-00 Heritage sammuilee ja aivastelee

Moottori, vaihteisto, ensiöveto, toisioveto, startti

Valvojat: Pertti, pressa

Jacka
Viestit: 169
Liittynyt: 14:49 29.06.2005.
Paikkakunta: Etelä-Pohjanmaa

-00 Heritage sammuilee ja aivastelee

Viesti Kirjoittaja Jacka »

Jenkkituonti. Pyörä on kaasariversio, eli mahtaa olla CV Keihin ko kaasari. Äänenvaimentimet ovat Screamin Eaglen 2:set. Pyörä pelaa muuten ok, mutta kun tulee ajosta esim liikennevaloihin, niin silloin tällöin sammuu ja sitten pitää startata tooodella pitkään ennen kuin lähtee käyntiin... Ja satunnaista aivastelua on. Ilmaruuvi oli auki mulle tullessa noin 3 rinkiä, mutta sen olen säätänyt nyt 1,5 rinkiä auki. Sytkän vissiin kans vois säätää samalla sopimaan kotimaan bensoille, vai?

Neuvoja kaivataan hienosäätöön...
Ajossa -09 FLHTCUI. Kaikki Usan romurauta kiinnostaa (exät: -92 FLSTF, -99 FLSTC)...
Avatar
HillyMan
Viestit: 14
Liittynyt: 19:36 30.05.2013.

Re: -00 Heritage sammuilee ja aivastelee

Viesti Kirjoittaja HillyMan »

Kaasarin säätöä vaan ajatuksella. Lämpimänä pyörittele seosruuvia kiinnippäin hitaasti ja kun alkaa käymään huonosti niin siinä on eka merkki. Sitten auki päin ja taas kun alkaa käymään huonosti niin siinä toinen merkki, käännä nyt merkkien puoleen väliin. Tän joutuu tekee aina kun kelit muuttu, ainakin shovelissa. Nyt kun kelit lämpeni niin aivastelee taas, ei marraskuun säädöt enää toimi. Voi olla että joudut suutinjumppaan mutta kokeile tolla ensin.

Muoks. olikin keihin, no varmaan seossäätö samalla lailla?
Shovel 1970
Avatar
Sepixlh
Viestit: 4224
Liittynyt: 08:26 22.04.2002.
Paikkakunta: Paimio
Viesti:

Re: -00 Heritage sammuilee ja aivastelee

Viesti Kirjoittaja Sepixlh »

Oireet viittaavat laihaan seokseen, kylmänä. Jotain vinkkiä tutkimuksiin löytyy Motopediasta
You live more in 5 minutes on a bike like this going flatout, than some people live in a lifetime.
-Burt Munro
Pertti
Viestit: 6165
Liittynyt: 21:11 28.09.2004.
Paikkakunta: Lapua
Viesti:

Re: -00 Heritage sammuilee ja aivastelee

Viesti Kirjoittaja Pertti »

Seos rikastuu, kun avaat ruuvia.
Kokeile puoli kierosta kerralla....

Sytkää ei kannata säätää ainakaan pensan takia, 98:a tai formulaa vaan tankkiin.
moderattori

Romu rauhoittaa!
Röpöttäjä
Viestit: 1736
Liittynyt: 09:07 23.04.2006.
Paikkakunta: Siilinjärvi
Viesti:

Re: -00 Heritage sammuilee ja aivastelee

Viesti Kirjoittaja Röpöttäjä »

Laihalla se lötköttelee. Jos ei imuvuotoa, voes letku paikoillaanniin: Seosruuvi kevyestä pohjakosketuksesta 2, 1/4 auki. Tyhjäkäyntiruuvi 2 1/4 kosketuksesta kiinni päin. Jos ei jekkase. Kurkista vasemmalta puolelta sylinterien välistä, näet kohokammion pohjassa olevan katsojaan päin vaakatasossa olevan ruuvin. Avaa se. Ota kaasarista irti Voes alipaineletku. Aiheuta imu jolloin "alipainepensahana" antaa bensaa kaasariin . Valuta pari desiä. Jos virtaa huonosti niin tankin suodatin tukossa.
Täällä voit tsekata esimerkiksi "Röpöttäjän" siis minun CV keihin / kaasarin säätö ja puhdistusjuttuja. Niitä kyllä sitten löytyy. Jos ongelma jatkuu niin tankin tyhjennys> bensahanan suodattimen puhdistus> bensaletkun tarkistus ehjä ja sisähalkaisia noin 8mm> Kaasarin irroitus ja puhdistus>perppaussarja jossa kaikki tarvittavat tiivisteet ja neulaventtiili sekä kiihdytyspumpun kalvo. imusarjan ja kurkun tiivisteiden uusiminen> voesin letkun tarkastus myös. Suuttimet välialue 45 pääsuutin 180. Seosruuvin irti käyttö puhdistuksen yhteydessä. Siellä olevan seosruuvin O-renkaan vaihto. Voit olla minuun yksärillä yhteydessä. Sitten vaikka soitellaan.
jussi
Viestit: 740
Liittynyt: 16:27 17.04.2002.
Paikkakunta: hki
Viesti:

Re: -00 Heritage sammuilee ja aivastelee

Viesti Kirjoittaja jussi »

Pelkkä tyhjäkäynnin ilmaruuvi ei oikeastaan hirveästi auta jos seokset on väärät. Kannattaa ihan ekaks katsoa minkä kokoiset suuttimet on. Avarammilla putkilla vois olla noi röpöttäjän mainitsemat koot hyvä lähtökohta. Sitten luistin neula, sitä joutuu yleensä nostamaan parin prikan verran. Tyhjäkäynnin ilmaruuvi on sitten viimeinen silaus. Suuttimien tutkimista varten ei tarvitse edes kaasaria irrottaa, sen pohjan saa kätevä mies irti vaikka kaasari olis paikoillaan. Bensapinnan tasokin kannattaa tarkastaa.

Toinen kysmys on sitten se, johtuuko tuo sammuminen seoksista vai huonosta bensantulosta. Pääsuutinhan ottaa ihan uimurikammion pohjalta, jos bensaa tulee huonosti, niin kaasua hellätessä sitä ei enää riitäkään tyhjäkäyntipiiriin vaan kone sammuu ja käynnistyy uudestaan vasta kun uimurikammio on uudestaan täynnä. Röpöttäjällä on tuossa hyvä lista kohteista. Jos sulla on hanan ja kaasrin välissä suodatin, niin heitä se ensimmäisenä menemään, hanassa tankin sisällä oleva suodatin kyllä yleensä riittää
Life Member
Jacka
Viestit: 169
Liittynyt: 14:49 29.06.2005.
Paikkakunta: Etelä-Pohjanmaa

Re: -00 Heritage sammuilee ja aivastelee

Viesti Kirjoittaja Jacka »

Homma kondiksessa. Otin kaasarin irti ja siellähän oli 45:nen välialuesuutin täydellisesti tukossa. Sain sen auki teräsharjasta irroitetulla "karvalla". Nyt pelaa hienosti. Kiitos kaikille vastanneille. Ja kiitos Pertille puhelinkonsultaatiosta. =)
Ajossa -09 FLHTCUI. Kaikki Usan romurauta kiinnostaa (exät: -92 FLSTF, -99 FLSTC)...
Vastaa Viestiin