Moottoripyörien melumittaus -asiaa

Keskustelualue H-D harrastajille

Valvojat: Pertti, pressa

Vastaa Viestiin
Avatar
ttopi
Viestit: 224
Liittynyt: 21:16 24.01.2011.
Paikkakunta: Ilomantsi
Viesti:

Moottoripyörien melumittaus -asiaa

Viesti Kirjoittaja ttopi »

Aloitanpa ihan uuden ketjun ja kokoan tähän alkuun linkkejä joissa moottoripyörien meluasiaa on jo puitu. Asia on sen verran tapetilla ja todennäköisesti tästä puhutaan vielä pitkään pitkin kesää, että oma asiasta threadi lienee paikallaan...

MMAF on lähettänyt kysymyksiä viranomaisille melumittauksesta ja sen suorittamisesta:
http://www.mmaf.fi/forum/index.php?topi ... ;topicseen" onclick="window.open(this.href);return false;

Helsingin Uutisten artikkeli melumittauksista Helsingistä:
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkel ... elsingissa" onclick="window.open(this.href);return false;

Ylen uutinen 16.4.
http://www.yle.fi/alueet/helsinki/2012/ ... 07985.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Satakunnan Radio
Julkaistu: 4.5.2012 klo 15.00, kuultavissa 4.6. saakka.
Kesto 00:08:41
http://areena.yle.fi/audio/1336134664958

Trafin soveltamisohje ajoneuvon korjaamisesta ja rakenteen muuttamisesta. Meluasiaa alkaen §14 sivu 5.
http://www.trafi.fi/filebank/a/13251471 ... isesta.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Bajahillin artikkeli melumittauksista
http://www.bajahill.net/2012/05/metelin ... aalla.html

MMAF on käynyt vierailulla Poliisin luona:

http://www.mmaf.fi/forum/index.php?topic=1830.0

Ylen juttu 14.5.

Moottoripyörien melumittaukset turhauttavat motoristeja

http://yle.fi/uutiset/moottoripyorien_m ... ja/6094573

Kevyt kenttäohje pykälistä mukaan ajoon:
http://dl.dropbox.com/u/16728354/kayton ... aminen.pdf
Viimeksi muokannut ttopi, 20:03 14.05.2012.. Yhteensä muokattu 6 kertaa.
FXRT Sport Glide '83, Shovelhead 1340...

Old is not Dead!
Avatar
mcjusa
Viestit: 910
Liittynyt: 14:15 11.02.2007.
Paikkakunta: Pohojanmaa, perskeles
Viesti:

Re: Moottoripyörien melumittaus -asiaa

Viesti Kirjoittaja mcjusa »

Eikö olis kaikille helpompaa että laitettais ne äänet lain mukaisiksi. Kyllä sallituilla desibeleillä saadaan harrikka kuulostamaan siltä kun pitääkin. Mukavampi kuljettajallekin kun jää se terävin räpätys pois.
1961, 1981, 1995 ja 2003 mopetit
Avatar
JiiVee
Viestit: 2302
Liittynyt: 10:16 07.10.2003.
Paikkakunta: Paimala
Viesti:

Re: Moottoripyörien melumittaus -asiaa

Viesti Kirjoittaja JiiVee »

Ja ensimmäiset ratsattu:
http://turbo.bomber.fi/modules.php?name ... c&start=30" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.mctoiseen.fi" onclick="window.open(this.href);return false;
Avatar
LeClerc
Viestit: 743
Liittynyt: 13:28 06.01.2010.
Paikkakunta: Kirkkonummi
Viesti:

Re: Moottoripyörien melumittaus -asiaa

Viesti Kirjoittaja LeClerc »

kamera + mittanauhat aina taskuun, saa dokumentoitua mittaustavan jos haluaa väitellä. Kyllä tässäkin tullaan tekemään muutama ennakkotapaus ja sen jälkeen se muuttuu käytännöksi. Itselläni on äänet ihan asian mukaiset, mutta silti kilvet pois + yms meininki rasittaa oikeustajua. EI NÄIN !!
- it is I, LeClerc -
FLD Dyna Switchback -13
Avatar
Choppers_forever
Viestit: 1727
Liittynyt: 10:28 05.05.2004.
Paikkakunta: Helsinki

Re: Moottoripyörien melumittaus -asiaa

Viesti Kirjoittaja Choppers_forever »

Naurettavaa toimintaa,

Varsinaisia mittaustalkoitahan ei pitänyt tulla, mutta jo ennen toukokuuta moisia pidetään. Ja eikös ne lähiöräppäykset olleet ne syyt , miksi yleensä alettiin mittailemaan? Tuusulanväylä ei kait ole 40kn/t taajamatie.... :evil: :evil: :evil:

No, 10 vuotta tässä sai ajella suht koht rauhassa. Nyt kun liikenneministeriksi on tullut vihreäkomukkah**ra, niin kaikki menee päiv v**ttua.

Omassa motossa on HYVÄT äänet, mutta varmaan liian kovat. Kaksi kertaa on henki pelastunut, kun motossa on löytynyt äänet. Loud pipes save lives. Eli jatkan kuten ennenkin.

pessiistä....
Shovel Kopteri ja Buell S1
TCowboy
Viestit: 109
Liittynyt: 19:54 13.01.2011.
Viesti:

Re: Moottoripyörien melumittaus -asiaa

Viesti Kirjoittaja TCowboy »

mcjusa kirjoitti:Eikö olis kaikille helpompaa että laitettais ne äänet lain mukaisiksi. Kyllä sallituilla desibeleillä saadaan harrikka kuulostamaan siltä kun pitääkin. Mukavampi kuljettajallekin kun jää se terävin räpätys pois.
Kun epäoikedenmukaisuudesta tulee laki, kapinoinnista tulee velvollisuus.
LeClerc kirjoitti:kamera + mittanauhat aina taskuun, saa dokumentoitua mittaustavan jos haluaa väitellä. Kyllä tässäkin tullaan tekemään muutama ennakkotapaus ja sen jälkeen se muuttuu käytännöksi. Itselläni on äänet ihan asian mukaiset, mutta silti kilvet pois + yms meininki rasittaa oikeustajua. EI NÄIN !!
Onneks nykyajan puhelimissa on kamerat, mittanauha tarvitsee vielä pakata mukaan. Oman lakimiehen numero on kanssa kullanarvoinen, tarvinnee etukäteen varoitella :twisted:
Choppers_forever kirjoitti:Naurettavaa toimintaa,

Varsinaisia mittaustalkoitahan ei pitänyt tulla, mutta jo ennen toukokuuta moisia pidetään. Ja eikös ne lähiöräppäykset olleet ne syyt , miksi yleensä alettiin mittailemaan? Tuusulanväylä ei kait ole 40kn/t taajamatie.... :evil: :evil: :evil:

No, 10 vuotta tässä sai ajella suht koht rauhassa. Nyt kun liikenneministeriksi on tullut vihreäkomukkah**ra, niin kaikki menee päiv v**ttua.

Omassa motossa on HYVÄT äänet, mutta varmaan liian kovat. Kaksi kertaa on henki pelastunut, kun motossa on löytynyt äänet. Loud pipes save lives. Eli jatkan kuten ennenkin.

pessiistä....
Täysin samaa mieltä!
Avatar
Vallu
Viestit: 4715
Liittynyt: 13:20 17.04.2002.
Paikkakunta: Karjalohja
Viesti:

Re: Moottoripyörien melumittaus -asiaa

Viesti Kirjoittaja Vallu »

Enkös minä tätä vähän ennustellutkin!
Noissa mittauksissa kannattaa olla tarkkana ja jos ne menee vähänkin pieleen, niin ilman muuta valitus sakosta. Poliisin tapa toimia tällaisissa jutuissa on aina aluksi rajusti yliampuvaa. Sitten kun valituksia ja kanteluita alkaa tulla, niin tilanne normalisoituu. Esim. kilpien poisotto melun takia on minun mielestäni lain vastaista. Homma todettiin jo kymmenen vuotta sitten silloisen meluratsiamuodin aikaan.
Taitaa bomberipojat olla muoria kundeja, joita jeparit uskaltavat kyykyttää.
Kuva LIFEMEMBER
Avatar
jorgegoodman
Viestit: 369
Liittynyt: 18:37 11.06.2011.
Paikkakunta: Etelä-Pohjanmaa
Viesti:

Re: Moottoripyörien melumittaus -asiaa

Viesti Kirjoittaja jorgegoodman »

Testatkoo kuinka tykkäävät, minähän en ääniä pyörästäni poista! ei! päin vastoin alan niitä lisäämään :lol:
Avatar
ma^ko
Viestit: 1807
Liittynyt: 16:08 02.09.2010.
Paikkakunta: City of HellSing
Viesti:

Re: Moottoripyörien melumittaus -asiaa

Viesti Kirjoittaja ma^ko »

Vallu kirjoitti:Esim. kilpien poisotto melun takia on minun mielestäni lain vastaista.
Periaatteessa, jollei muuta "rikosta" ajoneuvoon liity niin kyllähän se laitonta on, toisaalta harkintansa valossa ne voip sen määrätä uudelleen katsastettavaksi ennen seuraavaa käyttöä, joten mikä merkitysero näillä on käytännössä?
Prätkäni on kootut teokset. Whisboneshovelhead.
BonnFaen
Viestit: 7
Liittynyt: 20:35 28.03.2012.
Paikkakunta: Pohjanmaa

Re: Moottoripyörien melumittaus -asiaa

Viesti Kirjoittaja BonnFaen »

tää mun oma 07nightrain on jenkeistä haettu ja oli V&H shortshotsejä valmiina, miten se on jos nuo runQut pysäyttää ja yrittää viiä kilvet vaikka mä en oo vaihtanut mitään putkia?
You never see a Harley parked outside a psychiatrist’s office....
Kuuluisia viimeisiä sanoja; Se on kiltti sonni...
Avatar
Vallu
Viestit: 4715
Liittynyt: 13:20 17.04.2002.
Paikkakunta: Karjalohja
Viesti:

Re: Moottoripyörien melumittaus -asiaa

Viesti Kirjoittaja Vallu »

mako
joten mikä merkitysero näillä on käytännössä?
Se, että katsastusmääräys kirjoitetaan rekisteriotteeseen ja senhän voi hakea uudestaan, kun vanha on hukkunut. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Kuva LIFEMEMBER
Grasschopper1
Viestit: 1318
Liittynyt: 20:50 28.05.2007.
Paikkakunta: Tampere

Re: Moottoripyörien melumittaus -asiaa

Viesti Kirjoittaja Grasschopper1 »

BonnFaen kirjoitti:tää mun oma 07nightrain on jenkeistä haettu ja oli V&H shortshotsejä valmiina, miten se on jos nuo runQut pysäyttää ja yrittää viiä kilvet vaikka mä en oo vaihtanut mitään putkia?
Se ei tietenkään vapauta sinua mitenkään vastuusta,että joku muu on vaihtanut liian äänekkäät putket pyörääsi.Sittenhän tää oliskin helppoa...sanois aina ratsiassa,että "en mää ole niitä vaihtanu,vaan kaveri" ja sitten ei tulisi mitään sanktioita :D
HileD
Viestit: 582
Liittynyt: 21:03 22.05.2007.
Paikkakunta: Saloo
Viesti:

Re: Moottoripyörien melumittaus -asiaa

Viesti Kirjoittaja HileD »

Jaahans. Mä taidankin sitte pikapuolin tilata uudet kilvet molempiin pyöriin kun ne on "tippunu" tässä helvetin moisessa tärinässä. Katteelee vaikka sitte syssymmällä jos jumppais putkien kanssa...

Ot: kaverilta varmaan joku 12v sitte konstaapeli otti kortin veks. Vitutti nii lujaa että jätti kokonaan hakematta. Ei se oo sen liikkumista haitannu. (no ei sillä kyllä aktiivisesti omaa autoakaan ole)
-Know your enemy-
Avatar
ma^ko
Viestit: 1807
Liittynyt: 16:08 02.09.2010.
Paikkakunta: City of HellSing
Viesti:

Re: Moottoripyörien melumittaus -asiaa

Viesti Kirjoittaja ma^ko »

Vallu kirjoitti:Se, että katsastusmääräys kirjoitetaan rekisteriotteeseen ja senhän voi hakea uudestaan, kun vanha on hukkunut. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Elätkö oikeasti vielä jotain '70-'80-lukuja? Haet hukkuneen tilalle uuden otteen niin se katsastusmääräys tulostuu siihen muodossa käyttökiellossa. Kaikki noi ote huomautukset menee online taustajärjestelmään ja on menneet jo vuosia, eli mikä on se käytännön ero? Se oli joskus menneiden vuosituhansien hämärässä ku otehuomautuksista pääsi uudella otteell, kyl mäkin muistan hyvin ne ajat, mut sä ilmeisesti elät niit edelleenkin, markkoja toki lämiskässä?
Prätkäni on kootut teokset. Whisboneshovelhead.
Avatar
-Harikka-
Viestit: 5056
Liittynyt: 09:50 15.11.2002.
Paikkakunta: 'suur'-Salo:n saaristo merenranta kauppala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -Harikka- »

.
Viimeksi muokannut -Harikka-, 22:12 03.06.2019.. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
'Vintage' 2001 TC 95cid (small bore) 1557cc kaasari FXSTB.
Emilia ChromeTrain
, ex NighTrain, 'kevyesti' muokattu & piristetty :wink: 8)
Vastaa Viestiin