Joe jo tuolla lasikaupan puolella mainitsikin että tapasimme Moorella, kiitos vaan lasivinkeistä! Ei ole talvikilometrejä tullut vielä paria sataa enempää eli ei voi vielä oikein moottoripyörähengellä kehuskella, mutta hauskalta ja yllättävän vaivattomalta on vielä tuntunut.
Homma lähti siitä kun kaverin kanssa puhuttiin Laatokan kiertämisestä. Venäjän hiekkateille en lähde Softailia viemään. Ei haluttanut BMW GS tai KTM tms. matkaenduro, piti olla HD-lähtöistä hiekkatiepeliä. Jonkin aikaa oli suunnitelmana Sportsterista vastaavan tekeminen/teettäminen. Sitten tuli Loimaalla puheeksi Buell XB12X Ulysses, ei olisi varmaan niin omanlainen mutta pääsisi helpommalla. Sopiva 2008 malli syksyllä löytyi, siinä ohjaustanko kääntyy enemmän kuin vanhemmissa ja on muutenkin parannuksia vanhempiin malleihin verrattuna. Loka-marraskuun vaihteessa pääsin vielä räntäsateessa kokeilemaan, hauskalta peliltä tuntui.
Talvi lähestyi, keksittiin että ajetaanpa talvellakin. Nappulakumit tilaukseen ja sitten niihin nastat. Olikohan n. 250 kpl pakettiauton nastaa per rengas kun niihin tikattiin. Sekä eteen että taakse piti lisätä tilaa kumien pyöriä, etulokasuojan tekivät Loimaalla uuden, hieno tulikin.

Etuvalot ovat alkuperäisenä huonot. Satuin marraskuussa olemaan Loimaalla kun herra A. länsirannikolta pyörähti pihassa ihan uudella 2014 Trikellään. Siitä hoksasin ne pienet LED-valot, niistä ehkä saisi Buelliin e-hyväksytyt ajovalot. (Uudessa Trikessä on se keskimmäinen iso valo oikeasti koriste, pikkuvalot ovat varsinaiset ajovalot.) Herra A. valot kovin kehui niin eikun tilaukseen. Poskettoman kalliit mutta hyväksi on nyt havaittu. (Olisivat muuten varmaan Fat Bobiinkin laitettavissa…) Loimaalla loihtivat nekin paikalleen. Asiaan paneutuivat muutenkin kiitettävästi, muutama piilevä juttukin hoidettiin pyörästä kuntoon. Laukkujen kiinnitysrautoja vartoiltiin toista kuukautta joten lopulta ajoon pääsin vasta pari viikkoa sitten.
Kun ei ollut muuta lämmintä paikkaa vapaana niin kotona eteisessä pistelin vielä vähän kaatumatappeja ja Barkbustersin alumiiniset kahvasuojat alkuperäisten muovisten härpäkkeiden tilalle (muoviset ovat vaan tuulensuoja, eivät oikeasti suojaa kahvoja tai näppejä iskuilta) ja sitten kahvakintaat.

Olen ajellut n. 70 km:n ja sitä lyhempiä lenkkejä -10 … -5 asteessa. Lämmintä on riittänyt. Kädet pysyvät lämpiminä kahvakintaiden ja hyvien kahvalämppäreiden avulla (lämppäreitä ei voi pitää edes koko aikaa päällä!). Norsunkorvan vihjeestä hommasin nuo Muck Tay-bootsit, ei ole edes käynyt mielessä että onko varpailla viileää. Ajoasuna on tekstiiliajovaatteet kalvoilla ja vuorilla, parit Merino-villakalsarit päällekäin ja yläpäässä vastaavat aluspaidat. Ei ole ollut kylmä, kunhan vaan varmistaa ettei mistään raosta vedä.
Haasteellisin on pää, naama ja näkeminen. Kokeilin Pinlock-umpikypärää, heti kun meni keli kunnolla miinukselle niin rupesi huurtumaan näkökenttä. Krossikypärästä olen teipannut kaikki ilma-aukot umpeen. Ajolasit tuplalinssillä eivät ole ainakaan em. keleillä huurtuneet kun on semmoinen neopreeni-ilmanohjain nenän ja suun edessä. Mihinkään ei vaan saa jäädä paljasta aukkoa, pitää huput ja kaulan seutu tosi huolellisesti asetella. Naama- ja näköasiat vaativat vielä paljon kokeilua ja kehittelyä
Vaikein olosuhde tähän mennessä on ollut kun oli -5 ja satoi alijäähtynyttä vettä. Meni ajolasit silkkaan jäähän, oli pakko ottaa ne pois, sitten meni rillit jäähän….

Pyörä on korkea kun on tottunut toisenlaiseen. Jalat eivät kovin hyvin ylety maahan vaikka olen 186 cm pitkä, jaloilla ei pääse paljoa tukea ajossa antamaan. Tuota tukemismahdollisuutta kaipailisin pienellä kotitielläni, välillä oli n. 15 cm lunta, ajo oli aika huteroa. En sitä hommaa riittävästi osaa, pitäisi uskaltaa varmaan antaa enemmän hanaa… Tuntuvat nuokin renkaat menevän lumesta tukkoon.
Sitten kun pääsee vähän isommalle tielle, on jo helpompaa. Vaikka olisi sentti pari lumipöperöä, niin pyörä kulkee suhteellisen rahallisesti ja voi varovasti jarrutellakin. Isoilla teillä taas on aina ollut mustaa asfalttia ainakin vähän näkösällä, joko jäässä tai ei, mutta siinä pärjää melkein kuin kesällä. Jääpinnalla nastat pitävät hyvin ja etujarruakin pystyy käyttämään, Buellissa on todella hyvä tunnokas jarru.
Tylsin keli tähän saakka oli viime viikonlopun Moore-keikalla. Ei tietenkään liukasta mutta märkää ja kuraista. Toivoisin ajokeliksi pientä kuivaa pakkasta.
Saa nähdä jos tässä pääsee kovemmallakin pakkasella kokeilemaan. Silloin testataan ajovarusteetkin paremmin ja pyöräkin. Koneessa on HD:n 10W-40 öljy ja öljynlauhduttimen ilmanohjaus tukittu. Enskassa on Redlinen vihreätä. Olen miettinyt pysyykö koneen huohotus auki kovemmallakin pakkasella, saa nähdä…
Eli harjoittelua tämä vielä on, ei olla tositoimiin päästy. Täytyy yrittää pysytellä ehjänä, ensikuun jälkeen on huhtikuu ja pitää taas ruveta ajamaan HD:llä…
Pyörään ja sen parantamiseen on jokunen euro mennyt, varusteet taas oli jo melkein kaikki olemassa eikä pienet täydennykset ole paljoa maksaneet. Yllättävintä oli että Buellin vakuutus on n. 300 e vuodessa kalliimpi kuin saman ikäisen Softailin. Tehopainosuhde on huonompi, tässä mielessä. Vaikuttaisiko mallin harvinaisuuskin, en tiedä.
Linkin perässä on pari muutakin kuvaa noiden edellä olleiden lisäksi.
https://picasaweb.google.com/urpotj/3Helmikuuta2014#