-Harikka- kirjoitti: 10:02 12.05.2020.
KariFS kirjoitti: 08:36 12.05.2020.
Tarviiko ruiskukonetta erityisemmin lämmittää, siis paikalla käyttäen? ...
Miun rajallisen moottorioppi määrän mukkaa, tarvii
Ruisku tietokoneinee ei poista sitä metalurgian faktaa jotta, rätkän käynnistyksessä alumiiniseos mäntä laajenee noppeemmi ku rautane sylinteriputki. Tulee/voi tulla ns. kylmäleikkaantumista, tarpeetonta moottorin männänrenkas/sylinteri kulumaa. Kannattas joku hetki antaa käyä paikallaa, vaikka kuin on ruisku
Jo vain, mutta sen mitä olen tupakkimiesten seurassa ollut niin vaikuttaisi että turha on ihan tupakin polttamisen + hanskojen, potan ym asennuksen mittaista lämmityskäyttöä tehdä. Ärsyttää se naapureita vaikka olisi hiljaisetkin kierrokset, ja kyse EI tosiaan ole kateudesta

Kone käyntiin, potta päähän, remmi kiinni, hanskat käteen niin voi lähteä liikkeelle. Ei noin iso moottori mihinkään rasitu tai sen enempää kulu jos pintakaasulla lähtee rauhassa ajamaan. Toki huudattamista ja sitä Ah niin näyttävää 950rpm vitosella ”kruisailua” kannattaa välttää aluksi (no, aina), mutta tosiaan menoks vaan asiallisilla kierroksilla ja pintakaasulla. Melkeinpä kaikissa maailman bensamoottoreissa 50-luvulta eteenpäin on rautasylinterit ja alumännät, ja toimivat sekä kestävät vallan hyvin järkevää käyttöä. Eihän autojenkaan moottoreita sen kummemmin lämmitellä paikallaan ja niillä mennään satoja tuhansia, amerikkalaisillakin.
Niin, lisäyksenä vielä, isäni, autoinsinööri, opetti mulle, aloittelevalle ”moottorimiehelle” 80-luvulla että kylmän koneen ylimääräinen tyhjäkäynti on haitallista. Rikas seos huuhtoo voitelua pois sylinterien seinämistä edistäen kulumista. Mitä nopeammin seos on ”normaali”, sitä parempi. Moottori lämpiää parhaiten ajossa, eli lähdetään kevyesti liikkeelle kun kone vaan on sen verran lämmin että käy kunnolla. Tämä toki oli kaasuttimien ja ”vähän” simppelimpien, lambdattomien ruiskujen aikakautta. Nykyiset lambdalliset pruutat tuskin rikastavat seoksia ihan niin paljon kuin kaasuttimet (varsinkin pyörän ollessa kallellaan ja bensapinnat missä sattuu), tai nuo mekaaniset tai alkeellisemmat elektroniset ruiskut, joten se tuskin on suuri murhe. Toisaalta lambdaruisku annostelee tyhjäkäynnillä tosi vähän polttoainetta, joten ei se paljon edes lämpiä. Emminätiä, mutta turhalta tuntuu silti pitkä tyhjäkäynti.