itäväylän Teboilin, RTO-tuonnin ja Valkoisen Ristin takana. Kello 10.

Ja jotta ei tule yllätyksenä niin ensi vuonna taas samaan aikaan eli Walkka-Ajo viikko juhannuksen jälkeen.
Silloin onkin 20. juhla-ajo.
Seuraava Walkka Swap
Pääsiäisenä 2019
Päivi
Viestit: 119
Liittynyt: 07:07 08.03.2004.
Paikkakunta: Häme
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Päivi »

Onko smuigella jarrut kunnossa? Tulee poliisi setä ja katsastaa pyörät....
Varo, Päivi saattaa olla liikkeellä muuallakin kun välillä Hämeenlinna-Hyvinkää.
Avatar
Sasa
Viestit: 152
Liittynyt: 12:55 05.05.2003.
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Sasa »

Päivi kirjoitti:
Puutarha on yhtä voikukkapeltoo eli komealle maajussille olisi kyllä käyttöä. Onko likat hyviä vinkkejä?

Tee vaikka viiniä niistä voikukista! :P


http://www.yrttitarha.com/kanta/voikukka/

Niistähän saa kai melkein mitä vaan, tosin en minäkään niistä seppelettä kummempaa koskaan oo tehny! Voikukkapiikillä isommat nyppiny pois, ja loput ruohonleikkurilla vaan sileeks.

Ripsiralli jää väliin, ei iske kun oon kesälomalla ja Baltiassa vaihteeks. Montas kynttilää siihen kakkuun tuleekaan hei Päivi???

:twisted:
sipe.koo
Viestit: 7
Liittynyt: 09:34 08.05.2007.
Paikkakunta: Orimattila
Viesti:

Viesti Kirjoittaja sipe.koo »

Wow ! Mahtavaa! Rallissa näemme !

Marjolle : Onneksi selvisit pienin kolhuin, ulkoisessa olemuksessa ilmeisesti tälä hetkellä enemmänkin katu uskottavuutta :lol: Mutta pyöränpäälle heti vaan, kun lekuri antaa luvan. t. nimimerkillä kokemusta on .
sipe
Ellet synnytä pölyä, joudut nielemään sitä.
Avatar
smuige
Viestit: 5776
Liittynyt: 22:19 24.10.2002.
Paikkakunta: Stadi
Viesti:

Walkka-Ajo Rules

Viesti Kirjoittaja smuige »

Päivi kirjoitti:Onko smuigella jarrut kunnossa? Tulee poliisi setä ja katsastaa pyörät....
Varo, Päivi saattaa olla liikkeellä muuallakin kun välillä Hämeenlinna-Hyvinkää.
Näinkin on käynyt Walkka-Ajo tapahtumassa.
Poliisi on kerran ratsannut pyöriä vaikka tuli ohjaamaan liikennettä (kultainen inkvisiitiovainoaika 80-90-luvun vaihde), kerran taas polliisi "mainiosti naamioituneena" kuvannut/videoinut pyörät sekä kuskit (joku HH siellä mustien autonikkunoiden takana) jne. Viime vuonna oli sivaripollaripimu alkumatkan mukana letkassakin, joten sinivuokkoihin ollaan totuttu :)

No ovat poliisit olleet myöskin hyvässä mukana ja oikeassa paikassaan eli liikennettä ohjaamassa ja letkalle vapaan kulkemisen takaamassa.

Ja toivottavasti itse saat pyörän toimivana tienpäälle, tsemppiä!

Ja Ripsirallilaisille.
Jos ajatte letkassa niin sopikaa etukäteen miten ajatte mm. valo-ohjatut risteykset. Jokainen omaa tahtia vai kaikki letkassa. Liikenteen ohjaukset risteyksissä. Taikka jos omaa tahtia, niin "kokoontuminen" valottoman tieosuuden alussa, niin ei tule ryntäilyä (niinkuin shoppailemaan :wink: )
Mutta noihan olettekin jo miettineet...?
Seuraava Walkka Swap
Pääsiäisenä 2019
tonenili
Viestit: 16
Liittynyt: 22:29 13.11.2006.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja tonenili »

Ilmottauduin minäkin sitten :x selkävaivainen ralliin, kun kilometrejä ei tartte jyskytellä montaa sataa....

Ainoja en kyllä omista 8O

Piina
Avatar
Suski
Viestit: 130
Liittynyt: 17:13 01.07.2005.
Paikkakunta: Tuusula
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Suski »

Smuige: ei tässä nyt ekaa kertaa mopojen päällä olla, joskus ennenkin ajettu letkassa ;)

kiitos kuitenkin isällisestä huolenpidosta. 8)
Kuva
*~ Only a Biker knows why a dog sticks his head out of a car window ~*
Avatar
ivaanajulma
Viestit: 387
Liittynyt: 23:51 20.12.2005.
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja ivaanajulma »

Minultakin kiitokset Smuige -sedälle huolenpidosta. Rallin järjestämiseen liittyy paljon työtä ja yksi tärkeimmisiä on varmistaa että ajo-osuus sujuu jouhevasti ja ennen kaikkea turvallisesti.. ja kenenkään eksymättä.

Olemme järjestäjäporukan voimin ajettu reittiä ja mietitty risteykset sun muut kommervenkit mitä matkalla voi eteen tulla. Letkassa on henkilöitä varmistamassa että letkan mahdollisesti katketessa, aina löytyy joku joka tuntee reitin ja voi siirtyä keulille viedäkseen loppuporukan turvallisesti perille. Lisäksi on tietysti värvätty väkeä liikennettä ohjaamaan ja informoitu paikallista poliisiakin. Liikenteenohjaukseen virkavalta ei ole ollut halukasta osallistumaan, mutta mielestäni on hyvä että tietävät ketkä tiellä liikennettä pysäyttelee.

Rallin osallistujamäärä muuten kasvaa edelleen :D Upeeta!

p.s. Ei mullakaan oo ainoja - vielä :twisted:
**********************
Elvis The King Kuva
Vastaa Viestiin