Tankin stressaaminen

Kaikki ne tekniikka-aiheet jotka eivät sovi suoraan johonkin muuhun aihealueeseen.

Valvojat: Pertti, pressa

Terroristo
Viestit: 177
Liittynyt: 19:53 17.11.2003.

Viesti Kirjoittaja Terroristo »

Ei se tinaaminen nyt niin hankalaa ole mitä sporttiboy antoi ymmärtää,kunhan käyttää sitä pohjustetta ja tinaamisaan tarkoittettua puulastaa mitä pitää muistaa "voidella"sulalla steariinilla.Hankaluuksia ainakin mulle aluksi tuotti tinan oikean lämpötilan löytyminen,ensin se ei meinaa levitä tasaisesti tai valuu lattialle.Kun kekkaa sen hyvän lämpötilan sille tinalle niin sitten siitä on mukava muotoilla lastalla oikeanlaisia muotoja,ehdottomasti paras esim.pistehitsaus sauman päälle,ja sitten vasta kittiä viimeistelyyn.Mikä parasta tinaa voi aina lämmittää uudestaan jos aikaansaatu muoto ei tyydytä,kitti täytyy aina hioo pois. 8) PS.pelti stretsit rulez ok!
Mastodontti
Viestit: 146
Liittynyt: 15:09 10.09.2003.
Paikkakunta: Helsinki

joo

Viesti Kirjoittaja Mastodontti »

on kyllä niinkin tapahtunut että on käytetty ihan vaan öljyä tossa puulastassa, eli pyyhitään öljyiseen sieneen sitä lastaa, erään vanhemman tietäjän mukaan ei ole ikinä tuottanut mitään ongelmia.
kolee
Viestit: 24
Liittynyt: 11:08 11.04.2003.
Paikkakunta: Tolsby

lakkaa metallin päälle

Viesti Kirjoittaja kolee »

Ruiskuta se tankkis alumiinilla (lankaruisku,plasma) ja kiillota niin et tarvitse edes lakkaa,tai jos sen vielä lakkaat niin ei varmasti ruostu.
kolee
Viestit: 24
Liittynyt: 11:08 11.04.2003.
Paikkakunta: Tolsby

tankin stretsaaminen

Viesti Kirjoittaja kolee »

Sori meni toi edellinen väärään osastoon,piti mennä sinne lakkaushommiin
Vastaa Viestiin