Terveisiä Tanskasta

Keskustelualue H-D harrastajille

Valvojat: Pertti, pressa

Viking
Viestit: 58
Liittynyt: 12:40 02.09.2004.
Paikkakunta: Suomi

Viesti Kirjoittaja Viking »

Niin on näköjään yhtä monia mielipiteitä kuin ihmisiä...Oltiin vaimon kanssa reissussa (saavuttiin torstaina alueelle suoraan aamulaivalta Tukholmasta- varsinkin vaimo omalla pyörällään kohtuullisen väsyneenä) ja meidän kokemukset on kyllä sataprossasesti hyviä. Rallikansaa oli majoittunut jo silloin tontille kohtuullisen paljon, ja meilläkin kesti tovi löytää hyvä oma soppi. Ja sepä löytyi campingistä nro 6 - joka oli ehdottomasti rallin parasta leiriä lampaineen, laamoineen, yörauhoineen ja mukavine porukoineen.
Safkamestoille ja ennen kaikkea bilepaikoille matkaa oli vähän - ja mikä parasta paitsi rouvan myöskin omasta puolesta - veskit (missä lienee jotkut muut käyneet) olivat priima kondiksessa koko tapahtuman ajan torstaista sunnuntai-iltaan. Skeidan dunkkiksestakaan ei juuri tarvinnut nautiskella sen enempää kuin keskiverto suomalaisella kesämökillä. Siis totta puhuen kaikki oli siistiä desifiointigeeleineen, yms.
Paskahuuseista eteenpäin; ainakin vähän - nimittäin huolto ja siisteys (roskien keräys 2 x päivässä, yms, yms, yms) oli hoidettu erittäin hyvin, alue oli loistava Tanskan ainoine kumpuineen, harkitusti tapahtumaan hankitut lukuisat bändit hyviä - parhaat cover-orkesterit jopa vallan mainioita - puhumattakaan Volbeatista, safkaa tarjolla sushista burgeriin, meksikolaisesta crepeihin (koko tapahtuman AINOA miinus hinnat, mutta niinhän aina näissä happeningeissä)...ja mitä vielä. Niin, ja tietty aikamoinen määrä kiinnostavia moottoripyöriä - ja niiden omistajia!
Summasummaarum: ainakin mun ja vaimoni mielestä tämä oli yksi PARHAITEN JÄRJESTETTYJÄ ralleja. Varmaa on, että pystymme myös Suomessa lähes kaikkeen tähän - ainoa asia, jota funtsaan on se, että mistä me löydetään tuon tason bändejä tuossa määrin, mitä Tanskan Super-Rally meille tarjosi. Loistobändejähän on - mutta mm. rallin cover-bändit oli niin saatanan hyviä ja loppuun asti hiottuja, että samaa fiilistä olisi kiva tarjota myös meillä.

-Toni ja Pia
harley-pilot
Viestit: 152
Liittynyt: 11:15 08.10.2005.
Paikkakunta: Naantali
Viesti:

Viesti Kirjoittaja harley-pilot »

Arsi kirjoitti:


[/quote]Isoin miinus oli 7kpl kappaletta varastettuja pyöriä Frederician keskustasta su aamupäivällä omistajien käydessä syömässä ennen lähtöö.
Palatessa ravintolasta oli mopot hävinnyt. [quote]

Huomioitavaa on se että pyörät anastettiin ralli alueen ulkopuolella. itsellä ei ole tiedossa yhtään pyörää joka olisi viety alueelta.
Tanska on jo pitkään hankkinut kyseen alaista kunniaa varastetuissa HD:ssa. Siellä kun sattuu olemaan todella kova MP verotus. Katsokaa linkista hintoja. Esimerkkinä 1999 Nigth Train 250 000 paikallista nahkaa se on euroina= 34 000.
Jo edesmennyt legenda Matti Lankinen varoitti Tanskansta 90 luvun puolivälissä, sanoin: Vältä siellä yöpymistä, jos meinaat tulla omalla pyörällä kotiin.

http://www.caps-mc.com/db/uniDBfiles/DB_list.asp

Aina tällaisen massa tapahtuman ympärillä pyörii enemmän tai vähemmän järjetäytynyttä rikollisuutta. Ei voi muuta kuin valitella maailman menoa jossa ei arvosteta toisten omaisuutta.

Niin, On Tanskassa käynyt myös siten että pyörä on hävinnyt ja sitä on seuraavana päivänä kaupattu takas omistajalle.
Avatar
Bau
Viestit: 219
Liittynyt: 14:23 06.05.2002.
Paikkakunta: Pietarsaari
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Bau »

Erittäin mahtava ralli oli.
DAD ja lauantaina Volbeat olivat piste Iin päällä.

Oltiin myös alueella nro 6 jossa tuntui olevan aika lailla Suomalaisia.

Mitenkä kävi Härkätien kaverin pyörän kanssa jonka puslaa kasvatettiin
oluttölkki-alumiinista? :) Pääskö Traveen asti ?
Avatar
Vallu
Viestit: 4715
Liittynyt: 13:20 17.04.2002.
Paikkakunta: Karjalohja
Viesti:

faktaa?

Viesti Kirjoittaja Vallu »

Arsi
Isoin miinus oli 7kpl kappaletta varastettuja pyöriä Frederician keskustasta su aamupäivällä omistajien käydessä syömässä ennen lähtöö.
Palatessa ravintolasta oli mopot hävinnyt.
Onkos tapauksesta lisää faktaa? Minkä maalaisia, mitä pyöriä, etc. On vähän urbaanin legendan makua????

Kuva
Avatar
arsi
Viestit: 266
Liittynyt: 19:19 07.01.2007.
Paikkakunta: Kirkkonummi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja arsi »

Yritän kysellä lisää,mutta osa pyöristä tai kaikki oli baltiasta .Ainakin eestiläisiä ja venäläisiä oli kyseisessä porukassa.Olivat käyneet syömässä ja kaupungilla kiertelemässä ja tulleet takas ja oli mopot hävinny.En usko legendaksi kun on kaverin hyvä kaveri kyseessä.
En pelkää yksin vaeltaa,silti seuraa arvostan.
M.Annala Mokoma
Avatar
Turre
Viestit: 624
Liittynyt: 16:02 07.01.2006.
Paikkakunta: Born in the S.A.V.O.
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Turre »

pari napinan aihetta:

- suihkussa käynti 2 egee. mielestäni ruiskussa käynnin pitäis kyl sisältyä lipun hintaan. plus et suhkupaikkoja useempia eli vaatii ryhmän työntekijöitä keräämään maksuja jne
- köttöspisteet myi vain köttösiä eli jos halusit sen burgerin kanssa vaikka limun niin sen joutu hakee eri tiskiltä
- olen lihansyöjä mut ruokavalioni kuuluu kyl myös hedelmät ja vihannekset. missän ei ollu salattiin vivahtavaakaan.

mutta kokonaisuutena loistavasti järkätty ralli
A designer knows he has achieved perfection not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away - Antoine de Saint Exupéry
pahapekka
Viestit: 89
Liittynyt: 23:55 07.03.2003.
Viesti:

Viesti Kirjoittaja pahapekka »

tiedä noista varkauksista. Paikallisia lehtiä(tanska) niin siellä juttu että 5 latvialaisten pyörää viety KÔPENHAMINASSA matkalla superiin. Âijät parkeerannu mopot ja lähteneet saitsiihinkille. Takaisin tullessa mopot poissa. En ole löytänyt uutisia että olisi Fredericiassa pyöriä viety. Näin lehdistö.

Muuten hyvä ralli mutta euron kurssi kyrsii vieläkin.
Eski
Viestit: 208
Liittynyt: 00:53 22.06.2003.
Paikkakunta: friitala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Eski »

härkätien pojat pääs ainaski helssinkii asti alumiini laakerilla
Avatar
GARI
Viestit: 67
Liittynyt: 22:10 29.03.2005.
Paikkakunta: Oulu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja GARI »

Kokonaisuudessaan erittäin hyvin järjestetty ralli. Thanks.

Jos jotain on opittavaa, niin paremmat opasteet rallialueen sisällä kuin myös saapumisteille.
Avatar
Vallu
Viestit: 4715
Liittynyt: 13:20 17.04.2002.
Paikkakunta: Karjalohja
Viesti:

Tätä aikaa

Viesti Kirjoittaja Vallu »

Pahapekka
euron kurssi kyrsii vieläkin.
Se on nykyisin niin hektistä tää homma. Kurssivaihtelut ovat nopeita ja suuria! :twisted:
Mitenkäs Norjan öljykurnun arvo kesti?

Kuva
Avatar
-Harikka-
Viestit: 5056
Liittynyt: 09:50 15.11.2002.
Paikkakunta: 'suur'-Salo:n saaristo merenranta kauppala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -Harikka- »

.
Viimeksi muokannut -Harikka-, 18:22 26.05.2019.. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
'Vintage' 2001 TC 95cid (small bore) 1557cc kaasari FXSTB.
Emilia ChromeTrain
, ex NighTrain, 'kevyesti' muokattu & piristetty :wink: 8)
jutaharri
Viestit: 902
Liittynyt: 00:30 21.05.2005.
Paikkakunta: vaasa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jutaharri »

Tiistaina lähdin kahden kaverin kanssa kohti Naantalia, iltalaivalla yli Kapellskär'iin.
Oltiin yötä Gislavedissa. Samoin paluu kahdessa erässä(Växsö).
Ei huvittanut ajaa melkein kahta rautapersettä
Torstaina saavuttiin pelipaikalle, niin että pimeässä ajovalojen avulla löytyi telttapaikka, alueelta 5, jossa liehui myös Suomen lippu.
Ei suurempia valittamisia, ottaen huomioon tapahtuman koon.
Vessat oli meidän alueella kohtalaisessa kunnossa, suihkussa kävin vasta su-iltana laivalla. Haisinko pahalle, no en :)
Itselle oli hieno kokemus, ainutlaatuinen ja unohtumaton.
Kilsoja tuli 3163 ennen kuin taka-akselin laakeri päätti sanoa sopimuksensa irti Luvian sahan kohdalla, onneksi kotimatkalla ja Suomen puolella.
Loput 200 km pakun tavaratilassa.
jutaharri
Viestit: 902
Liittynyt: 00:30 21.05.2005.
Paikkakunta: vaasa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jutaharri »

Se teltta-alue oli 6:nen.
Avatar
ivaanajulma
Viestit: 387
Liittynyt: 23:51 20.12.2005.
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja ivaanajulma »

Ja se lippu on tässä


Kuva
**********************
Elvis The King Kuva
hdlyyli
Viestit: 110
Liittynyt: 08:56 16.06.2005.
Paikkakunta: Salo
Viesti:

leiri parhaasta päästä

Viesti Kirjoittaja hdlyyli »

Jep ja oli muuten parhaasta päästä, kaikki "mukavuudet" ympärillä ja lystiä/avuliasta porukkaa kansalaisuuteen katsomatta: englantilaiset toivat heti akkukäyttöisen pumpun patjaa puhaltaessani ja ranskalaiset...niin ranskalaisista puhumattakaan... 8) Kiitos paikkaa meille varanneille ukilaisille!

~Marjo~
~Nothing else matters~
Vastaa Viestiin