Saako valkosivua irti?

Kaikki ne tekniikka-aiheet jotka eivät sovi suoraan johonkin muuhun aihealueeseen.

Valvojat: Pertti, pressa

Takku
Viestit: 34
Liittynyt: 10:18 23.09.2003.

Saako valkosivua irti?

Viesti Kirjoittaja Takku »

Semmosella arvoituksella paiskaisin, että kun tossa sattui kulkeentumaan nenän eteen juuri sopivalla koolla oleva UUSI eturengas, mutta siinä on erittäin huonosti masiinan tyyliin sopiva levee valkosivu. Onkohan sitä mahdollista irrottaa millään? Onks kukaan kokeillu? Vai kannattasko jättää suosiolla turaamatta.. ettei tuu "ihan omatekemän" näkönen?
Kokeilin raaputtaa ja ei ainakaan ihan avaimen raapaisulla todettuna irtoo helpolla, niinku joskus 80 luvulla myynnissä olleet valkoiset kirjaimet renkaiden kupeista.
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

Kyllä se on ihan millejä paksu kerros joka on kiinnitetty kumiin vulkanoimalla valmistusvaiheessa. Älä suotta tuhoa hyvää kumia, valkosivurengas on helppo myydä eteenpäin ja voit ostaa vastaavan kokoisen gummin mustana tilalle.

Minkä kokoinen rinkula on kyseessä?
Takku
Viestit: 34
Liittynyt: 10:18 23.09.2003.

Viesti Kirjoittaja Takku »

Thanks. Näin pikkasen jo epäilinkin ja suhtauduin varauksella koko aiheeseen.
Kyseessä on 130/90-16, eli se esim fättärin vakio etukumin koko.
Vastaa Viestiin