ei starttaa vaan naputtaa

Kaikki ne tekniikka-aiheet jotka eivät sovi suoraan johonkin muuhun aihealueeseen.

Valvojat: Pertti, pressa

Avatar
Sepixlh
Viestit: 4224
Liittynyt: 08:26 22.04.2002.
Paikkakunta: Paimio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Sepixlh »

Itse ostin Stormilta rautiksen akun, kokemusta on vasta viimekesältä :?
Piti olla MP mallia joka pitäsi kestää myös vähän tärinää, rautishan ei tunnetusti tärise yhtään :lol:
You live more in 5 minutes on a bike like this going flatout, than some people live in a lifetime.
-Burt Munro
hlyytine
Viestit: 1188
Liittynyt: 20:08 12.01.2004.
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hlyytine »

Lawless kirjoitti:Tietääkseni HD ei itse valmista akkuja, eli joku muu on ne tehnyt.
Äsken tulleen AllRightin luettelon mukaan nykyisin joku "Yuasa" tai miten lie tuo kirjoitetaan...
Voi olla että niiden laatu on ok, mutta hinta ainakin on varmasti korkeampi kuin muiden vastaavien.. :cry:

Mistäs muuten vois kysellä etelä-suomen alueella pientä akkua, jonka mitat suunnilleen pituus 140 x leveys 60 x korkeus 130mm :?:
Miten lie tuo pulju? Oli se "Yuasa" pari euroa halvempi kuin vastaava tarvikeakku, mutta absoluuttista hintaa en muista.
Vieras

siispä

Viesti Kirjoittaja Vieras »

ajannu vuosi kausia ja mun kokemuksella vartan akku kestää pari kesää pitempään ku muut akut, verrataan vaik ns.HD:n "omaan akkuun". Elikkä muilla 3-4 vuotta, vartalla 5-6 vuotta, eikä ollu mainos, näin vaan on käyny.
Vieras

siispä

Viesti Kirjoittaja Vieras »

ai nii unohtu, siis nimenomaan ei huoltovapaa akku, nesteet kannattaa tarkistaa vähintään 2kk välein.
vekku
Viestit: 13
Liittynyt: 10:26 12.05.2003.
Paikkakunta: Hämeenlinna
Viesti:

Re: siispä

Viesti Kirjoittaja vekku »

Anonymous kirjoitti:ajannu vuosi kausia ja mun kokemuksella vartan akku kestää pari kesää pitempään ku muut akut, verrataan vaik ns.HD:n "omaan akkuun". Elikkä muilla 3-4 vuotta, vartalla 5-6 vuotta, eikä ollu mainos, näin vaan on käyny.
Just ostin Vartan akun matkasohvaan.
HD:n orkkisakun hinta yli 180 juuroo, Vartan vastaava 30 Ah alle puolet siitä. Orkkis tosin huoltovapaa, Varta ei. Kestävyydestä ei kommenttia, kun ei se akku oo vielä edes kiinni pyörässä.

HD:n amerikansivujen mukaan muuten "tehtaan" akun (tai kuka sen nyt sitten tekeekin) MRSP on 87,95 USD, eli Atlantin ylityksen aikana ko. tuotteen hinta kaks ja puolkertaistuu.
Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

"HD:n amerikansivujen mukaan muuten "tehtaan" akun (tai kuka sen nyt sitten tekeekin) MRSP on 87,95 USD, eli Atlantin ylityksen aikana ko. tuotteen hinta kaks ja puolkertaistuu."
Joo, hinta lisääntyy matkan neliössä.
Vastaa Viestiin