Hessu kirjoitti:s&s kirjoitti: syksyllä tankatut bensat talvehtivat muovisessa jerrykannussa. ...en tosiaankaan tiedä mihin bensa "pilaantuminen" perustuu, mutta enää en säilytä bensaa suljetussa astiassa pitkiä aikoja.
Ei vaan ollu oikea jerrykannu, vaan joku mehukannu.
Tähän vanhaan aiheeseen heitän kokemukset kahden pyörän käynnistämisestä viime viikolta:
1. 2002 Sportster 883,kaikki vakiota. Ajettu lokakuussa ulkosäilytyksestä talliin ja jätetty niille sijoilleen seisomaan tankki puolillaan. Kaasarikin jäi täyteen. Akku ladattu C-Tecillä kerran huhtikuussa. Masinolia henkiseksi varmistukseksi desi tankkiin 15 min. ennen käynnistystä. Normaali kylmäkäyynnistys ryyppy päällä, pari ruikkausta kaasukahvasta. 4-5 sekunnin starttaus ja kone käynnistyi normaalisti ja jäi heti käyntiin ja kävi hyvin.
2. 1975 1200 shoveli suoraan sylinteri ja kansiremontista, vakiopalikat sisässä. Kaasari kuivunut hyllyssä 3 kk ja syyskuiset bensat saman ajan muovisessa bensakannussa. Bensat tankkiin, Masinolkin unohtui ja hana auki, pari ruikkausta kahvasta kiihdytyspumpulla ja varovainen startti. Yskähti heti ekalla pyörähdyksellä. Pieni ruikkaus ja uusi startti, sylkäisi pienen lieskan kaasarista. Taas kevyt ruikkaus ja kolmas startti, muutama sekunti pyöritystä ja toinen pytty pärähti ensin ja heti perään toinenkin. Jäi käyntiin ja kävi nätisti.
Eli minulle tai tälle Sportin omistajallekaan ei kyllä oltu myyty pilaantuvaa bensaa
Taitaa tämä
Hessun ohje olla aika toimiva - ehkä sitä Masinolia vielä mausteeksi syksyllä:
ongelma tulee vasta siinä vaiheessa, kun bensat haihtuu veks. Ja kai niillä lisäaineilla on myös vähän sellasta sakkautumistaipumusta. Eli mun mielestä prätkässä riittää, jos sillon tällön talven mittaan avaa bensahanan ja heiluttelee pyörää.
EDIT: '71 rautis lähti syyskuun bensoilla tänään 15.4. kevätkäynnistyksessä käyntiin hyvin. Ruikkailin 4 kertaa kiihdytyspumpulla, poljin 3-4 polkaisua ensaa sylintereishin ja sitten sama uusiksi. Sitten virrat päälle ja toisella pamahti ja jäi heti käyntiin ja kävi moitteetta.