Ehdotus uudelta harrstajalta

Keskustelualue H-D harrastajille

Valvojat: Pertti, pressa

Avatar
FXDB
Viestit: 2
Liittynyt: 17:08 11.12.2006.
Paikkakunta: HeLLsinki

Ehdotus uudelta harrstajalta

Viesti Kirjoittaja FXDB »

Varmaan löytyy pilvinpimein uusia harrikan
omistajia joilla ei välttämättä löydy vielä
tietämystä näistä vehkeistä.

Varmaan olet lukenut jonkin aikaa foorumia ja
tuntenut itsesi ulkopuoliseksi.
Et ole uskaltanut kysellä täältä neuvoa kun
heti joku on ojentamassa, että hakua käyttämällä
olisit jo huomattavasti viisaampi.Tai vähättelemällä
ongelmaasi tyyliin hohhoijaa, mistä näitä sikiää.

Löytyisikö jotain tietokone-Timoa tekemää meille
newbieille omaa foorumia, jossa tyhmiä kysymyksiä
voisi esittää ihan jokainen.Tietysti rekisteröimispakko
olisi paikallaan jotta homma ei menis ihan suomi24 tasoiseksi
paskanjauhamiseksi.Sinne hakeutuisi varmaan vanhempia
konkareita , joilla olisi vilpitön halu auttaa.
Ehkä sydämen perukoilla muistaa sitä aikaa kun
itsekin oli noviisi.
ja kuinka arvokasta oli neuvot alan tietäjiltä,

Vai löytyisikö tämän foorumin ylläpitäjiltä sen verran
ymmärrystä, että saataisiin meille aloittelijoille oma
osio jossa voitaisiin oppia näitä asioita ilman
tunnetta siitä että on ameebaakin tyhmempi.

Tahallaan kärjistin vähän asiaa mutta pääpointti tuli
toivottavasti esille.

Toivottavasti tästä seuraa rakentavaa keskustelua.

Terveisin ekan Harrikan omistaja.

P.s käytin hakua.
Avatar
Sepixlh
Viestit: 4224
Liittynyt: 08:26 22.04.2002.
Paikkakunta: Paimio
Viesti:

Re: Ehdotus uudelta harrstajalta

Viesti Kirjoittaja Sepixlh »

FXDB kirjoitti: Et ole uskaltanut kysellä täältä neuvoa kun
heti joku on ojentamassa, että hakua käyttämällä
olisit jo huomattavasti viisaampi.Tai vähättelemällä
ongelmaasi tyyliin hohhoijaa, mistä näitä sikiää.
P.s käytin hakua.
Jos jotain kysyttävää tai ongelmia on niin kaikilla keskustelupalstoilla on tapana ensin käyttää tuota hakua, itsekkin käytän koska kaikkea ei voi kuitenkaan muistaa.
Voisin sanoa että 99,9% varmasti täältä saat asiallisen vastauksen asilliseen kysymykseen. Toisin sanoen epäselvään kysymykseen saa vastaukseksi: epäselviä vastauksia.
Tälläisen "tekniikkaosion" olemassa olosta on käyty täälläkin keskusteluja mutta siitä tulisi väistämättä erittäin laaja koska malleja on monia sekä mallien alle kätkeytyy vielä eri osa-alueet: kone, laatikko, runko, sähköt.
Mielestäni tämä nykyinen järjestelmä on ihan hyvä, mutta aina kaikissa järjestelmissä on kehitettävää. Mihin suuntaan sitä kehitetään no siihen suuntaan mihin harrastajat haluavat ja mikä on teknisesti mahdollista.
Tämä keskustelu on jo osoitus siitä että mielipiteen saa esille.
You live more in 5 minutes on a bike like this going flatout, than some people live in a lifetime.
-Burt Munro
Avatar
j
Viestit: 111
Liittynyt: 00:51 02.08.2005.
Paikkakunta: Sivummalla
Viesti:

Viesti Kirjoittaja j »

Huomenta!

Elä suotta ota paineita. Itekkin vasta vähän aikaa täälä foorumissa norkoilleena voin kyllä kehua saamiani nuvoja ja vastauksia. Tietämys oman mopon ropaamisesta on kasvanut huimasti; tosin lapiopäässä piisaa senverran paljon ruuvvattavaa että siperia opettaa myös. Usein nuo kehotukset käyttää hakua on ihan aiheellisia, joten ei siitä sen enempää.
Jos tänne ympätään kovin paljon lisää erilaisia boardeja, niin saattaa alkaa laiskottaa käydä kaikkia läpi; nyt on hyvät systeemit.
Jos pelkäät että kysymys on tyhmä, niin eipä aina saadut vastauksetkaan ole niin viisaita :twisted: - ihmisiähän tässä ollaan.

8O jussi
Avatar
PÄKÄ
Viestit: 1087
Liittynyt: 16:33 15.09.2005.
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Viesti Kirjoittaja PÄKÄ »

Tervetuloa vaan mukaan.
Tämä foorumi on toiminut jo niin monta vuotta että asiasta kuin asiasta on kirjotettu metri kaupalla, toisinsanoen hakua käyttämällä pääsee hyvään alkuun ja jos/kun kysyttävää löytyy kyllä siihen yleensä saa vastauksen. Ei pidä kainostella Parhaiten kuitenkin apu löytyy omalla aktiivisuudella, samoista asioista uudet ja uudet keskustelut eivät jaksa innostaa....
-Päkä-
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

Ja jos oikein ujostuttaa niin voithan katsoa tänne aktiivisimmin kirjoittavien joukosta tyypin jonka kuvittelet tietävän ongelmaasi parhaiten ratkaisun ja lähetät tälle yksityisviestin. Näin on moni tehnytkin.

Tämä ei kylläkään pidemmän päälle ole tarkoituksenmukaista. Foorumin tarkoituksena on kuitenkin tarjota ratkaisuja koko harrastajakunnan ongelmiin ja piiloon jäävät yksityisviestit eivät auta mahdollisesti saman pulman kanssa painivaa harrastajaa.

Rohkeasti vaan kysymystä taululle, ei kannata välittää niistä harvoista asiattomista kommenteista - turha herkkänahkaisuus ei näissä piireissä oikein toimi. On myöskin aivan turha verrata tätä foorumia Suomi24:n homo/pissa/kakka-keskusteluun.
hlyytine
Viestit: 1188
Liittynyt: 20:08 12.01.2004.
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hlyytine »

Joo-o. Tässä vaan mietin, että jos nyt olisi joku foorumi, jossa olisi sitten näitä aloittelijoita kysymyksineen, niin kuka sinne sitten vastaisi? Tämmönen pikku yksityiskohta tais jäädä miettimättä 8)
Avatar
affe
Viestit: 1693
Liittynyt: 14:32 17.04.2002.
Paikkakunta: Ruutana
Viesti:

Viesti Kirjoittaja affe »

hemuli kirjoitti:Rohkeasti vaan kysymystä taululle, ei kannata välittää niistä harvoista asiattomista kommenteista - turha herkkänahkaisuus ei näissä piireissä oikein toimi.
Nimenomaan. Tässä porukassa on monenlaista tallaajaa ja monenlaista mielipidettä. Jos tulee asiattomia kommenntteja niin voi olla että on vaan sattunut olemaan "huono päivä"... tai sitten ei :wink:
Noi "mistä näitä sikiää" tyylisten kommettien lähettäjät saattaa hyvinkin olla kavereita jotka on mukana ollut pari-muutama vuotta (niin kuin minä) ja kuvittelee että kaikki mitä on itse täältä oppinut on itsestään selvää muillekin.
Mutta se haku on syytä muistaa sillä tavaraa täällä on jo aika monesta aiheesta. Jos noista vanhoista jutuista ei sitten ihan täydellistä apua löydykään niin kannattaa miettiä aloittaako uuden ketjun vai jatkaako johonkin josta jo pääsi alkuun.
Sinänsä tämä on kyllä varsin leppoisa foorumi verrattuna moniin muihin, jenkkien uutisryhmistä puhumattakaan 8O

Tervetuloa.

Affe
Avatar
affe
Viestit: 1693
Liittynyt: 14:32 17.04.2002.
Paikkakunta: Ruutana
Viesti:

Viesti Kirjoittaja affe »

hlyytine kirjoitti:Joo-o. Tässä vaan mietin, että jos nyt olisi joku foorumi, jossa olisi sitten näitä aloittelijoita kysymyksineen, niin kuka sinne sitten vastaisi? Tämmönen pikku yksityiskohta tais jäädä miettimättä 8)
Kyllä mää varmaan senkin kävisin läpi... ja luultavasti sinäkin :?: :wink:
Mutta ei, en kannata erillistä foorumia.

Affe
Avatar
Vallu
Viestit: 4715
Liittynyt: 13:20 17.04.2002.
Paikkakunta: Karjalohja
Viesti:

Älä ujostele

Viesti Kirjoittaja Vallu »

FXDB
Et ole uskaltanut kysellä täältä neuvoa kun
heti joku on ojentamassa, että hakua käyttämällä
olisit jo huomattavasti viisaampi.Tai vähättelemällä
ongelmaasi tyyliin hohhoijaa, mistä näitä sikiää.
Turhaa ujostelua! Kaikki me olemme olleet joskus vasta-alkajia!

Noilla linkkivinkeillä pyritään lähinnä kertomaan, että aihetta on jo käsitelty laajasti aiemmin. Toisin sanoen on turha aloittaa hirmuista selostamista uudestaan jos kerran vastaus löytyy hakemalla. Ja aika useinhan on niihin on myös liitetty linkki ko. aiheeseen.
Ja mitä mahdollisiin herjoihin tulee niin ei niistä kannata vetää hernettä nenäänsä. Kaikissa harrastuksissahan on aina alokasaika.
Ja tuntuu vähän siltä, että juuri alokasaikansa ohittaneet ovat eniten konkaria. Sitä ollaan niin Harrikaa niin Harrikaa! :D
48EL
Viestit: 124
Liittynyt: 09:32 02.06.2006.

spede.fi...?

Viesti Kirjoittaja 48EL »

nouhätä, ei ole tyhmiä kyssäreitä, on vaan väsyneitä ukkoja....

t:sellainen
Used to be EVO-rider...
Avatar
St3bA
Viestit: 49
Liittynyt: 14:04 25.01.2007.
Paikkakunta: pietarsaari
Viesti:

Viesti Kirjoittaja St3bA »

olen jo oppinut paljon lukemalla forumia :D
all for one,one for all
hlyytine
Viestit: 1188
Liittynyt: 20:08 12.01.2004.
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hlyytine »

affe kirjoitti:Kyllä mää varmaan senkin kävisin läpi... ja luultavasti sinäkin :?: :wink:
Mutta ei, en kannata erillistä foorumia.
Kyllä juu, mutta eihän se sitten enää olisi ihan aloittelijat only -foorumi...

Sitten quottauksen ulkopuolelta, että tekniikkafoorumillahan tuo linkin pisto tai toisen puolesta hakukoneen käyttäminen ihan jees, itsekin monesti muistelee, että juttua on ollut, mutta ei keksi oikeita sanoja hakukoneeseen. Mutta sitten tässä ihan hiljattain oli täällä chatboardilla tämmönen aloittelijan kysymyksenomainen lausahdus "harrikka kannattaa varmaan ostaa uutena". Tämä on vähän sitten, että öö. Meinasin osallistua siihen keskusteluun tokaisemalla jotain ympäripyöreää leluista ja koriste-esineistä, mutta eipä se paljon olisi eteenpäin sitä vienyt. Niinpä tyydyin seuraamaan kuinka monet oli vaan kysymyksen esittäjän kanssa samaa mieltä.

Mitähän minä tässä nyt yritän sanoa, hmmm.... Ilmeisestikin sitä, että mitä teknisempi asia täällä on käsiteltävänä, sitä asiallisempaa keskustelu on. Luonnollisestikin kun ruvetaan puhumaan enemmän mielipiteistä, niin rupeaa sora lentämään kun ei voi vain paukauttaa pöytään kysymystä tai faktaa. Eikä se nyt edes huono juttu ole.

En kyllä tosiaan muista mikä se pointtini oli, ei se todennäköisesti vielä ylläolevaan sisälly :?: No enpä kyllä deletoi tuota ylläolevaa kun tuli kirjoitettua sen verran.
Avatar
Joe Cool
Viestit: 5900
Liittynyt: 01:26 14.08.2006.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Joe Cool »

hlyytine kirjoitti:
affe kirjoitti:Kyllä mää varmaan senkin kävisin läpi... ja luultavasti sinäkin :?: :wink:
Mutta ei, en kannata erillistä foorumia.
Kyllä juu, mutta eihän se sitten enää olisi ihan aloittelijat only -foorumi..
Hmm, valikoitu foorumi, jossa vain vasta-alkajat kysyvät ja vain asiantuntijat vastaavat... Eipä taitaisi onnistua käytännössä - kun se legendaarinen Radio Jerevankin on tainnut jo kaatua :mrgreen:

Ei tälle nykymuotoiselle foorumille taida olla vaihtoehtoja, mutta hyvähän tällaistakin arvioivaa keskustelua on käydä. Kyllä täällä saa asialliseen kysymykseen asiallisen vastauksen ja hämmästyttävän nopeasti :!:

Useimmiten nuo lievät tai lievää törkeämmät tölväisyt liittyvät juuri tuohon haun käyttämiseen. Myönnän hakusanojen olevan joskus vähän vaikeita keksiä, kun samaan asiaan on monta eri ilmaisua (esim. hoijakka = sissybar). Tosin bonuksena oikeita hakusanoja etsiessään voi oppia monta uutta asiaa vahingossa. Olin juuri alkuviikosta heittämässä tänne yhtä kysymystä, mutta onneksi kokeilin hakua ja sain vastauksen sieltä sekä lisävastauksia bonuksena paljon enemmän kuin osasin odottaakaan :idea:

Siispä rohkeasti vain hakemaan ja sitten kysymään - ja jos täällä kaikesta huolimatta tulee virtuaaliturpiin, niin se kannattaa ottaa lämpimänä huumorina ja muistaa, että itsetunto on kuitenkin melko helppo kerätä uudelleen kasaan sieltä tallin lattian rakosistakin :lol:

Tämä on yksi asiallisimmista foorumeista ja jos noiden esim. suomi24-foorumien p*skanjauhannan seuraamiseen ajan käyttää hakuihin täällä, oppii roimasti enemmän :!:
Avatar
jyristys
Viestit: 787
Liittynyt: 13:18 29.06.2004.

Viesti Kirjoittaja jyristys »

Samat ihmiset siellä uudellakin foorumilla pyörisivät. Tyhmään kysymykseen saisi edelleen tyhmän vastauksen, ja edelleen käskettäisiin käyttää hakua, ettei tarvi käydä samaa keskustelua kerran viikossa.
Ei parta pahoille kasva, turpajouhet joutaville.
Avatar
Pepe
Viestit: 45
Liittynyt: 17:19 04.12.2004.
Paikkakunta: Hollola
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Pepe »

Eka fillari rautapää :lol: Eipä tullut tyhmiä kysyttyä, asiaa vain ei tiennyt. :oops: Välillä ei ymmärrä lukemaansa :evil: Iso kiitos monille vastanneille ja ralleissa on saannut syvyyttä lisää :twisted:
Joka päivä oppii uutta !?
Vastaa Viestiin