2015 tilastoa mp-onnettomuuksista: Liikenneturvan tiedote

Keskustelualue H-D harrastajille

Valvojat: Pertti, pressa

Vastaa Viestiin
Avatar
UrpoTJ
Viestit: 1743
Liittynyt: 20:14 14.11.2010.
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

2015 tilastoa mp-onnettomuuksista: Liikenneturvan tiedote

Viesti Kirjoittaja UrpoTJ »

Linkin perässä Liikenneturvan tiedote "Moottoripyöräilijöiden liikenneturvallisuustilanne" eli tilastoista poimintoja vuodelta 2015. Tuttua juttua mutta aina kertaamisen väärti. Yksi selkeä asia on, että hyvin suureen osaan onnettomuuksien syistä voi itse vaikuttaa. Tieltä suistuminen oli v. 2015 suuri kuolinsyy ja suurin loukkaantumisien syy. 66 % moottoripyöräilijän aiheuttamista henkilövahinkoon johtaneista kolareista v. 2009-2013 johtui kaatumisesta, suistumisesta tai peräänajosta. Suurin osa vahingoista on ns. yksittäisvahinkoja, joissa ei ole toista osapuolta. Sivulta 17 alkaen on noita syitä eritelty. Jossakin lienee se varsinainen tilastoaineisto, aiempina vuosina näkyi tilastoissa mm. kännissä ja huumeissa ajelleiden suurehko osuus.
http://www.smoto.fi/wp-content/uploads/ ... 1.2016.pdf
Avatar
Pave.
Viestit: 1215
Liittynyt: 19:08 05.10.2012.
Paikkakunta: Multian ja Kolhon puolivälissä

Re: 2015 tilastoa mp-onnettomuuksista: Liikenneturvan tiedote

Viesti Kirjoittaja Pave. »

Pari selkeää puutetta/vääristymää tuossakin tilastossa on!
Ensinnäkin miksi on tilatoitu 15-24 vuotiaat, koska kevytmoottoripyöräkortin saa vasta 16-vuotiaana? Vai onko kyseisessä tilatossa myös mopoilijat mukana?
Miksi ei ole mainittu (tai en ainakaan äkkiseltään löytänyt) monessako oli alkoholilla osuutta asiaan? Sellaistenhan ei pitäisi olla liikenteessä ollenkaan!
Toisaalta kun verrataan moottoripyöräkannan kasvua ja sen myötä taas kuolleiden määrä ei ole ollenkaan noussut samassa suhteessa - päinvastoi! Ollaan oikeastaan menossa ihan hyvään suuntaan tämänkin harrastuksen suhteen!
R.I.P Jaska - Motoristi
Romu on rautaa ja rauta on romua - romurautaa!
"Asiantuntija"lausuntoja kalliilla, takuuta ei anneta!
Pertti
Viestit: 6165
Liittynyt: 21:11 28.09.2004.
Paikkakunta: Lapua
Viesti:

Re: 2015 tilastoa mp-onnettomuuksista: Liikenneturvan tiedote

Viesti Kirjoittaja Pertti »

Niissä on varmaankin mukana myös kyytiläiset, koska oli myös 0-14 pylväät.
moderattori

Romu rauhoittaa!
Avatar
Marshal
Viestit: 234
Liittynyt: 00:37 03.02.2013.

Re: 2015 tilastoa mp-onnettomuuksista: Liikenneturvan tiedote

Viesti Kirjoittaja Marshal »

Minua on aina kummastuttanut tuo termi "suistuminen" : Minusta se ei ole mikään syy vaan ennemminkin seuraus. Vähän sama kuin sanottaisiin että auto-onnettomuuden syy oli metsäänajo.

Eikö niitä "suistumisia" voitaisi eritellä tarkemmin että onko suistuminen ollut MP tekninen syy , esim. jarrut lyöny lukkoon (niinku yks päivä tässä taannoin oli muistaakseni iltalehdessä, liukui pyörä lopuksi vastaantulevan ajoneuvon alle ja syttyi tuleen) tai akseli katkennu, vai kuskin tunarointi (väistäny elukkaa tms) tai joku muu, känni tms.
HD Softail Springer 1996, 3" BDL-EVO9S
Pertti
Viestit: 6165
Liittynyt: 21:11 28.09.2004.
Paikkakunta: Lapua
Viesti:

Re: 2015 tilastoa mp-onnettomuuksista: Liikenneturvan tiedote

Viesti Kirjoittaja Pertti »

Tuskin montakaan on mennyt teknisen syyn takia.
Uskoisin, että liian kova vauhti taitoihin nähden on aika suuressa osassa syynä.
moderattori

Romu rauhoittaa!
Vastaa Viestiin