V-rod asiaa

Kaikki ne tekniikka-aiheet jotka eivät sovi suoraan johonkin muuhun aihealueeseen.

Valvojat: Pertti, pressa

V-roti
Viestit: 17
Liittynyt: 10:55 29.06.2009.
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

V-rod asiaa

Viesti Kirjoittaja V-roti »

Viisaammat kertokaapa. Pyöränä 2002 V-rod 22000km ajettu. Ihmetyksenä vaeltava tyhjäkäynti. Kierrokset seilaa 1000-1250rpm välillä. Tulpat vaihdettu,venttiilivälyksiä tosin ei tarkistettu (vielä). Tasakaasulla 2000rpm lievää nykimistä muilla kierrosalueilla ei mitään, veto täysin tasaista.
"check engine" valo ei ilmoittele mitään ylimääräisiä ongelmia. Mitään venttiilinkilkatuksia ei mielestäni esiinny.
Normaalia vai mistä etsisin vikaa. Polttoaineen syöttö,kipinä vai mikä??
Avatar
Vallu
Viestit: 4715
Liittynyt: 13:20 17.04.2002.
Paikkakunta: Karjalohja
Viesti:

Re: V-rod asiaa

Viesti Kirjoittaja Vallu »

V-roti
Viisaammat kertokaapa.
Ei siis koske minua, mutta... Toi elektroniikka on mustaa magiaa!
Kannattaisi ehkä käyttää diilerillä ja lyödä masiina kiinni tietskariin ja kattoa mitä analysaattori kertoo.
(Anturit?) Ja jos ei kerro mitään, niin ongelma vaikuttaa sen verran pieneltä, että kannattaa pitkään harkita tekeekö ylipäätään mitään. "Korjausten" myötä homma voi mennä entistä hullummaksi.

nimim. eläköön katkojan kärjet ja kaasutin!
Kuva LIFEMEMBER
Avatar
Karzza
Viestit: 347
Liittynyt: 12:13 17.06.2007.
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: V-rod asiaa

Viesti Kirjoittaja Karzza »

Ilmeisesti moottorin merkkivalo käyttäytyy normaalisti, sammuu heti moottorin käynnistyttyä eikä syty muutamaksi sekunniksi uudelleen.


Vaeltava tyhjäkäynti viittaa siihen että joutokäyntiä säätävä askelmoottori (IAC) yrittää pitää lisäilmalla muuten joutokäynniltä pysähtyvää konetta väkisin käynnissä. (=seos pielessä)
Pintakaasunykiminen viittaa laihaan seokseen imusarjan suurilla alipaineilla.

Rodissa tämä voi tarkoittaa:
1. kaasuläppäyksikön ja sylinterikannen välisessä kumikurkussa on muruma tai kiinnitys kaasuläppäyksikköön löystynyt (letkunklemmarit) Murtuma on hyvinkin mahdollinen vm. 2002 ja näitä on mennyt.

2. kaasuläppäyksikössä (takaläppä vasemmalla puolella) olevan vapaan alipaineliitännän tukkiva kumitulppa on hapertunut tai irronnut.

3.kaasuläppien synkronointi on pielessä, ts. läppien yhdystankoa on ruuvailtu pieleen. Yhdystankoa (synkroni) tai etuläppäakselilla olevaa (perusilmamäärä) säätöä ei ole syytä ruuvailla ilman testeriä, jolla pääsee ECU:n IAC-step tietoon ja alipainemittaria.

4. Alipainetunnistin (MAP) lievästi viallinen, selviää testerillä.

5. Joku muu vika, loput hienosäätävät anturit, polttoaineen paine...
VRSCA -04, 300rwhp
Avatar
Vallu
Viestit: 4715
Liittynyt: 13:20 17.04.2002.
Paikkakunta: Karjalohja
Viesti:

Re: V-rod asiaa

Viesti Kirjoittaja Vallu »

Karzza
Ilmeisesti moottorin merkkivalo käyttäytyy normaalisti, sammuu heti moottorin käynnistyttyä eikä syty muutamaksi sekunniksi uudelleen.
Asiaa! Hyvä kun joku näistäkin jotakin ymmärtää.

Kerros vielä mikä ton moottorin merkkivalon uudelleen syttymisen saattaisi aiheuttaa? (Mulla oli aikanaan Ultrassa sama oire ja se korjaantu releen liittimien puhdistamisella.) Tollasestakin ongelmasta Rodeissa olen kuullut.

Itelläni oli sellainen ongelma, että bensamittari lurahti nolliin kun tankissa oli noin 5 litraa jäljellä. Se vika korjaantui kun putsasin mittariin menevän liittimen (tankin päällä) sekä nopeusmittarin anturin liittimen (vaihdelaatikon päällä). Tiedoksi vaan jos jollakin on/tulee sama oire.
Kuva LIFEMEMBER
Avatar
Karzza
Viestit: 347
Liittynyt: 12:13 17.06.2007.
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: V-rod asiaa

Viesti Kirjoittaja Karzza »

Vikavalon uudelleensyttymisen aiheuttaa raja-arvojen ulkopuolelle menevä tieto joltakin moottorinohjauksen anturilta ja sammumisen ko. arvon vakiintuminen sallitulle alueelle tai ohjelmoidun oletusarvon käyttöönotto anturitiedon sijasta ei kriittisissä tapauksissa.

Anturi-informaatiomanipulaatioon perustuvat viriviri-lisälaatikot voivat aiheuttaa myös tämän.
VRSCA -04, 300rwhp
Avatar
Vallu
Viestit: 4715
Liittynyt: 13:20 17.04.2002.
Paikkakunta: Karjalohja
Viesti:

Re: V-rod asiaa

Viesti Kirjoittaja Vallu »

Niinpäniin 8O
Onko tämä myös ymmärrettävä siten, että kun kerran valo sammuu niin kaikki on niinkuin pitääkin.Ts. asialle ei tarvitse sen kummemmin tehdä mitään eli yrittää etsiä vikaa?
(Nämä huijarit = anturi-informaatiomanipulaattorit tekevät juuri noin eli syttyy sammuu)
Kuva LIFEMEMBER
Avatar
Karzza
Viestit: 347
Liittynyt: 12:13 17.06.2007.
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: V-rod asiaa

Viesti Kirjoittaja Karzza »

Moottorinohjauksen itsediagnostiikka ei ole ollenkaan aukoton.

oikein lyhyesti:

Itsediagnostiikka havaitsee
- ohje-arvoalueen ulkopuolella olevat arvot (esim. puolan, suuttimen tai lämpöanturin resistanssi) sekä
- käyttötilanteessa ristiriitaiset arvot (esim. kone käynyt 20 min mutta lämmöt -0 astetta tai kaasuläppä 100% auki mutta 0,6 bar alipaine imusarjassa).

itsediagnostiikka ei havaitse
- palauteettomat ohjaukset (suuttimelle annettiin 4ms pulssi mutta se takerteli puolet ajasta tai puola sai ohjauksen sytyttää mutta tulppa on sökö eikä antanut kipinää)
- lievästi todellisesta poikkeavat arvot (kaasuläpän aukiolotieto 30% vaikka oikeati vain 10%)
- polttoainepaine
VRSCA -04, 300rwhp
Vastaa Viestiin