Night Rod Special ja polttoaineen mittari

Sähköt, elektroniikka, valot, vilkut, hälytin, mittarit (myös mekaaniset)

Valvojat: Pertti, pressa

arkorp
Viestit: 6
Liittynyt: 11:58 23.02.2009.

Night Rod Special ja polttoaineen mittari

Viesti Kirjoittaja arkorp »

Moro !

Onko kenelläkään ongelmaa mittarin kanssa: toimii moitteettomasti kunnes bensaa on jäljellä noin 1/3 osaa tankillisesta. Mittari jumittuu paikalleen. Kun tankki alkaa olla täysin tyhjä, mittari putoaa hetkessä nollaan ja
p-a merkkivalo syttyy.

Kiitos !

Ari
Avatar
Vallu
Viestit: 4715
Liittynyt: 13:20 17.04.2002.
Paikkakunta: Karjalohja
Viesti:

Re: Night Rod Special ja polttoaineen mittari

Viesti Kirjoittaja Vallu »

Mulla oli Rodissa aikanaan samantapainen ongelma eikä siihen auttanut muu kuin uuden mittarin "anturin" asentaminen. Se on melkoinen mötikkä ja toimii kaikumittausmenetelmällä (?). Hintaa en tiedä, kun omani hajosi takuuaikana.
Kuva LIFEMEMBER
Brother-Harley
Viestit: 30
Liittynyt: 19:21 07.06.2009.
Viesti:

Re: Night Rod Special ja polttoaineen mittari

Viesti Kirjoittaja Brother-Harley »

Sama kyseinen käikäle vaihdettiin mulla NRS-08 malli ja takuuseen meni.
harrikyy
Viestit: 27
Liittynyt: 22:24 13.01.2013.
Paikkakunta: laukaa
Viesti:

Re: Night Rod Special ja polttoaineen mittari

Viesti Kirjoittaja harrikyy »

Nää on ymmärtääkseni olleet alusta asti näissä murheenkryyni, ilmeisesti kehitystä on kuitenkin tapahtunut kun vaihdetut uudet ovat ilmeisesti pelanneet paremmin. Omassa 06 toimii ihan tyydyttävällä tavalla mutta en tiedä onko se tehtaalta asti ollut vai vaihdettu kertaalleen. Vrod foorumin puolella valtaosa tuntuu olevan sitä mieltä että kannattaa opetella trippimittarin käyttö. Itse seuraan trippiä enemmän kuin bensamittaria vaikka toimiikin.
Vastaa Viestiin