Sivu 1/1

Street Bob -11 mittaristo-ongelma

Lähetetty: 10:55 16.06.2014.
Kirjoittaja Pepedro63
Vesisateen yllättäessä Street Bobin mittari alkaa temppuilemaan, eli nopeutta näyttää miten sattuu jos ollenkaan, matkamittari kerää kilometrejä noin 1/4 osan todellisista. Sekä 6-vaihteen merkkivalo ei toimi. Vinkkejä mistä vikaa alkaisin etsiä, mittaristo? Jokin antura jossain? Vai vaihdanko koko p:n uuteen, on kuulemma kauppiaden mukaan jo liian paljon ajettu kun mittari alkaa näyttää lähemmäs 40 tkm.

Re: Street Bob -11 mittaristo-ongelma

Lähetetty: 18:54 18.06.2014.
Kirjoittaja jorgegoodman
Kauppiaiden paskapuheista nyt ei kannata mitään välittää, ei 40 tonnia oo mitään! ja mun mielestä tuo mittari olis ihan hyvä kun ei niin kilometrejä kerää :D....tietysti ennen myyntiä kuntoon. Se on kyllä totta että nää mittarit imee vettä sisään, itsellä ei kuitenkaa vielä ole mitään vastaavaa ilmennyt, aamuisin joskus mittariston sisällä kosteutta joka tosin haihtuu ajon aikana pois.

Re: Street Bob -11 mittaristo-ongelma

Lähetetty: 19:46 18.06.2014.
Kirjoittaja jpk69
Jostain muistan lukeneeni, että mittarivalon tehtävä, sen lisäksi että sen avulla näkee lukea mittaria pimeässä, on poistaa mittarin sisään kerääntyvää kosteutta. Eli jos mittarivalo menee rikki, mittari alkaa huurtua ja kohta tulee ongelmia.
Tästä ei taida kuitenkaan olla enää Pepedrolle apua, ongelmat ovat jo tulleet.

Re: Street Bob -11 mittaristo-ongelma

Lähetetty: 09:09 19.06.2014.
Kirjoittaja Pepedro63
Ja lisää ongelmia, sateella kone sammuu kun tulee risteykseen ja vetää kytkimen pohjaan. Lähtee kyllä startilla nätisti käyntiin. Lisäksi eilen Liettuan ja Latvian läpi ajettaessa satunnaisesti nykimistä ja köhimistä, eli veto meinasi loppua. Luojan lykky että nämä ongelmat tuli vasta kolmen viikon turneen loppupuolella, eikä esim Serbiassa tai Montenegrossa. Täältä Pärnusta vaikka kannan tuon emännän romun kotia.

Re: Street Bob -11 mittaristo-ongelma

Lähetetty: 12:47 19.06.2014.
Kirjoittaja jorgegoodman
Kunnioitettavan reissun olet siellä kyllä vetänyt!, hatunnoston arvoinen paikka 8) Hyvää loppureissu siellä Pärnyssä :D Paljonko on kilometrejä kertynyt tähänmennessä? Onko kelit olleet suotuisat?

-jorgegoodman

Re: Street Bob -11 mittaristo-ongelma

Lähetetty: 21:43 19.06.2014.
Kirjoittaja Pepedro63
Toistaiseksi noin 7500 km, kotiin jos päästää niin karvan verran yli 8000 km, 3 sadepäivää ollut reissussa, ensimmäinen päivä suomen läpi koko veen päivän ja reissussa parina päivänä ajoittaista sadetta.

Re: Street Bob -11 mittaristo-ongelma

Lähetetty: 11:58 20.07.2014.
Kirjoittaja Tompsoni
Saitko selvyyden tähän ongelmaan? Itellä aika identtiset probleemat pyörässä juuri päällänsä

Re: Street Bob -11 mittaristo-ongelma

Lähetetty: 13:02 28.07.2014.
Kirjoittaja Pepedro63
Laite meni vaihtoon, eli ongelma ei itselle koskaan selvinnyt.

Re: Street Bob -11 mittaristo-ongelma

Lähetetty: 22:19 28.07.2014.
Kirjoittaja Tompsoni
Itelle onneksi selvisi. Kaiken tuon aiheutti hajonnut nopeusanturi

Re: Street Bob -11 mittaristo-ongelma

Lähetetty: 18:03 25.06.2015.
Kirjoittaja Lion
Pepedro63 kirjoitti:Laite meni vaihtoon, eli ongelma ei itselle koskaan selvinnyt.
Ilmeisesti tuo sama pyörä on nyt mulla ja vika korjautui seuraavilla:

akun kaapelit kiristetty
maakaapelit kiristetty
sulakkeet putsattu ja rasvattu
pulssianturin liitin putsattu ja rasvattu
nopeusanturin liitin putsattu ja rasvattu
mittariston liitin putsattu ja rasvattu
ecun liitin rasvattu

Re: Street Bob -11 mittaristo-ongelma

Lähetetty: 13:06 28.06.2015.
Kirjoittaja hdjokke
jorgegoodman kirjoitti:Kauppiaiden paskapuheista nyt ei kannata mitään välittää, ei 40 tonnia oo mitään!
Tätä voisin kommentoida nyt kun viat löytyivät uuden omistajan toimesta aivan normaaleilla huoltotoimenpiteillä.

40 tonnia ei todellakaan ole Harrikalle mitään. Mutta näyttääpä nykyään olevan jotain esim. valtuutetussa liikkeessä edelleen myytävälle yksilölle. Jälleenmyyjä haluaisi edelleen välitettäväksi mahdollisimman vähän ajettuja ja itselleen huolettomia pyöriä. Sellaisesta voi hyvittää vaihdossa uuteen, ja laittaa itsekin siihen sellaisen hintalapun, että myyntivoittoa jää taloon. Lisäksi vaihtopyörä toimii hyvin maailman tappiin pelkillä huolloilla ja ehkä mahdollisilla pikkukorjauksilla, kuten oli tässä tapauksessa.

Toisaalta, jos lähtee noinkin pitkälle matkalle, niin kyllä toivoisi noin uuden pyörän toimivan hyvin. Oliko sitä ns. rakenneltu? Itselläni oli samanlaista ongelmaa Softiksen pepun levityksen jälkeen, kunnes tajusin hieman suojata kosteudelle arkoja paikkoja paremmin. Nyt on pyörä toiminut hyvin jo viimeiset 9 vuotta tuntikausien vesisateessakin.

Re: Street Bob -11 mittaristo-ongelma

Lähetetty: 15:13 29.06.2015.
Kirjoittaja Pepedro63
Hyvä että vaimon vanhassa Street Bobissa on vika löytynyt, meidän aikaan sitä ei ehditty missään huollossa paikallistaa kun aina huoltoon viedessä oli aurinkoinen keli eikä vikaa tietenkään päällä. Street Bob oli aivan vakio -11 mallinen ja ajettu tosiaan noin 40000 km. Itsellä on Fat Bob -11 ja mittarissa nyt 55000 km. Paksua Pekkaa viime vuonna vaihdatellessa Street Glideen arvo oli kuulemma noin 11-12 tonnia, eli taidan ajaa tuolla luotettavaksi todetulla vermeellä loppuelämäni ajot. Vaihdoin tuon Street Bobin FLD -12 malliin ja nyt kun juhannuksena oltiin lähdössä Puolaan viikon reissulle teki mokoma lähes samoja oireita. Vika paikallistui kuitenkin niinkin yksinkertaiseen asiaan kuin Motobatt:n akun miinusnavan menneen poikki.