Pyörien ajokilometreistä

Keskustelualue H-D harrastajille

Valvojat: Pertti, pressa

Avatar
Marshal
Viestit: 234
Liittynyt: 00:37 03.02.2013.

Pyörien ajokilometreistä

Viesti Kirjoittaja Marshal »

Terve,

Uusi pyöriiin , tarkemmin HD pyöriin, innostunut ilmoittautuu.

Tässä nettimotoa selanneena olen kiinnittänyt huomioita myytävissä olevien pyörien kilometreihin. Usein ajokilometrit ovat vanhoilla pyörillä noin 20,000-40,000km , miten luotettavan kuvan tämä mielestänne antaa pyörien maksimiajokilometreistä? Itselläni nopeasti laskettuna ajoa tulisi vuodessa 10,000km ja tällainen fillari tulisi ajettua noihin myyntikilometreihin noin kolmessa vuodessa.

Summa summarum : Ei noilla montaa vuotta aja kunnes pitää vaihtaa, vai olenko väärässä? Itse olen mieltänyt hyvän harrin monen kymmenen vuoden ystäväksi ja ajopeliksi. Vai onko vaan todettava että nopeasti myyvät noita pyöriä? Kannattaako ostaa esim 40,000km ajettu pyörä?

Ja hyviä messuja kaikille, itse kävin lauantaina ja mukavaa oli.
HD Softail Springer 1996, 3" BDL-EVO9S
Avatar
Joe Cool
Viestit: 5900
Liittynyt: 01:26 14.08.2006.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Pyörien ajokilometreistä

Viesti Kirjoittaja Joe Cool »

Tulli käyttää maahantuotavien pyörien ajokilometrien arviointiin 7200 km/v. Lienee sinänsä uskottava keskiarvo, mutta moni ajaa tosiaan vähemmän, ihan 1-2tkm vuoteen. Ja monilla on useita pyöriä, joten yhteen ei kerry välttämättä paljonkaan.

Joku uuden pyörän omistaja pitää sitä kuin kukkaa kämmenellä, pesee ja kuivaa joka lenkin jälkeen ja ei aja välttämättä paljoa. Joku taas painaa sen 20-30000 km ja käyttää pyörää ainoana liikkumävälineenään sulaan aikaan. Ja pesee syksyllä, jos sattuu muistamaan.

Tarinoita on monta ja jokainen pyörä yksilö. Joku 40 000 km matka ei ole haamuraja, jonka jälkeen pyörä on pakko vaihtaa. Onhan noilla evolaisilla ajettu kai 200 000 eikä sekään ole yläraja. Jenkeissä näkyy myytäviä pyöriä 100 000 maililla eli 160 000 km, mutta ne eivät ole enää niitä nopeasti myytäviä...

Jos pyörä on kunnossa ja kaikki toimii ja myyjällä luotettava historia tiedossa, niin 40 000 km on vasta hyvä alku, ei kun siitä satulaan ja ajat muutaman kesän ja vaihdat mieleiseen seuraavaan, ellet jätä itselle toiseksi pyöräksi.

Näitä ei ajeta loppuun, arvottomiksi ja paalattavaksi, kuten japanilaisia - nämä ovat käytössä vielä lapsenlapsillasi 8)
Joe Cool Has Left The Building 8) - Joella on vasemmanpuoleinen rakennus :mrgreen:
Monki
Viestit: 44
Liittynyt: 19:07 03.11.2006.
Paikkakunta: Saarijärvi
Viesti:

Re: Pyörien ajokilometreistä

Viesti Kirjoittaja Monki »

Mikä on uusi harrikka... Jälkeen -84 valmistetut?? (Itselleni nämä ovat pakasta vedettyjä).

Tällä kaavalla varmasti "vanhalla" pyörällä ajetut 40 000 km on vähintäänkin tarkastamisen paikka..

Näähän on tavallaa niinku vanhoja mersuja, näillä mennää jopa miljoonia.. Enemmän vaikuttaa edelliset omistajat kuin takana olevat kilometrit.

Eli, olet väärässä. Ei näitä tarvitse vaihtaa (ainakaan "vanhoja"). Eikä nämä ole monen kymmenen vuoden ystäviä, vaan elin ikäisiä ystäviä :!:

Ok, ehkä olen ymmärtävinäni kysymyksestä, että puhutaan twincam ajan harrikoista. Niiden kilometreistä joku viisaampi voi heittää parempaa tietoa. Evoilla ainakaan 300 000 km ei ole mitään, jos asiaan kuuluvat huollot on tehtynä. Ja aivan oikein: HUOLLOT :!:
Avatar
Pave.
Viestit: 1215
Liittynyt: 19:08 05.10.2012.
Paikkakunta: Multian ja Kolhon puolivälissä

Re: Pyörien ajokilometreistä

Viesti Kirjoittaja Pave. »

Jokainen moottoripyörä on yksilö kuten omistajansakain. Jollakin pyörällä saatetaan ajaa 10 000- 30 000 joka vuosi, joten sen kun kertoo vuosien määrällä ollaan totuudessa. Jollain toisella saatetaan ajaa uutena ekana kesänä tonni tai pari ja sitten saattaa seistä autotallissa innostuksen lopahdettua seuraavat kymmenen vuotta, kun mopo tili vaan ostettua sen takia että sai naapurille näyttää että mulla on tällainenkin........ ja loput sitten sijoittuu tuohon välimaastoon!
Ja jokainen tekninen laite on kestävyytensä puolesta kanssa yksilö. Joku saattaa olla merkistä riippumatta ns. maanantaiyksilö jossa on kaikki maailman mahdolliset viat ja joku toinen taas voi pelata "maailman tappiin" pelkillä huolloilla ja suurin osa sitten sijoittuu taas tähän välimaastoon!
Mutta periaatteessa se 40 000 ajettu mopo on vasta taipaleensa alkuvaiheilla ja sillä on kilometrejä edessään reilusti enemmän kuin takanapäin. Ihan sama kuin autoillakin joskus 60 luvulla vielä oli koneremontti edessä 100 000 km jälkeen, mutta tekniikan ja öljyjen kehittyessä nykyään ajetaan jo yli 500 000 ennen kuin tarvii konetta avata - samoin perustein kuin tuossa ylempänä jo mainitsin ja sama toki koskee pyöriäkin.
Vaikkapa pannupään konekin kasattuna uusilla osilla ja ajetaan nykypäivän öljyilla niin kestää varmasti monta kertaa pisempään kuin silloin 50-luvulla!
R.I.P Jaska - Motoristi
Romu on rautaa ja rauta on romua - romurautaa!
"Asiantuntija"lausuntoja kalliilla, takuuta ei anneta!
Avatar
57pannu
Viestit: 280
Liittynyt: 16:53 25.12.2003.
Paikkakunta: Takametsä
Viesti:

Re: Pyörien ajokilometreistä

Viesti Kirjoittaja 57pannu »

40 000 km isolle moottoripyörälle ei vielä mitään. Suunnilleen näin 1 -mukinen 500 - 660 cc nelari, huoletta 70 000 km, 600 cc kusiainen kyykky reilusti yli 100 000 km, 1000 cc kyykky/matkapyörä parisataatuhatta, isoimilla vieläkin enemmänm jopa useita satoja tuhansia. Tämä tietysti niin että on edes vähän huollettu, venttiilit säädetty ja joskus jopa öljyt vaihdettu. Suurempi huoli taitaa olla että moottoripyörät huolletaan pilalle. Ei niitä nyt kokoaikaa tartte olla huoltamassa, kun ei ole oikein mitä huoltaa. Kunnostahan ne ajokilometrit suunnilleen näkee. Mittareiden säätäminen taitaa olla kansanhuvia ja huoltokirjat kummallisesti hävivät.
Tallissa odottelee: WLA45 1942 (mr), FLH 74 1957 (mr), FLSTC 1994 (Heritage), TR T120 R 1969(mr), K 100 RS, CR 500, CRh 500, EXC 300, CB 125, CR 120, RD 125, R 1200 GSA, KH100, CR 125, EXC 500
ezmo
Viestit: 562
Liittynyt: 08:19 11.08.2009.
Paikkakunta: Espoo

Re: Pyörien ajokilometreistä

Viesti Kirjoittaja ezmo »

Itse ostin 5000km ajetun 2008 sportin tilalle 60000km ajetun 1995 Dynan kilsoja miettimättä, kun oli patinaa kauniisti pyörässä. Pari kautta mennyt ilman mitään ongelmaa ja en näe mitään syytä, miksi niitä pitäisi tulla. Kerran kauteen huollot manuskan mukaan. Nää on niin alitehoisia koneita, että kestävät isältä pojalle..

Rohkeesti vaan mopedia hankkimaan.... Vanhassa vara paree.... Matkantekoa Haarikalla ei voi kuvailla. Se on mahtavaa, pysäkinväli kerrallaan ;)
Viimeksi muokannut ezmo, 18:37 05.02.2013.. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Kickstart, deserve the ride!

Shovelhead bobber -76 "blowfly"
Sportster Hugger -94
Avatar
Jontte68
Viestit: 180
Liittynyt: 14:53 18.10.2010.
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Pyörien ajokilometreistä

Viesti Kirjoittaja Jontte68 »

Tämä tietysti niin että on edes vähän huollettu, venttiilit säädetty ja joskus jopa öljyt vaihdettu
Ilmajäähdytteisissä Harrikoissa ei tarvitse venttiilejä säätää, ne kun säätyvät itsestään. Uudemmissa Harrikoissa (vm 84->?) ei tarvitse myöskään ketjuja rasvata kun toisiovedon hoitaa käytännössä huoltovapaa hihna.

Yksi mikä meikäläiselle tuli viime kesänä vastaan oli se että ohjauslaakeria ei oltu rasvattu. Sinne pitäisi truutata rasvaa aina kun koneeseen vaihdetaan öljyt (8000 km välein).
Street Glide -14, Forty Eight -13
Avatar
Vallu
Viestit: 4715
Liittynyt: 13:20 17.04.2002.
Paikkakunta: Karjalohja
Viesti:

Re: Pyörien ajokilometreistä

Viesti Kirjoittaja Vallu »

Yksi mikä meikäläiselle tuli viime kesänä vastaan oli se että ohjauslaakeria ei oltu rasvattu. Sinne pitäisi truutata rasvaa aina kun koneeseen vaihdetaan öljyt (8000 km välein).
Tässä on melkoista vaihtelua mallista ja vuosimallista riippuen, siis tehtaan huolto-ohjelmissa. Jos nippa löytyy, niin sinne kannattaa rasvaa puristella, mutta jos ei löydy, niin laakerin joutuu purkamaan aina joskus. (Lue manuaalista :wink: )
Kuva LIFEMEMBER
Avatar
hdlate
Viestit: 555
Liittynyt: 21:52 09.06.2010.
Paikkakunta: etelä-pohojammaa
Viesti:

Re: Pyörien ajokilometreistä

Viesti Kirjoittaja hdlate »

Itte vaihdoin kolmevuotta sitten 35000 ajetun -02 Sportster, ties kuinkapaljo ajettuun -90 FXR:ään. Ajettavaks nää on tehty, jos jotain tulee niin korjataan. Vaikka joutuis koko myllyn laittaa uusiks, niin hintaa tulee murto-osa siitä jos laittas hondaa tai muuta itämaanihmettä. Tuo 40000km on ainakin evolla vasta sisäänajo kilsat. Uudemmista en tiedä.
-90 FXR Super Glide
Avatar
42lätty
Viestit: 2
Liittynyt: 18:38 04.02.2013.
Paikkakunta: Kajaani

Re: Pyörien ajokilometreistä

Viesti Kirjoittaja 42lätty »

Ilmajäähdytteisissä Harrikoissa ei tarvitse venttiilejä säätää, ne kun säätyvät itsestään.

Niin tai ainakin melkein kaikissa Harrikoissa....
Rautahauli
Viestit: 645
Liittynyt: 21:02 10.10.2010.

Re: Pyörien ajokilometreistä

Viesti Kirjoittaja Rautahauli »

^Nimenomaan, jäykillä mennään.


....siis nostajilla, ja säädetään.
Avatar
Pera
Viestit: 562
Liittynyt: 12:57 14.05.2002.
Paikkakunta: Stadi
Viesti:

Re: Pyörien ajokilometreistä

Viesti Kirjoittaja Pera »

Jontte68 kirjoitti:
Tämä Uudemmissa Harrikoissa (vm 84->?) ei tarvitse myöskään ketjuja rasvata kun toisiovedon hoitaa käytännössä huoltovapaa hihna.
Sen verran tarkennusta, että Sportstereihin hihna tuli vasta vuonna 1991.
Loud valves save lives
Avatar
mcjusa
Viestit: 910
Liittynyt: 14:15 11.02.2007.
Paikkakunta: Pohojanmaa, perskeles
Viesti:

Re: Pyörien ajokilometreistä

Viesti Kirjoittaja mcjusa »

Vielä lisää tarkennusta, HD on HD ja Sporty on Sporty :lol:
1961, 1981, 1995 ja 2003 mopetit
Avatar
WM69
Viestit: 220
Liittynyt: 16:52 25.07.2011.
Paikkakunta: Jämsän esikaupunkialue
Viesti:

Re: Pyörien ajokilometreistä

Viesti Kirjoittaja WM69 »

Ja tarkennus että mun -93 porsteri on ketjuvetoinen. Onneksi.
-93 Sportster, muutosprosentti 16.
Avatar
-Harikka-
Viestit: 5056
Liittynyt: 09:50 15.11.2002.
Paikkakunta: 'suur'-Salo:n saaristo merenranta kauppala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -Harikka- »

.
Viimeksi muokannut -Harikka-, 23:09 03.06.2019.. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
'Vintage' 2001 TC 95cid (small bore) 1557cc kaasari FXSTB.
Emilia ChromeTrain
, ex NighTrain, 'kevyesti' muokattu & piristetty :wink: 8)
Vastaa Viestiin