TC:n öljypumppu

Moottori, vaihteisto, ensiöveto, toisioveto, startti

Valvojat: Pertti, pressa

reksa62
Viestit: 31
Liittynyt: 22:12 06.06.2010.
Paikkakunta: Tornio
Viesti:

TC:n öljypumppu

Viesti Kirjoittaja reksa62 »

mikä tarkoitus on pumpun rattaitten kohdistus merkeillä muutakin kuin että olla vastakkain. Vaikuttaako toimintaan jos ei satukkaan kohalle.
FLHTC -01
SG-Rider
Viestit: 113
Liittynyt: 23:43 09.02.2012.
Paikkakunta: Kouvostoliitto
Viesti:

Re: TC:n öljypumppu

Viesti Kirjoittaja SG-Rider »

Jos olen oikein ymmärtänyt niin nehän pyörivät siellä pesässä käynnin aikana eli ei vaikuta toimintaan. Clymerissä mainitaan vaan "place both inner and outer rotor sets with the punch marks facing out", kuvassa ne merkit kyllä ovat kohdikkain. Tärkeämpää lienee että ovat samanpaksuisia että saadaan sitä painetta aikaiseksi.
FXD -01
Pertti
Viestit: 6165
Liittynyt: 21:11 28.09.2004.
Paikkakunta: Lapua
Viesti:

Re: TC:n öljypumppu

Viesti Kirjoittaja Pertti »

Onhan ne voitu koneistaa pariksikin, mutta luulisi niiden kyllä olevan ympäriinsä toisiinsa sopivia.
Jos rattaissa on merkit, niin mikä estää laittamasta niitä kohdakkain.
Itselle ei tulisi edes mieleen laittaa muulla tavalla, jos ovat purkaessa olleet merkillä.
moderattori

Romu rauhoittaa!
5hd1gy
Viestit: 119
Liittynyt: 16:53 20.12.2008.
Paikkakunta: Päijät-Häme
Viesti:

Re: TC:n öljypumppu

Viesti Kirjoittaja 5hd1gy »

place both inner and outer rotor sets with the punch marks facing out
Eikös tuo "face out" tarkoita, että osat asennetaan siten että se pinta, jossa on merkit, tulee ulos / katsojaan päin?

Vrt. laakerit joihin on merkitty laakerin "koodi" kehälle, niin laakeri asennetaan "koodi" ulospäin eli voidaan lukea laakeri asennettuna.

Itse öljypumpun rakenteesta en tiedä mitään.
Vastaa Viestiin