Varastettu Softail Fatboy

Keskustelualue H-D harrastajille

Valvojat: Pertti, pressa

Avatar
Marshal
Viestit: 234
Liittynyt: 00:37 03.02.2013.

Re: Varastettu Softail Fatboy

Viesti Kirjoittaja Marshal »

Softikka kirjoitti: Kyllä, pyörässä oli sadesuoja/huppu päällä, mutta aamulla löytyi vain huppu naapurin auton konepellin päälle heitettynä ja pyörä oli lähtenyt jonkun matkaan.
No näkyikö se huputettu pyörä kadulle saakka vai oliko yhtään katseilta suojassa esim. sisäpihalla tai jonkun aidan takana piilossa? Oliko katua lähellä? Kyllä on härskiä touhua yhtä kaikki...
HD Softail Springer 1996, 3" BDL-EVO9S
Softikka
Viestit: 8
Liittynyt: 11:10 03.06.2015.
Paikkakunta: Mäntsälä, Uusimaa

Re: Varastettu Softail Fatboy

Viesti Kirjoittaja Softikka »

Pyörä oli näkyvällä paikalla ajotien vieressä. Tietenkin tuo näkyvä paikka on hieman kaksipiippuinen juttu, toisaalta on huono juttu että kohde on näkyvillä, toisaalta hyvä juttu että on näkyvällä paikalla jos vaikka joku sattuisi näkemään varkauden. Mutta eihän yöllä tietenkään niin vilkasta ole.
Avatar
John Doe
Viestit: 276
Liittynyt: 16:20 17.12.2009.
Viesti:

Re: Varastettu Softail Fatboy

Viesti Kirjoittaja John Doe »

Joko tuonikäsessä on varashälyytin ??

jd
On kumma miten vähän saa aikaan, jos vain lakkaa yrittämästä.
Softikka
Viestit: 8
Liittynyt: 11:10 03.06.2015.
Paikkakunta: Mäntsälä, Uusimaa

Re: Varastettu Softail Fatboy

Viesti Kirjoittaja Softikka »

Joo, kyllä pyörässä on (tai oli) varashälytin ja se oli kytkettynä aina päälle. Jostain kuulin että nuo varkaat kaappaavat pyörän mukaansa jopa 15-30 sekunnissa ja vievät sen sitten johonkin rauhallisempaan paikkaan missä selvittävät kaikki härdellit. Mutta onhan noilla ammattimaisilla varasliigoilla nykyään käytössä laitteita, joilla he saavat avattua esim. arvoautojen keskuslukituksia. En tiedä löytyykö heiltä samanlaisia vekottimia myös moottoripyörien hiljentämiseen.

Ja tosiaan saman yön aikana vietiin vähän matkan päästä kuomullinen peräkärry, jonka kyydissä oli ajoramppi. Tuo kärry löytyi vuorokautta myöhemmin hylättynä hieman syrjempänä. En tiedä oliko näillä varkauksilla mitään yhteyttä.
Avatar
Mopopoika -65
Viestit: 2110
Liittynyt: 08:42 07.05.2003.
Paikkakunta: Vantaa-Pirkkala
Viesti:

Re: Varastettu Softail Fatboy

Viesti Kirjoittaja Mopopoika -65 »

Softikka kirjoitti:Ja tosiaan saman yön aikana vietiin vähän matkan päästä kuomullinen peräkärry, jonka kyydissä oli ajoramppi. Tuo kärry löytyi vuorokautta myöhemmin hylättynä hieman syrjempänä. En tiedä oliko näillä varkauksilla mitään yhteyttä.
Jos on yhteyttä, niin ei se pyöräs sitten kovin kaukana ole...
Aake
XLH-84 (late)
Aiemmin omistettu XLH -86, XLS -81 ja XLH-90
Softikka
Viestit: 8
Liittynyt: 11:10 03.06.2015.
Paikkakunta: Mäntsälä, Uusimaa

Re: Varastettu Softail Fatboy

Viesti Kirjoittaja Softikka »

Niin en tiedä missä pyörä voisi olla, se varastettu perävaunu löytyi hylättynä noin 7km päässä siitä paikasta, mistä pyörä varastettiin. Ehkä pyörä lastattiin varastetusta perävaunusta toiseen autoon tai perävaunuun, ja se jatkoi siitä matkaa kohti rajaa, tai sitten pyörä on vielä varastoituna jossain Suomessa.
moottori-hannu
Viestit: 310
Liittynyt: 08:18 02.05.2002.
Paikkakunta: JKL
Viesti:

Re: Varastettu Softail Fatboy

Viesti Kirjoittaja moottori-hannu »

Jyväskylässä pöllitty keskellä päivää pihakalusteita yms pihoilta mukaan lähtevää tavaraa---tätä tämä nykymeininki on :evil: :evil:
Ride free; Ride safe; Ride hard; you can rest when you die
Avatar
Pave.
Viestit: 1215
Liittynyt: 19:08 05.10.2012.
Paikkakunta: Multian ja Kolhon puolivälissä

Re: Varastettu Softail Fatboy

Viesti Kirjoittaja Pave. »

moottori-hannu kirjoitti:Jyväskylässä pöllitty keskellä päivää pihakalusteita yms pihoilta mukaan lähtevää tavaraa---tätä tämä nykymeininki on :evil: :evil:
Tätä se rajojen avaaminen tekee... Paljon näkyy nykyään Latvia, Liettua, Puola, Romania kilvillä olevia pakuja... Ihanko vaan lomailevat täällä?????
R.I.P Jaska - Motoristi
Romu on rautaa ja rauta on romua - romurautaa!
"Asiantuntija"lausuntoja kalliilla, takuuta ei anneta!
Avatar
WM69
Viestit: 220
Liittynyt: 16:52 25.07.2011.
Paikkakunta: Jämsän esikaupunkialue
Viesti:

Re: Varastettu Softail Fatboy

Viesti Kirjoittaja WM69 »

Joo, polkupyörä kulkee scouttaamassa pihoja ja asukkaita, pakettiauto on tukikohtana. Meidän pihasta lähti aika äkkiä, olin just tallilla ööööö... teroittamassa kirvestä kun hoonosoomi tuli pyörällä pihaan. Lähdin v-tuillessani vielä autolla hiljaa seuraamaan, saattelin pois täältä maaseudun rauhasta. Seuraavasta otan pärstäkuvan puhelimella ihan ensimmäiseksi, sitten vasta annan lähdöt. Koirat kun päästää irti niin jo muuten on ketju kireällä kaupparatsun cykkelissä. Noille kyylille kannattaa tehdä pelisäännöt heti selväksi.
-93 Sportster, muutosprosentti 16.
Avatar
jman
Viestit: 512
Liittynyt: 00:46 18.06.2012.
Paikkakunta: Hanoi
Viesti:

Re: Varastettu Softail Fatboy

Viesti Kirjoittaja jman »

Pave. kirjoitti:Paljon näkyy nykyään Latvia, Liettua, Puola, Romania kilvillä olevia pakuja... Ihanko vaan lomailevat täällä?????
Osa on täällä tekemässä niitä töitä mitä suomalaiset eivät halua ostaa suomalaisilta: huoneistoremppoja, ydinvoimalanrakennusta, yms.
WM69 kirjoitti:Joo, polkupyörä kulkee scouttaamassa ... pelisäännöt heti selväksi
Mitäköhän polliisi sanoisi, jos tekisi ilmoituksen scoutista? Kysyisi ajoiko polkupyörä ylinopeutta ja käskisi olemaan häiritsemättä? Ja jäisi odottamaan ilmoitusta kantasuomalaisen ulkomaalaisperäiseen henkilöön kohdistamasta henkistä ahdistusta aiheuttavasta käytöksestä?
Marshal kirjoitti:On kyllä todella raukkamaista viedä toisen pyörä. Paljon henkilökohtaisempaa minusta kuin auton vienti, melkein sama ku muijan veis...
Muijalla on yleensä sanottavansa "viemiseen", joten en vertaisi. Ja autohan on vain auto. Jos kyseessä pyörä mihin on laittanut satoja tunteja rakentamiseen, tunnekuohu varkaustapauksessa saattaapi olla melko perkeleesti väkevämpi.

Ja jälleen: jos näet epäilyttävää käytöstä jonkin pyörän ympärillä, mene kysymään! Jos häpeltäjä on asiallisella asialla, ei se siitä pahastu, mutta jos ei, varkaus/ilkivalta saattaa jäädä tapahtumatta.
Vastaa Viestiin