Sivu 1/3

Ohjaustangoista?

Lähetetty: 15:35 21.07.2013.
Kirjoittaja norsunkorva
Morot vaan kaikille!
Hiukka kyselisin noista tangoista. Itellä tossa Kingissä nyt tuollanen paikoillaan.

Kuva


Kuva


Kuva

Ts. tuon stongan mitat on minusta : leveys : n.800 mm
"korkeus" ( niinkuin ylöspäin vaakakiinnityksestä) n.190 mm
Ja onko se nyt se "pullpäkki" ts. suoraan taakseppäin n. 240 mm

Elikkä kun noita on tsiljoona mallia noissa kuvastoissa sun muissa..älli loppuu..pyörryttää :cry: ?
Alunperinhän tossa oli sellanen "kottikärry"-stonga; sitä buulbackia että ranteet ihan älyttömässä kulmassa ajaessa :x ..simpanssilla saattas kääntyä, meikäpojalla ei :evil: !
Sempä takia löysimme Jepiltä nurkasta tollasen sopivamman rosteritangon. Sepä istuu ihan ok räpylään ja
hyvä muutenkin ajella matkaa :P !

Vaan kuitenkin ehkä kaipais LEVEÄMPÄÄ otetta joten mitä tankoa suosittelisitte tällaselle 183 senttiselle,
suht pitkäkätiselle?? :?
Tuolla Varkaudessa kun päiväseltään käväsin, olis varmaan ollu useampikin Kingi erilaisine stogineen mallata käsiin..mutta unohtui sitten koko juttu niitä pyöriä ihastellessa :evil: !
Kädet suorina haluis kuitenkin ajella? Jotenkin tuntuu että sellanen tuota leveämpi tanko olis "tukevampikin"
tuollasta raskasta pyörää ohjastella?

Neuvoja kaipailisin hommaan paremmin vihkiytyneiltä kanssaveljiltä?? :D . Että millä "nimikkeillä" sellasta tuohon käypää, leveämpää tankoa esim. kutsutaan? :roll:Se "apinakiikku" on nääs ainut jonka tiedän yhdistää englanninkieliseen nimeen :oops: ?
Etäisyys kuskin ja sarvikon välillä olis tossa kiinniolevassa minulle just passeli ;hyvä ajoasento/ kädet lähes suorina/ ranteet luonnollisessa asennossa.
Loputon on se suo jos alkaa tilailemaan umpimähkään tankoja netistä :cry:
Paras olis tietysti jos joku samanoloinen heppu ois löytäny noilla kriteereillä itelleen sopivan ja vinkkais :idea: ?

Eikä noita alan liikkeissäkkään näytä valinnaksi asti olevan..

Re: Ohjaustangoista?

Lähetetty: 11:18 22.07.2013.
Kirjoittaja Turre
Kataloogeista löytyvien tankojen nimet ovat markkinointitermejä, eivät eksakteja teknisiä kuvauksia. Joka tapauksessa joudut tsekkaa ne mitat, jotka on lähteestä riippuen ilmoitettu milleinä, sentteinä tai tuumina.
Vinkkien kysyminen antaa vinkkejä, mutta ei kuitenkaan takaa sopivuutta; samanpituiset ja samanpituisilla käsillä varustetut ihmiset voivat kuitenkin tykätä erilaisista stongista; esim. toinen tykkää istua ryhdikkäästi, toinen rönöttää.

Ekoja kertoja stongan vaihtoa miettiessä vaikein asia on päättää mitkä mität olis ne hyvät. Mutta sullahan on asia jo selvillä, nykyisestä hiukan leveämpi ja muut mitat samat. Sit vaan rivi riviltä tankkaat kataloogia ja tsekkaat mitat että olisko käypänen. Varsin nopeesti saat rajattua vaihtoehdot pariin - muutamaan. Mutta todennäköistä että sitä ihan täsmälleen ajatellunkokoista stongaa ei löydykkään. Kataloogeissa kun kuitenkin ehkä tyyppillisesti jotain alta sata mallia vrt. maapallon väkiluku 7 miljardia. Sit se on vaan valittava kokeiluun se mikä vaikuttais olevan lähimpänä haluttuja mittoja.

Ekaks kattoo leveyden sopivaks. Kun sä haluut -82 tai myöhemmän tyyppisen tangon jossa on kolot "dimples" kontrollien johdotuksille, niin tankoa ei voi hienosäätää kapeammaksi sahaamalla. Ellei sitten poraa reikiä ja vie piuhoja tangon sisällä.

Seuraavaks pullback. Paitsi että se kertoo miten etäälle tai lähelle kuskia stonga tulee, siitä voi tehdä päätelmiä mihin kulmaan handut tulee. Ts. kaks samanlevyistä stongaa joista toisessa ei oo pullbackiä yhtään => kädet suorassa; toinen kottikärrymäinen ja paljon pullbackiä => kädet isossa kulmassa.

Korkeus on tottakai myös tärkeä, mutta sitä pystyy hienosäätämään erikorkuisilla risereillä joita saa tuuman välein. Sit on myös saatavilla risereitä joissa on hieman pullbackiä.

Tavallisin tangon paksuus on 1 tuuma. Paksumpiakin on saatavilla (ulkonäköjuttu), niissä on ohuemmat kohdat risereille, namiskuukkeille. Ohuemmat ovat euro-/japsipyöriin. Tarkistaa vielä ajateltu stonga ei oo vain johonkin erikoismalliin (esim. springer).

Re: Ohjaustangoista?

Lähetetty: 15:32 22.07.2013.
Kirjoittaja s&s
En osaa alkaa mitään suosittelemaan, mutta referenssiä: Mun 2010 kinkyssä stongan "noin mitat": leveys 87 cm, korkeus 19 cm, pullback 22 cm. Toimii 185-senttiselle aika mallikaasti, en tosin osaa verrata mihinkään kun en ole muita kokeillut eikä vaihdolle tunnu olevan tarvetta.

Re: Ohjaustangoista?

Lähetetty: 21:59 28.07.2013.
Kirjoittaja norsunkorva
Kiitokset Turre perusteellisesta selvityksestä ohjaustangon sielunelämään :P !

Ja s&s:lle omista kokemuksista!

Pistän tonne osto-palstalle ensix kyselyn ja ellei sopivalta tuntuvaa ,käytettyä löydy , pitää sitten alkaa niitä kataloogeja plarailla..

Re: Ohjaustangoista?

Lähetetty: 09:53 29.07.2013.
Kirjoittaja Vallu
Korva
Pistän tonne osto-palstalle ensix kyselyn ja ellei sopivalta tuntuvaa ,käytettyä löydy , pitää sitten alkaa niitä kataloogeja plarailla..
No niitä vastauksia odotellessasi voit selailla tehtaan omaa nettikataloogia täältä:
http://www.harley-davidson.com/shop/mot ... handlebars" onclick="window.open(this.href);return false;
Kuten huomaat, vaihtoehdoista ei ole pulaa.
Ja sitten kannattaa myös muistaa, etteivät sähköjohdot ja vaijerit riitä loputtomiin.
(Päivän trenditietoinen laittaa Kingiinsä hillittömän apehangerin. Sillä ei ole merkitystä millainen se on ajaa vaan miltä se näyttää... :mrgreen: )

Re: Ohjaustangoista?

Lähetetty: 09:59 29.07.2013.
Kirjoittaja MrX
Käy kokeilemassa miltä tuntuu vakio Electran ajoasento (vastaava vuosi kun sun Kingi). Jos tuntuu hyvältä tee kuten Ameriikan Poliisi ja vaihda Kingiin Electran tanko. Tanko on korkeampi ja tulee taaemmaksi kuin nykyinen tankosi. Piuhat menee kyllä uusiksi ? Niitä on nyt tarjolla halvalla kun on Apehanger boomi...

Re: Ohjaustangoista?

Lähetetty: 22:49 29.07.2013.
Kirjoittaja jupo
Tälläinen vaihtoehto :D

Kuva

Re: Ohjaustangoista?

Lähetetty: 17:24 30.07.2013.
Kirjoittaja norsunkorva
Vallu kirjoitti:
Ja sitten kannattaa myös muistaa, etteivät sähköjohdot ja vaijerit riitä loputtomiin.
Vaijeria ja johtoa varmaan riittäs leveempään stongaan koska se ostettaesa olevassa , "kottikärry-mallissa"
( kuvassa) oli sitä "takaylitystä" reilusti.


Kuva

Tossa kuvassa muuten saa käsityksen ranteiden kulmasta tuolla sarvikolla 8O ? Kyynärpää alempana kuin stongan tupet 8O Koetin kääntää alaspäin että ranteet tulis järkevään kulmaan mutta sitten otti tankin kylkeen kiinni jyrkempään kääntäessä :evil:
Tolla sarvikolla ajelee tietysti kaupungissa nakkikioskia ympäri loputtomiin mutta pistäppä motarinopeus .. ja ilman selkänojaa :evil: ; tuskaa oli!


Sain kuitenkin tungettua ylimääräisen jarruletkun "lehmänpään "sisään ja taivuteltua jarruputkenkin tuohon "pienempään" sarvikkoon sopivaksi vaihtaessani sen viime syksynä:)
Vallu kirjoitti:(Päivän trenditietoinen laittaa Kingiinsä hillittömän apehangerin. Sillä ei ole merkitystä millainen se on ajaa vaan miltä se näyttää... :mrgreen: )
Mikäs se rendi on 8O ?
Taitaa olla Kehä 3:sen kotkotuksia....ulkonäkö viimeisellä sijalla täällä maaseudulla...sisäinen kauneus ratkaisee :mrgreen:

Re: Ohjaustangoista?

Lähetetty: 17:37 30.07.2013.
Kirjoittaja mcjusa
Fättärin alkuperäistangossa on miehekkäästi leveyttä, ei kuitenkaan liikaa. Se vois olla aika passeli.

Re: Ohjaustangoista?

Lähetetty: 18:09 30.07.2013.
Kirjoittaja Peeppe
mcjusa kirjoitti:Fättärin alkuperäistangossa on miehekkäästi leveyttä, ei kuitenkaan liikaa. Se vois olla aika passeli.
Koklasin tota kingiin, ei sopinu meikäläisen käteen, ja ulkonäkökin oli hieman hmmm...

Re: Ohjaustangoista?

Lähetetty: 18:19 30.07.2013.
Kirjoittaja mcjusa
Norsunkorvalle saattais sopia ja kauneus on katsojan silmissä.

Re: Ohjaustangoista?

Lähetetty: 19:46 30.07.2013.
Kirjoittaja norsunkorva
mcjusa kirjoitti:Norsunkorvalle saattais sopia ja kauneus on katsojan silmissä.
Olisko jusa :? jotain kuvaa... :?:..

Re: Ohjaustangoista?

Lähetetty: 20:03 30.07.2013.
Kirjoittaja Peeppe
Norsunkorva...mulla olis myynnissä Fättärin stonga, saat halavalla :D

Re: Ohjaustangoista?

Lähetetty: 20:09 30.07.2013.
Kirjoittaja norsunkorva
Peeppe kirjoitti:Norsunkorva...mulla olis myynnissä Fättärin stonga, saat halavalla :D
Onkz sulla minkäänmoista fotoa siitä?

Re: Ohjaustangoista?

Lähetetty: 20:21 30.07.2013.
Kirjoittaja Peeppe
norsunkorva kirjoitti:
Peeppe kirjoitti:Norsunkorva...mulla olis myynnissä Fättärin stonga, saat halavalla :D
Onkz sulla minkäänmoista fotoa siitä?
Eiköhän sekin järjesty, laitan sulle jossakin vaiheessa sähköpostia.