Sivu 1/1
Kännykän käyttö ajossa / Ultra Classic 2009
Lähetetty: 10:00 28.04.2014.
Kirjoittaja Jacka
Mikä on järkevin tapa hoitaa kännykkä toimimaan ajon aikana? Pyörässä siis on "keskusradio" eli kypärissä on kaiuttimet ja mikit valmiina (jos se nyt mitään auttaa)... Mietityttää monikin asia; voiko kännykkää liittää pyörän omaan järjestelmään, pitääkö puhelimesta itse saada painettua jotain nappia kun joku soittaa ym....
Apu ja neuvot ovat nyt tarpeen...
Re: Kännykän käyttö ajossa / Ultra Classic 2009
Lähetetty: 16:21 28.04.2014.
Kirjoittaja norsunkorva
Tietysti tuo on mallikohtainen juttu mutta minnoon ainakin vaan ottanu Kingillä hanskan oikeesta kärestä ja tunkenu sen perseen alle,
Kaivanu nahkatakin povarista sen kännykän , painanu vihreetä luurinkuvaa ja tunkenu sen tuonne korvan ja kypärän väliin ja alkanu soitteleen

Re: Kännykän käyttö ajossa / Ultra Classic 2009
Lähetetty: 16:32 28.04.2014.
Kirjoittaja Bronson Eye

, jossain "mailmalla", katottiin kun ukko liikennevaloissa avas tommosen simpukkamallin puhelimen, tyrkkäs kypärän väliin ja alko rupattelemaan/ lähti meneen,)),,
Re: Kännykän käyttö ajossa / Ultra Classic 2009
Lähetetty: 16:45 28.04.2014.
Kirjoittaja norsunkorva
Bronson Eye kirjoitti:
, jossain "mailmalla", katottiin kun ukko liikennevaloissa avas tommosen simpukkamallin puhelimen, tyrkkäs kypärän väliin ja alko rupattelemaan/ lähti meneen,)),,
Joo. Ei tää vitsiksi ollukkaan. Ja tuo simpukkakilistin käypikin paremmin siihen hommaan

sellainen lievä v-malli avattuna, parempi ku nää uudet isot ja kolhot silittelypuhelimet
Tää on köyhän miehen "keskusratio" , ei tarvii johtoja viritellä, ei tuskailla onko luutuutit päällä. Ja taitaakuulua yhtä hyvin yli satasen vauhissa..
Ku nuo kalliimmatkin tsydeemit

Re: Kännykän käyttö ajossa / Ultra Classic 2009
Lähetetty: 07:25 29.04.2014.
Kirjoittaja Jacka
Edelleen "kunnolliset" vaihtoehdot kiinnostaa... Ei oikein huvita puhelimen tukkiminen pääkallon ja kypärän väliin. =)
Re: Kännykän käyttö ajossa / Ultra Classic 2009
Lähetetty: 09:53 29.04.2014.
Kirjoittaja Iku
Itse olen pohtinut Senan hommaamista...en sitten tiedä onko paras vaihtoehto mutta ainakin yksi sellainen..tän saa kytkettyä HD:n systeemiin erillisellä piuhalla.
http://www.sena.com/product/adapters/sm10/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.rxtx-tuote.fi/index.php?vali ... 10&tuote=Y" onclick="window.open(this.href);return false;
Senalla myös tälläinen mutta en tiedä onko tästä hyötyä tuohon hommaan..
http://www.sena.com/product/adapters/sr10i/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.rxtx-tuote.fi/index.php?vali ... 10&tuote=Y" onclick="window.open(this.href);return false;
-Iku
Re: Kännykän käyttö ajossa / Ultra Classic 2009
Lähetetty: 10:47 29.04.2014.
Kirjoittaja Pertti
Kun on noin uusi pyörä, niin luulisi Harrikalla olevan siihen jonkinlainen bluutuutti.
Maksaa tietysti mansikoita, mutta luultavasti kävelee ainakin pyörän laitteiston kanssa samoja jälkiä.
Siis, soitto "viholliskaupungin" motokauppaan....
Re: Kännykän käyttö ajossa / Ultra Classic 2009
Lähetetty: 14:20 29.04.2014.
Kirjoittaja Jacka
Eräs suomalainen virallinen HD-diileri (ei naapurikunta) kauppas ainoastaan Harrikan omaa BoomAudio-järjestelmää, joka maksaa noin 500€. Ei kiitos tuon hintaista. Tuossa -09 perusmankassa vissiin on (en pysty vielä käydä katsomassa) sellainen 3,5 mm plugi oikeassa alareunassa, joten ajattelin että kun noita 3,5mm plugipäällä olevia bluetooth-adaptereita on 10-20€ välisin vaikka kuinka paljon niin voiskohan semmoinen pelata?
Ajattelin että jos sen vaan kytkis mankkaan ja laittais Nokian matkapuhelimesta bluetoothin päälle... =0
En kyl yhtään tiedä että sammuttaako se kytkentä samalla kaiken muun soitannan radiosta kun puhelin alkaa soimaan (tai kun puhelu aukee, jos puhelimesta on valittu avaa puhelu automaagisesti soidessa).
Kenellä olis tietoa pelaisko noin (vai onko mulla vaan vilkas mielikuvitus)...
ps. ja siis tarkotushan olisi, että korvassa ei olisi ylimääräistä nappia, vaan puhelu kuuluisi kypärien alkuperäisistä kuulokkeita (alkuperäinen johdollinen headsetti kiinni mopedissa)
Re: Kännykän käyttö ajossa / Ultra Classic 2009
Lähetetty: 16:12 30.04.2014.
Kirjoittaja Rossi
Jacka kirjoitti:Mikä on järkevin tapa hoitaa kännykkä toimimaan ajon aikana?
Ottamatta kantaa siihen, onko pyörässä poppikonetta tai ei, niin vastaisin: bluetooth headset kypärään ja siihen luuri em. yhteydellä.
Meillä on ollut puolison kanssa Cardo Scala Rider -nimiset headsetit käytössä viitisen vuotta; siitä lähtien, kun puoliso alkoi itse ajamaan konepyörällä. Silloin tuli käytettyä parina ekana vuonna enemmänkin puheyhteyttä pyörästä pyörään. Nyttemmin pääroolissa ovat kummallakin kännyköiden poppikoneet, jotka suoltavat kuljettajien kypäriin musiikkia. Jenkat soivat ja maisemat vaihtuvat!
Käytän puhelimena iPhonen 4S:ää, jossa on ääniohjaus, ja jota voi ääniohjata kypäräpuhelimen kautta. Musan saa päälle "play music" äänikomennolla, samoin puheluiden soittaminen ja niihin vastaaminen onnistuu tarvittaessa äänikomennolla (kännykkään talletetulla nimellä tai numerot luettelemalla). Varsinkin Schubertin C3 -kypärään reilussa moottoritienopeudessa soittaneet ovat yllättyneet toimivasta äänenlaadusta

. Kommenttina vielä, että Spotify Premium on erinomainen sovellus kännykkään tähän tarkoitukseen. Lataan soittolistat offline-moodiin ennen reissua ja niitä omenaluuri sitten soittaa satunnaissoitannalla kypärään. Äänenlaatu on jotain erilaista kuin fillarin omilla poppilaitteilla. t. nimim. ex-FLHTC

Re: Kännykän käyttö ajossa / Ultra Classic 2009
Lähetetty: 21:29 16.07.2014.
Kirjoittaja Jacka
Nyt hommasin Kiinasta jonkun Bluetooth-sovittimen, joka laitetaan siihen Ultran radion 3,5mm plugiin.
Nyt tarvisin apua teiltä, jotka olette ko asian kanssa touhanneet... Nokian puhelimesta olen laittanut päälle hands free-asennon ja yhdistänyt bluetoothin ja matkapuhelimen pariksi.
1. Missä asennossa HD:n orggis radio pitää olla, että puhelin hälyttää HD:n alkuperäiseen kypäräpuhelimeen?
eli pitääko koko ajan radio olla AUX-asennossa, vai voiko se olla esim FM-taajuudella ja puhelin soi kypärään radion äänen päälle?
2. Kuuleeko apukuski samat jutut kun puhelu aukeaa?