pysäköintivirhemaksu pyörälle??

Keskustelualue H-D harrastajille

Valvojat: Pertti, pressa

lego
Viestit: 23
Liittynyt: 17:54 15.09.2005.

pysäköintivirhemaksu pyörälle??

Viesti Kirjoittaja lego »

Kaveri sai pysäköintivirhemaksun moottoripyörällä kun oli pysäköinyt sen asiallisesti ruutuun mutta pyörästä ei löytynyt kuittia/lappua että pysäköinti olisi maksettu.Mihin sen lapun/kuitin voi pyörässä laittaa niin että se ei häviä tai varasteta?

Asiasta tehdään oikaisuvaatimus mutta tietääkö kukaan miten asia meneen lain mukaan??
hemuli
Viestit: 9995
Liittynyt: 13:25 20.04.2002.
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hemuli »

Lappu pitää näkyä. Pyörä on lainsuojattoman asemassa kaupunkialueen pysäköinnissä, asiasta on kokemusta lähipiirissä - emäntä käy Helsingin keskustassa töissä ja on tähän asti selvinnyt yksillä parkkisakoilla. Helsingissä on joitain paikkoja joihin MP:n voi veloituksetta pysäköidä - esim. rautatieaseman edessä.

Mutta muuten pitää olla esittää todiste maksetusta parkkiajasta.
Tyko
Viestit: 101
Liittynyt: 15:59 05.04.2004.
Paikkakunta: Hki

Re: pysäköintivirhemaksu pyörälle??

Viesti Kirjoittaja Tyko »

lego kirjoitti:Kaveri sai pysäköintivirhemaksun moottoripyörällä kun oli pysäköinyt sen asiallisesti ruutuun mutta pyörästä ei löytynyt kuittia/lappua että pysäköinti olisi maksettu.Mihin sen lapun/kuitin voi pyörässä laittaa niin että se ei häviä tai varasteta?

Asiasta tehdään oikaisuvaatimus mutta tietääkö kukaan miten asia meneen lain mukaan??
Olen saanut parkkipirkolta Mikkelissä ohjeistuksen, että parkkilappu ostetaan kuten normaalisti autollakin, ja laitetaan taskuun/lompsaan hyvään jemmaan. Jos sattuu saamaan sakot, niin pitää käydä poliisiasemalla näyttämässä maksulappua. Näin sakko kai voidaan mitätöidä.

Älytöntä syyttömän motoristin pompotusta.

Kahdet parkkisakot saaneena,
T
"Itsensä ylittäminen on järjestelykysymys"
M. Servo
Avatar
affe
Viestit: 1693
Liittynyt: 14:32 17.04.2002.
Paikkakunta: Ruutana
Viesti:

Viesti Kirjoittaja affe »

Moro,

Kannattaa ottaa siitä laitteesta myös kuitti jonka jättää siihen pyörään kiinni ja se varsinainen lappu lompakkoon. Jos on yhtään ajatteleva parkkipirkko/pekka niin jättää sen lapun silloin kirjoittamatta mutta jos kirjoittaakin niin voi sitten sen oikean lipun kanssa käydä hakemassa mitätöinnin.

Affe
hlyytine
Viestit: 1188
Liittynyt: 20:08 12.01.2004.
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hlyytine »

Kuopiossa sama meininki. Tuossa muutama vuosi sitten kun oli katkolla pysäköintisopimus työpaikalla, saamarin lappuliisa kolme kertaa yhdenkin viikon aikana laputti. Luulisi jo kellojen soivan, mutta kun ei. No sittemmin kun menin parkkihommista vastaavalle sanomaan, että tarviis bensarahat korvata kun pitää siellä kaupungin pysäköintivalvontatoimistossa ravata mitätöimässä niin johan sain kunnon parkkipaikan.
Jube
Viestit: 109
Liittynyt: 00:50 27.10.2006.
Paikkakunta: Puntainen

Viesti Kirjoittaja Jube »

Seisotin viime kesänä pyörää Taampereen Omena-hotellin edessä kolme päivää. Tein omakohtaista kenttätestiä moottoripyörien parkkisakoista. Toisen päivän iltana räpsähti sakkolappu, jonka annoin nököttää paikoillaan sen kolmannenkin päivän.

Kaverit repivät leukojaan ja irvailivat, kunnes tajusivat, ettei se piletti sen arvokkaammaksi tullut kuin kolmen päivän parkkeeraaminen parkkihallissa.

Eikä tarvinnut raahata romppeita kilometrin päästä hotellille. Plus että pyörä oli koko ajan oman valvovan silmän alla. Vastinetta koko rahalle! Ja jos oikein olisi osunut kohdilleen, olisi se sakkokin voinut jäädä saamatta... :twisted:
Pessimismi on aivan turhaa. Ei se kuitenkaan mitään auta.
Avatar
santtu
Viestit: 837
Liittynyt: 16:08 08.05.2002.
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja santtu »

Lippupaikoilla muistutus pyörään ja oikea lippu taskuun. FAQin http://www.bajahill.net/s-h-m-FAQ-2.html kohdasta 2.2 eteenpäin...
The story tells that 95% of all Harleys ever made are still on the road. The remaining 5% made it home.
Jartza
Viestit: 171
Liittynyt: 14:04 26.06.2002.

sakkoja

Viesti Kirjoittaja Jartza »

Minä sain tallaisen ohjeistuksen juuri Mikkelin torilla siinä (vaunu)grillin edessä(siellä tulee muuten aina sakko alle 10min, on testattu :P ) että lipun saatua se toinen osa pyörään ja toinen taskuun. Eli kun laitat koko lipun taskuun niin sakko tulee mutta silla taskussa olevalla lipulla saa sakon mitätöityä. On vaan työtä ettiä pirkko tai asema (torin vieressä). :?
DynaMiitti
Viestit: 24
Liittynyt: 11:59 24.08.2004.
Paikkakunta: Lempäälä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja DynaMiitti »

ja kukaanhan ei sitten sakon saatuaan osta eurolla käytettyä parkkilippua vierestä lähtevältä autoilijalta, eihän 8O :roll:
-------------------------------
Born to win, learn to loose
hlyytine
Viestit: 1188
Liittynyt: 20:08 12.01.2004.
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hlyytine »

DynaMiitti kirjoitti:ja kukaanhan ei sitten sakon saatuaan osta eurolla käytettyä parkkilippua vierestä lähtevältä autoilijalta, eihän 8O :roll:
Ettei sulla olisi nyt pointti hukassa.
Avatar
Walde
Viestit: 533
Liittynyt: 21:47 26.07.2005.
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Walde »

Vähän asian vierestä. Muistakaa sitten ero parkkipirkolla ja yksityisellä "Park It" yrityksellä. Näitähän ainakin pk-seutu on nykyään täynnä. Parkkipirkoilla on joku kaupungin "virkamiesoikeus" pistää parkkivirhemaksu vaikka ulosmittaukseen ajoneuvon omistajalle/halitjalle, mutta jälkimmäisellä ei ole.

Parkkihallin sisäänajossa lukee, että "ajamalla parkkihalliin sitoudut noudattamaan sääntöjä..." Itse sain parkkimaksun Espoon Sellossa. Okei, sikamaisesti jätin pelin invapaikalle, kun halli oli täynnä ja oli sikakiire :oops: . Karhulaskun tullessa, kiistin asiallisella sähköpostikirjeellä ajaneeni ko. ajoneuvoa. Viikon kuluttua ParkItilta tuli myönteinen päätös, että laskun voi jättää maksamatta. Näyttövelvollisuus on siis ParkItilla.

Olenpa kuullut, että kaupakeskuksen asiakkaat olisi saaneet jopa parkkikiekon käyttämättäjättämisestä maksuja. Se on asiakaspalvelua parhaimmillaan. Mutta, joo sekin lukee "säännöissä"...
If U can't stand the heat, stay out of the kitchen
DynaMiitti
Viestit: 24
Liittynyt: 11:59 24.08.2004.
Paikkakunta: Lempäälä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja DynaMiitti »

hlyytine kirjoitti:
DynaMiitti kirjoitti:ja kukaanhan ei sitten sakon saatuaan osta eurolla käytettyä parkkilippua vierestä lähtevältä autoilijalta, eihän 8O :roll:
Ettei sulla olisi nyt pointti hukassa.
Hukassa tahi ei. Tampesterissa oli parkkipirkko toissa kesänä jättänyt sakkolapun, kun pyörä oli maksupaikalla ilman lappua. Sakkolappua lukiessani vieressä pysäköineen auton kuljettaja huomasi tilanteen, tarjosi lähtiessä oman lappuansa. Tämä kädessä marssin pysäköinninvalvojan toimistoon ja selitin, että sen pikkulapun vei varmaankin tuuli pyörästä. Pirkkojen esimies katsoi lapusta, että onhan tässä pysäköinti maksettu sakotusajankohdalta ja mitätöi sakon.
-------------------------------
Born to win, learn to loose
hlyytine
Viestit: 1188
Liittynyt: 20:08 12.01.2004.
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hlyytine »

Eli et maksanut alkuunkaan sitä pysäköintiä? Se taas on ihan eri juttu.
Avatar
sporttu
Viestit: 283
Liittynyt: 10:17 25.08.2005.
Paikkakunta: Järvenpää
Viesti:

Re: sakkoja

Viesti Kirjoittaja sporttu »

Jartza kirjoitti:Minä sain tallaisen ohjeistuksen juuri Mikkelin torilla siinä (vaunu)grillin edessä(siellä tulee muuten aina sakko alle 10min, on testattu :P ) että lipun saatua se toinen osa pyörään ja toinen taskuun. Eli kun laitat koko lipun taskuun niin sakko tulee mutta silla taskussa olevalla lipulla saa sakon mitätöityä. On vaan työtä ettiä pirkko tai asema (torin vieressä). :?
Mikkelissä tulee missä vaan sakko väärinpysäköinnistä alle 10 min, ainakin kesällä. Ne pirkot vetää potkulaudalla ympäriinsä ja lätkii niitä lappuja kauheeta tahtia. :D
Avatar
Ropsu
Viestit: 34
Liittynyt: 22:10 07.08.2004.
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Ropsu »

Walde kirjoitti:Vähän asian vierestä. Muistakaa sitten ero parkkipirkolla ja yksityisellä "Park It" yrityksellä. Näitähän ainakin pk-seutu on nykyään täynnä. Parkkipirkoilla on joku kaupungin "virkamiesoikeus" pistää parkkivirhemaksu vaikka ulosmittaukseen ajoneuvon omistajalle/halitjalle, mutta jälkimmäisellä ei ole.
Tähän asti olen odotellut suurella kiinnostuksella sitä tahoa, joka riitauttaa oikeuteen asti oman sakkonsa. Mutta jos sen saa noin kiistämällä pois, niin mikäs siinä - helpompaahan se on.

Isoissa halleissa, joissa on ohjeet katossa "täällä tilaa X paikka" yms on tunnistimet katossa kunkin paikan kohdalla (punainen/vihreä ledi valkoisessa mötikässä keskellä ruutua). Tunnistimeen taitaa olla ainakin joissakin paikoissa lisättynä ominaisuus, että sen valo alkaa vilkkumaan, kun parkkiaika on tullut täyteen. Itse tosin pysäköin aina johonkin nurkkaan, kun niin pääsee lähemmäs (kukas sitä nyt kävellä viittis...) enkä vie täydessä hallissa autoilta paikka enkä ajele autoille tyypillistä ylimääräistä "missä helv...ssä tääl on tilaa" -rallia pitkin parkkihallia.
Ropsu Nummi
FatBoy -90

SMOTO + MMAF = edunvalvontaa jokaiselle kaksipyöräiselle
Vastaa Viestiin