Uusi Nightster näpeissä?

Keskustelualue H-D harrastajille

Valvojat: Pertti, pressa

elgordo
Viestit: 5
Liittynyt: 00:10 14.03.2008.
Paikkakunta: Raisio

Uusi Nightster näpeissä?

Viesti Kirjoittaja elgordo »

Jokohan on joku saanut alleen uuden Nightsterin?

Ensituntumaa? Pari viikkoa on vielä omaa odoteltava... :twisted: :evil:
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

Johan tuollainen oli jollakin ajossa jo viime syksynä...

www.hdcf.fi/juttutupa/viewtopic.php?t=21715
Avatar
JPI666
Viestit: 253
Liittynyt: 18:07 10.04.2008.
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja JPI666 »

Mulla on Moto-Seinäjoelta ostettu musta-oranssi Nightster. :D
Kyllähän sitä kannattaa odottaa. Helvetin hieno ja mukava ajaa ihan vakionakin! Tosin ensimmäinen H-D minulla, joten mitään oikeita vertailuja ajo-ominaisuuksista muihin Sporiin en pysty antamaan.
TeeRaja
Viestit: 35
Liittynyt: 09:16 01.07.2005.
Paikkakunta: Vaasavasa

Viesti Kirjoittaja TeeRaja »

Emäntä kurvailee Nighsterilla, pari sataa kilsaa kertynyt mittariin. Makoinen peli, äänet on kyllä syvältä mutta nehän korjaantuu melko vaivattomasti. -Ajellaan nyt sisään näin.
Paljon ääntä = paljon voimaa, vai kuinka se menee??
elgordo
Viestit: 5
Liittynyt: 00:10 14.03.2008.
Paikkakunta: Raisio

Viesti Kirjoittaja elgordo »

Olihan hemuli juttua juu. Samanmoisella värityksellä kuin omani tulee olemaan, kuten myös JP1666:lla. Oli ensituntumassa tuolla linkissä kerrottukin.. Mökille putputtimella ajeltu ja aurinkoista keliä. Ei millään pahalla, mutta en mä ihan tollasta ensituntemuksia välttämättä tarkoittanut.

Lähinnä kiinnostaa onko pyörä ollut odotusten mukainen, mitä tehty/mitä meinataan tehdä jne.

Itsellä myös ensimmäinen H-D, kuten myös ensimmäinen moottoripyörä 15-kesäisenä ajetun Tunturi Tigeri-mopedin jälkeen.

Turun SGN:stä ostin, väri siis oranssi-musta. Tulee uudet Vance & Hinesin short shot staggered black-putket ja kilpi sivulle alkuun, todennäköisesti hieman toisenlaista ohjaustankoa myös jossain vaiheessa. Aika näyttää sitten kaiken muun.. ehkä valkoreunusrengasta ja sen sellasta.
Rookie
Avatar
PÄKÄ
Viestit: 1087
Liittynyt: 16:33 15.09.2005.
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Viesti Kirjoittaja PÄKÄ »

Lainaus
"Lähinnä kiinnostaa onko pyörä ollut odotusten mukainen, mitä tehty/mitä meinataan tehdä jne."

Älä kysele ennakkoon, vaan ajele ja muodosta oma mielipide/tuntemus ajokistasi. Uuden kun ostit ja "perus" muutokset näköjään kanssa, niin ei tule varmaanka murheita ja jos tulee niin takuut hoitaa. Käy kokoontumisissa ja ralleista, johan tulee neuvoja suuntaan jos toiseen :o
-Päkä-
Avatar
mikira
Viestit: 1493
Liittynyt: 12:38 18.03.2003.
Paikkakunta: Wien/Itävalta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja mikira »

elgordo kirjoitti: Lähinnä kiinnostaa onko pyörä ollut odotusten mukainen, mitä tehty/mitä meinataan tehdä jne.
Sprotsterihan se tuo nighsterkin kuten oma custom mallinikin, ja voinen vastata parin vuoden ajelun jälkeen että sportsterini on ollut täysi odotuksieni mukainen.
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

elgordo kirjoitti:...Ei millään pahalla, mutta en mä ihan tollasta ensituntemuksia välttämättä tarkoittanut...
No mitä sitten? Suo anteeksi että menin moisen linkin laittamaan.

Käsittämätöntä kuinka ihmisten pitää hakea yhteisön tukea päätöksilleen ja mielipiteilleen. Ajatelkaa itsenäisesti ja tehkää niinkuin teistä tuntuu oikealta.

Siinä päivän filosofinen annos, olkaa hyvä.
elgordo
Viestit: 5
Liittynyt: 00:10 14.03.2008.
Paikkakunta: Raisio

Viesti Kirjoittaja elgordo »

Ei nyt mennä mennä takamus edellä puuhun ja hermostuta kaikki.

Kysehän ei ole mistään hyväksynnän hakemisesta. Johan se tyttöystäväkin vihat nakkeli niskaan rahan tuhlaamisesta. :lol:
Päätös on tehty, omien tuntemusten ja mielikuvien mukaan kiitos vain, ja siinä pysytään. Jos pyörä ei sitten itseä miellytäkkään niin sittenhän sitä muutetaan mieleiseksi tai myydään koko roska pois ja ostetaan jotain muuta joka toivottavasti tuo sitten sen hymyn naamalle, tavalla tai toisella.

Uteliaisuudesta ja pyöräkuumeesta johtuen kiinnostaa vain kuulla muidenkin mielipiteitä, sehän kai on tämänkin foorumin yksi tarkoitus ja käyttökeino?

Mutta, se siitä.
Rookie
Finharley
Viestit: 7
Liittynyt: 12:52 13.04.2008.
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Finharley »

Käsittämätöntä kuinka ihmisten pitää hakea yhteisön tukea päätöksilleen ja mielipiteilleen. Ajatelkaa itsenäisesti ja tehkää niinkuin teistä tuntuu oikealta.

Siinä päivän filosofinen annos, olkaa hyvä.[/quote]

Etkös ole kuullut, että joskus jaettu ilo on kaksinkertainen ilo.
Avatar
JPI666
Viestit: 253
Liittynyt: 18:07 10.04.2008.
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja JPI666 »

elgordo kirjoitti:OTulee uudet Vance & Hinesin short shot staggered black-putket ja kilpi sivulle alkuun, todennäköisesti hieman toisenlaista ohjaustankoa myös jossain vaiheessa. Aika näyttää sitten kaiken muun.. ehkä valkoreunusrengasta ja sen sellasta.
Onko sulle tulossa se jenkkimallin kilpiteline, vai joku muu viritys?
Minuakin kiinnostais kilven siirtäminen sivulle, kun on aika ruma toi eurokilpiteline/roiskeläppä verrattuna jenkkimallin persiiseen.
elgordo
Viestit: 5
Liittynyt: 00:10 14.03.2008.
Paikkakunta: Raisio

Viesti Kirjoittaja elgordo »

ameriikan mallia on kilpiteline. helvetin suolainen hinta sille muuten, väittivät ovh:ksi yli 300 ?. Pyörän oston myötä nyt sain kuitenkin oikeastaaan kaupanpäällisinä, vaikka kyllähän puodit omansa pois ottaa, jossain muodossa.

Marttilassa näin Motopartsissa ihan asiallisen näköisen alumiinisen kilpitelineen, jossa voi valita joko punaisen tai valkoisen kilpivalon (näyttää molemmat alas kilpeen kuitenkin ihan kirkasta valoa, punainen tietty taaksepäin punaista) hintaa oli osapuilleen väärin muistettuna 100 ? nurkilla.
Rookie
Avatar
Zivago
Viestit: 33
Liittynyt: 15:45 06.07.2007.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Zivago »

No juu, syksyllä ehdin ajamaan vähän yli tonnin ja nyt hieman lisää. Odotuksista en voi sanoa mitään, kun en tiennyt yhtään mitä odottaa. Hirveestihän minä siitä tykkään kuitenkin.

Kilpiteline odottelisi tuossa, jos vaikka saisi iltasella laiteltua sen paikoilleen. Pakoputki kai menisi vaihtoon jos tarjolla oleva siihen sopii. Noista äänistä en niin kauheasti osaa sanoa, tietenkään se ei kuulosta vanhalta ja vaikeasti käyvältä kun ei sitä ole. Jotain pärinää siitä silti lähtee, jostain syystä vain tuntuu että putki on "pakko vaihtaa". Se yhteisön paine...
Avatar
S-Bob-68
Viestit: 147
Liittynyt: 07:44 18.03.2006.
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja S-Bob-68 »

Pakoputki kai menisi vaihtoon jos tarjolla oleva siihen sopii. Noista äänistä en niin kauheasti osaa sanoa, tietenkään se ei kuulosta vanhalta ja vaikeasti käyvältä kun ei sitä ole. Jotain pärinää siitä silti lähtee, jostain syystä vain tuntuu että putki on "pakko vaihtaa". Se yhteisön paine...
Elä hyvä veli mee sorkkiin niitä putkia jos ne muuten sulle kelpaa,
älä mieti yhteisöjä,se on kuitenkin sun pyöräs :!:

Rakentele se miten haluat/lompakko kestää...
Fuck the jazz.............
Mr Smith
Viestit: 297
Liittynyt: 20:35 13.02.2003.

Viesti Kirjoittaja Mr Smith »

Siinähän on tehtaalla asennettu kilpiteline sivulle,joka on hienosti "saranoitu"jotta ei ole tiellä ahtaissa kellarikomeroissa,mut ei ole meillä laillinen kun ei ole keskilinjassa?
Poistettava suomen malleista?!!!
Hienosti toteutettu takvalo vilkku sydeemi on kyllä
Vastaa Viestiin