On ollut mielessä pistää Kingiin tarakka; 54215-09
Eli toi tehtaan oma. Mutta kysymys kuuluukin, mahtuuko rekisterikilpi sen alle sitten millään? Pitääkö modata tai kieputtaa, vai mitä?
Pakko kysästä virtuaalisesti kun ei talvella pääse lähellekkään pyörää, ei voi mitata ei. Eikä muutenkaan tutkia livenä...
Kiitos.
FLHRC 09- tarakasta kyssäri
FLHRC 09- tarakasta kyssäri
Antti Kemppainen - SMOTO - FLSTSCI 2005
Re: FLHRC 09- tarakasta kyssäri
Ei mahdu kilpi tavaratelineen alle. Itselläni on FLHR -94 ja siinä pikalukoilla oleva tavarateline sissybar yhdistelmä (alkuperäisosa) Yksi rosterista tehty kiinnike on kokeiltu, mutta se ei kestänyt tärinää ja murtui hitsaussaumasta. Nyt on työn alla toisenlainen viritys. Malli on tehty kertaalleen pahvista ja ensi viikonloppuna pitäisi sovitella pellistä tehtyä mallikappaletta josta sitten tehdään lopullinen versio joko alumiinista tai rosterista. Tuleva versio koostuu usemmasta osasta ja liitokset tehdään pulteilla kilven kiinnityspisteitä hyödyntäen. Kallistuskulmaa tulee niinpaljon, että kilpivalo ei kunnolla valaise kilpeä, mutta sitä en aio murehtia. Olen nähnyt myös version missä kilpi oli mallia auto eli vaakatasossa. Se on kuitenkin AKE:n mukaan laiton. Maahantuojakin on ollut tästä ongelmasta yhteydessä AKE:en, mutta ongelma koetaan viranomaistaholla niin pieneksi, että joustoa ei löydy.
-
Kari L
Re: FLHRC 09- tarakasta kyssäri
Ei mahdu.
Helppo ratkaisu. Hommaa -09 FLHR / FLHT takavilkun varsi, jossa integroitu rekisterikilven valo. Uusi kilpiteline ja sijoita kilpi takavalon alle.
Helppo ratkaisu. Hommaa -09 FLHR / FLHT takavilkun varsi, jossa integroitu rekisterikilven valo. Uusi kilpiteline ja sijoita kilpi takavalon alle.
Re: FLHRC 09- tarakasta kyssäri
Ompas outoa ettei saa tavan kilpeä pyörään. Edellisessä AJS:ssä oli musta kilpi ja juuri tuollainen "auton" kilpi.
Antti Kemppainen - SMOTO - FLSTSCI 2005
Re: FLHRC 09- tarakasta kyssäri
Mulla on -08:ssa tommonen ja myös tuo kuvassa oleva jenkkikilpiteline. Väänsin telineen 30 asteen kulmaan, leikkasin kilvestä ylimääräiset valkoiset "helmat" pois niin mahtuu just ja just. Kilpivalon valaisevuus on "hieman" huono mutta jos asia haittaa niin asian voi korjata pulttiledeillä. Tehtaan valikoimista löytyy kyllä (hintavahko ja ruma) setti millä kilven saa siirrettyä lokarin alareunaan helmakoristeen paikalle.
2008 FLHRC Road King Classic [muokattu]
Re: FLHRC 09- tarakasta kyssäri
Onkos kukaan koittanut saako http://www.kuryakyn.com/Products/483/Un ... nse-Holder tuolla kilven tarpeeksi vinoon jotta mahtuis tarakka matkaan?
Antti Kemppainen - SMOTO - FLSTSCI 2005