Sportster keulasta / akselivälistä taas

Kaikki ne tekniikka-aiheet jotka eivät sovi suoraan johonkin muuhun aihealueeseen.

Valvojat: Pertti, pressa

Bono180
Viestit: 34
Liittynyt: 18:26 01.06.2006.
Paikkakunta: helsinki

Sportster keulasta / akselivälistä taas

Viesti Kirjoittaja Bono180 »

Nyt olisi pari vaihtoehtoa: firma itäsuomessa tekis keulamuutoksen hyvään hintaan. Mutta olisi kaksi vaihtoehtoa:

joko n 185 akseliväli tai sitten 2 metrinen (vaatii enemmän runkotöitä). hintaero näille tulis oleen tollanen 2-metrinen 500-600 egee kalliimpi

onko kokemuksia tms näiden vaikutuksesta ajo-ominaisuuksiin ym? ulkonäkö on tietysti makuasia, mutta mielipiteitä saa esittää :D
Avatar
sporttu
Viestit: 283
Liittynyt: 10:17 25.08.2005.
Paikkakunta: Järvenpää
Viesti:

Viesti Kirjoittaja sporttu »

Suosittelen käyttämään hakua. Aiheesta on keskusteltu viljalti.
Avatar
Mopopoika
Viestit: 391
Liittynyt: 10:24 13.06.2002.
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Mopopoika »

Tässä on yks keskustelu:
http://www.hdcf.fi/foorumi/viewtopic.php?t=14883

Jättö on se mikä ratkaisee, akselivälillä on merkitystä enimmäkseen paikallaan kääntelyyn.
Mopopoika
_____________
Vain kuolleet kalat menevät virran mukana.
Bono180
Viestit: 34
Liittynyt: 18:26 01.06.2006.
Paikkakunta: helsinki

lisäkysymyksiä

Viesti Kirjoittaja Bono180 »

tuo mopopojan pyörä on hieno, tuollaisen tapainen olisi juuri hieno
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

Hintaero 185cm ja 200cm välillä selittyy sillä, että kahteen metriin päästäkseen pitää runkoa strecthata (jatkaa korkeussuunnassa) joka vuorostaan lisää työtä merkittävästi. Lyhyempään akseliväliin päästään taas pelkkää ohjausakseliputken kulmaa muuttamalla.

Ajettavuudeltaan näiden kahden vaihtoehdon välillä ei ole mitään merkittävää eroa kunhan geometriat on laskettu huolella ja jättö on asianmukainen. Tänä päivänä tunnutaan suosivan 60-100 millin jättöä pitkäkeuloissa.
Avatar
Jorke
Viestit: 816
Liittynyt: 14:01 05.07.2003.
Paikkakunta: Kouvola
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Jorke »

Laita 2 metriseksi suoraan, niin ei kaivele myöhemmin, eikä näin joudu tekemään/teettämään uudestaan lisää pituutta 8) .

Ite muutin kahtena talvena peräkkäin uudestaan ja sit kolmantena viel pitemmät keulaputket. Akseliväli 202 papereissa.
Vastaa Viestiin