sportti pätkii kiihdyttäessä

Kaikki ne tekniikka-aiheet jotka eivät sovi suoraan johonkin muuhun aihealueeseen.

Valvojat: Pertti, pressa

Avatar
affe
Viestit: 1693
Liittynyt: 14:32 17.04.2002.
Paikkakunta: Ruutana
Viesti:

Viesti Kirjoittaja affe »

Röpöttäjä kirjoitti:välisuutin haspettunut, ei saa pensaa, Hae ilmasprary puhalla reijät auki. Vaihda 45 suutin isompaan 48 tai 50
Tuo varmaan auttaisi jos pintakaasulla olis ongelmia mutta sehän oli OK. Mitäs tuo "tasakaasu" käytännössä tarkoittaa?

Affe
Röpöttäjä
Viestit: 1736
Liittynyt: 09:07 23.04.2006.
Paikkakunta: Siilinjärvi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Röpöttäjä »

oletan tasakaasun siksi että ajaa matkaa noin 80-100km/h ei kiihdytä eikä löysää joten vois olettaa että on välisuuttimen ja pääsuuttimen rajalla, jompi kumpi ei anna bensaa oikein. Mikä lie pääsuutin, onkohan hapettunut/kulunut, onkohan ilman putsarin tiiviste tukkinut ilmareikiä
Röpöttäjä
Viestit: 1736
Liittynyt: 09:07 23.04.2006.
Paikkakunta: Siilinjärvi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Röpöttäjä »

vaihda pensaletku, onko palkeenkieli tullut putken sisään
Jasu T
Viestit: 176
Liittynyt: 23:01 09.07.2005.
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Jasu T »

Vielä tuossa mieleen juolahti hyvin nukutun yön jälkeen jotta pitäis ehkä varmaan suuttimia ja niiden kokoja miettiä uudemman kerran tuon "suodattimen" kanssa..? Alkuperäinen, ja vapaavirtaussuodattimetkin, jonkinverran ahdistavat ilman kulkua, tämä hieno messinkinen torvi verkon kanssa ei juurikaan ahdista jne. Joka aiheuttaa sen että kun kerran suodatin ilmankullkua ahdistaa niin enempi bensaa kaasarista imeytyy kaasarin läpi virtaavat ilman sekaan-kun laitetaan tällainen ei-juurikaan-ahdistava suodatin niin bensan mukaan "imeytyminen" vähäisemmäksi jää eli saattaapi laihalla seoksella käydä... Käyttäytyy kuitenkin kuin bensanpuutostautinen, kuten Röpöttäjäkin tuolla tuntuu vihjaavan..?

Ollapa seosmittari, siirrettävä Lambaada-anturi tms...
Tee se tänään, huomenna se voi olla laitonta!
Röpöttäjä
Viestit: 1736
Liittynyt: 09:07 23.04.2006.
Paikkakunta: Siilinjärvi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Röpöttäjä »

soetappa mulle niin katotaan keliä tuunko käymään niin tutkitaan sitä mopoa. Oletko tarkastanut että tankkiin virtaa ilmaa riittävästi. 0442699868
Joensuussa ois MP-Mesta Heikkinen se vois ongelman ratkaista penkissä.
Avatar
rieska
Viestit: 545
Liittynyt: 16:52 17.04.2002.
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja rieska »

Itseasiassa se suutin on nyt 42, 45 on käsittääkseni 883:lle liian iso.
Kaasaria on putsattu jo n kertaa, tankki huuhdeltu, letkut vaihdettu, ainoo mikä on orkkis on puola, se tuskin on vian aiheuttaja.

-alppu
Elli, tuo vaaksa paskaa voutille!
Röpöttäjä
Viestit: 1736
Liittynyt: 09:07 23.04.2006.
Paikkakunta: Siilinjärvi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Röpöttäjä »

ei välttämättä. 45 voipi olla hyvä.... mulla 1200 ja 48 oli oikea koko. oekkis 42. Tuo puola voipi olla myös se vika. Tai koko sytkä. Mulla olis orkkis sytkä ja puola ehjiä. (Laitoin itse ne Riiminiikelit.)
kuki
Viestit: 30
Liittynyt: 20:28 06.05.2004.

Viesti Kirjoittaja kuki »

Itsellä oli jossain vaiheessa samoja oireita sportissa. Loppujen lopuksi syyksi paljastui sytytyksen anturilta sytkäboxiin menevän johdon muovipeitteen nirhautuminen osittain irti ja johto otti maihin koneen runkoon tärinästä johtuen aina silloin tällöin. Johto oli lohkon oikean puoleisen kopan sisäpuolella eikä ollut kokonaan näkyvissä.

Sain vian selville vahingossa, kun ruiskin CRC:tä kaikkiin sähköjohtoihin ja tähän johtoon ruikkiminen poisti vian lyhyeksi ajaksi. Tästä johtuen tarkastin nämä johdot tarkemmin ja löysin vian. Ehkä voisit kokeilla käydä esim. CRC:llä kaikki sähköjohdot läpi ja katsoa auttoiko. Jos auttoi, joku johto tai liitos saattaa olla viallinen.

Nyt näyttää, että samantyylinen vika on palannut takaisin myös minulla :evil:. Paukkuu ja pätkii aina välillä ja tehoja on hävinnyt. Täytyy alkaa käydä sytytyksen komponentteja yksi kerrallaan läpi ja katsoa löytyisikö vika sieltä..
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

Noista sähkövioista tuli mieleen taannoinen tapaus erään sportsterin kanssa - kävi tyhjäkäyntiä ihan hyvin ja pystyi paikallaan kaasuttelemaan, kuitenkin heti kun lähti ajamaan niin rupesi paukkumaan ja sammui. Loppujen lopuksi vika paikallistui tappokatkaisijalle menevän liittimen sisällä olleeseen huonoon kontaktiin. Toinen tapaus softailissa paljastui liittimen sisällä katkenneeksi pinniksi.

Tutkimattomat ovat sähkön tiet... 8O
Avatar
Timppa
Viestit: 193
Liittynyt: 22:25 17.04.2002.
Paikkakunta: Vantaa

tulpanjohdot

Viesti Kirjoittaja Timppa »

Tsekkaa tulpanjohdot ja puola. Kokemusta on.
Avatar
rieska
Viestit: 545
Liittynyt: 16:52 17.04.2002.
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja rieska »

Ei kellään olis jkl-alueella ohivuotomittaria tahi lambda-antureita lainata...?

Edit: 45 välialueen suuttimella en päässy edes koeajolle, tukehtu tykkänään kun koitti lähteä liikkeelle, 42:lla toimii kuten aiemmin kerrottu, ryyppy auttaa hiukan tuohon nykimiseen, tuppi nurin kiihdytettäessä yksäisee ja lähtee sitten.

-rieska
Elli, tuo vaaksa paskaa voutille!
Röpöttäjä
Viestit: 1736
Liittynyt: 09:07 23.04.2006.
Paikkakunta: Siilinjärvi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Röpöttäjä »

oot touhunnut liikaa.... mopo ajamalla tai peräkärrissä MP-Mesta Joensuu niin alkaa pelittää. Penkittää paikat kohdalleen ja löytyy se vika.
Avatar
rieska
Viestit: 545
Liittynyt: 16:52 17.04.2002.
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja rieska »

Huolellista kaasarin yms. putsausta, toimii joten kuten. Penkiteettiin 36,6hv/168km/h, välialueella käy rikkaalla, lopussa laihalla, suuttimet
42/180, seuraavaksi pitää tsekata neula.

-rieska
Elli, tuo vaaksa paskaa voutille!
Vastaa Viestiin