Kokemuksia v.virtalatureista

Kaikki ne tekniikka-aiheet jotka eivät sovi suoraan johonkin muuhun aihealueeseen.

Valvojat: Pertti, pressa

Avatar
Bau
Viestit: 219
Liittynyt: 14:23 06.05.2002.
Paikkakunta: Pietarsaari
Viesti:

Kokemuksia v.virtalatureista

Viesti Kirjoittaja Bau »

Moro.
Muijan rautikseen on joku vaihtanu jossain vaiheessa vaihtovirtalaturin.
Oliskohan toi laturi joku MecTec??Kiinnitetään kuitenkin tasav.laturin
paikalle,ja itse laturi on noin puolet lyhkäsempi kuin alkuperäinen.
Nyt olis kysymys seuraava:aina silloin tällöin oon näistä kuullu ns.
kauhutarinoita,eli niitten tärinä hajoittaa lohkon,rattaat jne.
Onkohan tarinoissa perää??

Mites toi tasavirtalaturi?Mistähän sais hommattua jos vaihtais.
Aikanaan luin jutun jossa käytettiin kuplavolkkarin laturia harrikassa
Onko kukaan tällaista yrittäny?Mimmoinen sovitusoperaatio?
:roll:

Kevättä.
Avatar
Sepixlh
Viestit: 4224
Liittynyt: 08:26 22.04.2002.
Paikkakunta: Paimio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Sepixlh »

Kyllä nuo vaihtovirta laturit on kirvoittaneet jos jonkinlaista keskustelua 8O
En ole ainakaan kuullut että jotain olis laturin takia räjähtänyt.
Kyllähän jakopää joutuu kovemmalle vaihtovirtalaturilla... kaikkihan riippuu kuinka paljon laturia kuormitetaan. Jos sähkölaitteita ei ole enempää kuin vakiossakaan niin eiköhän sillä toimeen tule.
Onhan viimeisen vuosikerran ( 84-85) rautiksissa jo tehtaalta vaihtovirtalaturi
Tuo kuplan laturin sovittaminen varmaankin onnistuu, on kyllä aika iso töinen
eli laturin päädyt joutuu tekemään uusiksi että laturin saa lohkoon kiinni.
Uusia tasavirtalatureita saa jenkkilästä 170$ hintaan johon tietenkin joutuu ostamaan vielä säätimen. Rikkinäisiä HD:n tasavirtalatureita on varmaan vähän joka pajalla :oops:
You live more in 5 minutes on a bike like this going flatout, than some people live in a lifetime.
-Burt Munro
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

MecTecin laturin ongema on - tai ainakin oli - käyttörattaan kiinnitysmutteri, jota ei pystynyt lukitsemaan mitenkään paikalleen. Korkeammin kiertävissä Sporteissa mutteri saattoi lähteä kävelemään aiheuttaen melkoista tuhoa jakopäässä. Käsittääkseni bigtwineissä ei matalakierroksisuudesta johtuen tätä ongelmaa ollut.
Avatar
Bau
Viestit: 219
Liittynyt: 14:23 06.05.2002.
Paikkakunta: Pietarsaari
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Bau »

No tuli nyt sit hommattua uusi tasavirtalaturi ton Mektekin korvikkeeks.
Tarviiko toi mekaaninen säädin erikseen maajohtoa??,on nimittäin
eristetty kiinnityspaikoissa "kumiholkeilla".
Panheadman
Viestit: 13
Liittynyt: 13:32 17.04.2002.

Viesti Kirjoittaja Panheadman »

Tarvii ehdottomasti maajohdon, muuten ei lataa... nimim. kokemusta on!
Pertti

mektek

Viesti Kirjoittaja Pertti »

Pannussa ei kestänyt välirattaan pusla eikä sen tilalle asennettu neulis. Rautiksesta katkes koko laturin kiinnitys. Luultavasti mektekin polkupyörän dynamoa muistuttava "täristävä" kuormitus oli liikaa jakopäälle. Muita haavereita meillä päin ei ole tiedossa. Ei ole kyllä em. latureitakaan enää.
Hessu
Viestit: 1049
Liittynyt: 07:52 16.06.2003.
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Hessu »

Mä olen pyörittänyt tota laturia sorvissa niin , että pidin runkoa paikallaan käsin. Se nykivä vastus, mikä syntyy kestomagneeneista, häviää vaikuttamasta kun pyörimisnopeus nousee yli 300 r/min.
Eli se harhaluulo että nykiminen saisi jotain vaurioita aikaiseksi ei mun mielestä pidä paikkansa.
Samassa sessiossa pyöritin sitä käsin kiinni pitäen 1000 r/min ja kaveri kytki säätimen kiinni ja kaksi ajovalon polttimoa palamaan( kuvittelin sen vastaavan normaalia kuormitustilannetta). Runkoa jaksoi edelleen hyvin pitää käsin paikallaan. Eli sähköntuotosta syntyvä pyöritysvastus ei ilmeisesti sittenkään ole kovin kova.
Eli nämä ei ole mutu juttuja vaan testattu.
Mutta myönnettäköön, ei se vehje mullakaan enää ole pyörässä kiinni.
Hessu
Viestit: 1049
Liittynyt: 07:52 16.06.2003.
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Hessu »

Jatkoa edelliseen.
Mun epäilys siitä miksi toi laturi rikkoo noita jakopäitä ja löystää kiinnitysruuvejaan ym. on että vika on sen mekaanisessa rakenteessa.

Kun sen ankkuri on laakeroitu hyvin lähekkäin toisiinsa nähden, eikä molemmista päistä niinkuin vastaavanlaiset laitteet yleensä, niin laakerointi ei pysty estämään momenttia joka vääntää koko ankkuria vinoon.
Ankkuri ja akseli jossa on hammasratas pyrkii kääntymään ja ns. ryömimään/ nousemaan välirattaan päällä, jolloin hammaskosketut menee vituralleen, pyrkii painaa ratasta ulospäin ja ehkä jopa "pomppimaan" väliratasta vasten.
Vastaa Viestiin