Piittaamattomat autoilijat

Keskustelualue H-D harrastajille

Valvojat: Pertti, pressa

Vastaa Viestiin
Avatar
Zivago
Viestit: 33
Liittynyt: 15:45 06.07.2007.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Zivago »

Meinasin kanssa saada auton perääni kun menin pysähtymään suojatien eteen. No vauhtia oli noin 30 kilometriä tunnissa, joten siinä mielessä ihme että kaveri joutui ilmeisen paniikkijarrutuksen tekemään. Käännyin vain hetkeksi tuijottamaan ukkoa silmiin, mutta tämä pieni vihje sai aikaan sen että pallinaama päätti jatkaa matkaa noin metrin päässä roikkuen. No tien sivuun ja auto ohi.

Takan oli muutenkin vähän huono päivä, olisi todella paljon tehnyt mieli seurata autoa ja piestä kuski perillä. No joo, tai seurata ja antaa verbaalista palautetta voimakkaalla elehtimisellä höystettynä.
Avatar
smuige
Viestit: 5776
Liittynyt: 22:19 24.10.2002.
Paikkakunta: Stadi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja smuige »

Ja tämä on jo todella törkeää...

Kyseessä autolla pikku pyöräilijään törmännyt joku Puotilan teho-Pelle joka keskisormeaan näytettyään pakeni onnettomuuspaikalta.

http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/1135236938151
Seuraava Walkka Swap
Pääsiäisenä 2019
Avatar
Loimis
Viestit: 21
Liittynyt: 13:31 06.05.2008.
Paikkakunta: Hki

Viesti Kirjoittaja Loimis »

smuige kirjoitti:Ja tämä on jo todella törkeää...

Kyseessä autolla pikku pyöräilijään törmännyt joku Puotilan teho-Pelle joka keskisormeaan näytettyään pakeni onnettomuuspaikalta.

http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/1135236938151
Jep. Harvat uutiset käy vi******n näin paljon. Käsittämätöntä toimintaa.
Avatar
viltsu
Viestit: 268
Liittynyt: 22:18 01.04.2006.
Viesti:

Viesti Kirjoittaja viltsu »

Loimis kirjoitti:
smuige kirjoitti:Ja tämä on jo todella törkeää...

Kyseessä autolla pikku pyöräilijään törmännyt joku Puotilan teho-Pelle joka keskisormeaan näytettyään pakeni onnettomuuspaikalta.

http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/1135236938151
Jep. Harvat uutiset käy vi******n näin paljon. Käsittämätöntä toimintaa.
Oli näköjään pojat hiukan värittäneet tarinaa...
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... id=1541303
Avatar
smuige
Viestit: 5776
Liittynyt: 22:19 24.10.2002.
Paikkakunta: Stadi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja smuige »

viltsu kirjoitti:
Loimis kirjoitti:
smuige kirjoitti:Ja tämä on jo todella törkeää...

Kyseessä autolla pikku pyöräilijään törmännyt joku Puotilan teho-Pelle joka keskisormeaan näytettyään pakeni onnettomuuspaikalta.

http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/1135236938151
Jep. Harvat uutiset käy vi******n näin paljon. Käsittämätöntä toimintaa.
Oli näköjään pojat hiukan värittäneet tarinaa...
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotim ... id=1541303
huh-huh...
Onneksi näin päin.
Pahoittelen omaa "tehoiluani" uutisen johdosta, joka siis osoittautui ankaksi.
Seuraava Walkka Swap
Pääsiäisenä 2019
Avatar
Joe Cool
Viestit: 5900
Liittynyt: 01:26 14.08.2006.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Joe Cool »

viltsu kirjoitti: Oli näköjään pojat hiukan värittäneet tarinaa...
Vähän samaan tapaan minäkin aiheutin liikenneonnettomuuden muinoin :lol: Ajoin takavuosina vanhalla avo-Mustangillani Klaukkalan keskustan läpi. Viereisellä pyörätiellä pyöräili perhe juuri tuollaisten 5-6 vuotiaitten poikien kanssa. Pojat ajelivat rinnakkain ja huomasivat Mustangini ja sitä katsoessaan törmäsivät toisiinsa ja kaatuivat samantien pyörätiellä :mrgreen: Minä pakenin paikalta nyrkkiä tai sormea heristämättä ja vanhemmat jäivät selvittämään vaurioita, jotka tuskin tuon ikäsille olivat edes henkisiä :mrgreen: Ei tullut lehtijuttuja eikä syytteitä perään :P
Joe Cool Has Left The Building 8) - Joella on vasemmanpuoleinen rakennus :mrgreen:
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

viltsu kirjoitti:Oli näköjään pojat hiukan värittäneet tarinaa...
Eihän tästä ole kauaakaan kun joku nappula aiheutti hirveän paniikin Herttoniemessä kun sanoi että joku pedofiilipappa oli teljennyt hänet asuntoonsa useaksi tunniksi - juttu oli joka iltapäivälehden etusivulla. Lopulta sitten paljastui että kakara oli lähtenyt omin päin karkkiostoksille ja sepitti sitten mielestään hyvän tarinan peitelläkseen jälkiään...
laattalentää
Viestit: 57
Liittynyt: 01:02 06.07.2005.
Viesti:

mootoripyörä vastaan kuljetus liike Janhunen joensuu

Viesti Kirjoittaja laattalentää »

perjantaina iltapäivällä puoli kolmen aikaan ajelin mikkelistä kohti varkautta rekan takana perässäni oli ns muoviluoti. ensimmäinen ohitus kaista alkaa noin viisi kilometriä mikkelin jälkeen, jossa lähdimme ohittamaan rekkaa siinä on pitkä loiva kaarre kun sieltä ilmestyy yht äkkiä rekka samaa kaistaa kohti oli lähtenyt ohittamaan traktoria ja tullut kahden keltaisen sulkuviivan yli, onneksi kyykky kuski oli tilanteen tasalla ja jarrutti voimakkaasti jotta pääsin itse myös pois kyseiseltä kaistalta, pyörä ympäri ja rekan perään jotta näin mikä kuljetusliike oli kyseessä. :twisted: :evil:
T for Texas
Viestit: 208
Liittynyt: 16:40 10.10.2004.
Paikkakunta: Punkaharju

Viesti Kirjoittaja T for Texas »

Aamulla töihin tullessa paikallistiellä vastaantuleva bussi tuli kurvissa mitään välittämättä koko kaistan leveydeltä MUN PUOLELLA 8O 8O 8O väistäessään jalankulkijaryhmää - vauhtia 40-60 km/h. Onneks oli ittellä hidas nopeus ja kylmänkankeat refleksit, ehti vetää ojanpohjan kautta väistöliikkeen. Autolla olis napsahtanu nokatusten varmasti.

Naurattaa jälkeenpäin miten äkkiä v***skäyrä voi nousta nollasta tappiin! Olis lipsahtanu ajo-opetus helposti viittomakieliseksi..

Ihmetellään :wink:

T
- Back to the roots of Vintage American mc-racing -
Avatar
atco
Viestit: 393
Liittynyt: 14:25 02.03.2006.
Paikkakunta: Kemi

Viesti Kirjoittaja atco »

Tuossa aamulla ajelin kaupungilla, vasemmalta keski-ikäinen rouvashenkilö tuikkas autolla eteen. Nopea väistö, kolaus ja jarrutus. Pyörä pysyi pystyssä ja eikun vaurioita tutkimaan..mopossa ainoastaan takajalkatappi linkussa ja autosta eturekisterikilpi asfaltilla. Läheltä liippas. Naiselta anteeksipyyntöä odottelin mutta suurin murhe hällä olikin "miten mie nyt saan kilven kiinni kun pitäis mennä illaksi töihin?" :? Let's be careful out there..
hyvin suunniteltu on kokonaan tekemättä
FXDWG -02
Avatar
jan'shovel-70
Viestit: 92
Liittynyt: 10:18 26.06.2006.
Paikkakunta: Iitti
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jan'shovel-70 »

atco kirjoitti:Tuossa aamulla ajelin kaupungilla, vasemmalta keski-ikäinen rouvashenkilö tuikkas autolla eteen. Nopea väistö, kolaus ja jarrutus. Pyörä pysyi pystyssä ja eikun vaurioita tutkimaan..mopossa ainoastaan takajalkatappi linkussa ja autosta eturekisterikilpi asfaltilla. Läheltä liippas. Naiselta anteeksipyyntöä odottelin mutta suurin murhe hällä olikin "miten mie nyt saan kilven kiinni kun pitäis mennä illaksi töihin?" :? Let's be careful out there..
Noin viikko sitten vaimo oli aamulla töihin menossa ja ajaa loikotti keskustan läpi etuajo-oikeutettua 40km/h,katto et risteykseen pysähty paku ja perskeles se lähti ylittämään katua,vaimo teki hätäjarrutuksen pyörät lukossa,niin lähellä oli et etupyörä hipaisi pakun takapuskuria,pyörä sammu keskelle risteystä,ei muutaku pyörä käyntiin , keskisormea pakukuskille(oli kuulemma pysähtynyt vähänmatkan päähän)ja matka töihin jatkui.
Avatar
j4nn3
Viestit: 165
Liittynyt: 17:02 27.12.2006.
Paikkakunta: Jaervenpaeae
Viesti:

Viesti Kirjoittaja j4nn3 »

Ei nyt suoraan pyöräilyyn liittyvää, mutta sopinee väljästi ketjun otsikkoon. Maanantaiaamuna Kehä 1:llä joku smartti äijä Smartin ratissa toisessa kädessä kahvimuki ja toisessa kännykkä. Tossa tilanteessa jonon äkkijarrutus niin ois voinu äijällä mennä pasmat sekasin. Melkeen yhtä fiksua kuin vaimon ex-työkaveri: "ajelin Tuusulanväylää vakionopeudensäädin päällä ja lepuutin jalkoja ristissä penkillä. Tuli vähän kiire jarruttaa kun jono hidasti"...
Ride to freedom with the King of Kings!
Avatar
TipiL
Viestit: 542
Liittynyt: 15:54 24.05.2007.
Paikkakunta: Hämeenlinna
Viesti:

Viesti Kirjoittaja TipiL »

Taas se on nähty; autoilijat on p...stä :evil:
Ajaa ensin aivan perälaudassa kiinni, tulee sitten huoltiksella kertomaan, ettei jarruvalo muka pala. No eihän se pala, jos ei jarruta, eikä se myöskään näy, jos ajaa niin lähellä! Kun sitten toteaa kaverille ihan nätisti, että ajoit muuten aivan liian lähellä, jannu suuttuu, että "niinhän tekin aina ajatte, vedä käteen". Että tällaista liikennekulttuuria 8O
*******************************************
* FXDF * My vibrator has two wheels and six speeds *

Harrikkanaiset-kirja * Gremlin Bells -Pirunkellot
Avatar
Morgan
Viestit: 80
Liittynyt: 21:14 03.01.2007.
Paikkakunta: Nokia

Viesti Kirjoittaja Morgan »

Tänään oli itsellä läheltä piti tilanne kun Porista ajelin Tamperetta kohti niin Kullaalta tuli traktori suoraan eteen, välittämättä Stop! merkistä ja ilmeisesti katsomatta sivuille.

Mulla oli pitkätkin päällä jotta näkyisin paremmin. Tie oli hieman kostunut kun hieman pisarteli, ja meikäläisellä jalat rennosti tappien päällä oikosenaan (siinä meni varmaan puolitoista sekuntia hukkaan.. ja toiset puolitoista taisi mennä siinä kun en ensin meinannut uskoa että se tulee sittenkin eteen), ja vauhtia n.110. Sain kuin sainkin jarrutettua ja ohjattua traktorin vierelle keskiviivalle, ja pysyttyä vielä pystyssäkin vaikka takarengas lukkiutui ja heitti pikkasen sivulle. Kaiken lisäksi se perkele koukkasi takaisin keskiviivaa kohti kun ensin oli mennyt hieman pitkäksi pientareen puolelle - eli sain väistää uudestaan vastaantulijoiden kaistalle.

Traktorin puikoissa about 90 v. ukko - mahtoiko edes tajuta kun heristelin nyrkiä ja huusin niin että visiiri taisi kastua sisäpuolelta :lol: ei sillä ainakaan ilmekään värähtänyt. Lieneekö kännissä vai muuten vaan täysin kykenemätön liikenteeseen. Ei sitten ollut aikaa jäädä pitempään heristelemään kun piti palata omalle kaistalle.
Dyna Street Bob -07
Avatar
uuze
Viestit: 618
Liittynyt: 14:51 01.09.2004.
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja uuze »

Morgan kirjoitti:Lieneekö kännissä vai muuten vaan täysin kykenemätön liikenteeseen. Ei sitten ollut aikaa jäädä pitempään heristelemään kun piti palata omalle kaistalle.
Laitoit sitten vahingon kiertämään, et jos meinas mun päälle tulla niin saa yrittää toistenkin päälle...? 8O Ei tullu mieleen tarkastaa kuskin ajokuntoa?
Vastaa Viestiin