Sivu 1/1

Moottori vikavalo käy silloin tällöin päällä Road King -01

Lähetetty: 00:42 10.07.2013.
Kirjoittaja Peurasaari
Moottorin merkkivalo on alkanut silloin tällöin syttymään kesken ajon. Palaa hetken aikaa ja sammuu. Pyörä käyttäytyy ihan normaalisti. Olisi kiva vaan selvittää mistä valon syttyminen johtuu. Yritin tuossa haeskella ohjeita miten voi tarkistaa vikakoodit itse, monia ohjeita löytyikin mutta kun pyörä tällä hetkellä 50km päässä niin ei pääse kokeilemaan mikä niistä toimisi.

Miten itsekseni että voisiko johtua etujarrun nesteen vähyydestä? Sen kerkesin tarkistamaan ja oli vajaa, ei sattunut vaan olemaan varastossa dot5 niin ei päässyt sitäkään testaamaan, että johtuuko siitä. Etujarru ei nyt ota kunnolla, vaan joutuu puristamaan pohjaan ja jarru toimii silloin sillein nykien. Ihan kuin olisi levyt kierot, mutta mitä silmämääräisesti tarkistin niin suoralta näyttää. Öljyt luonnollisesti tarkistettu, nekin ok.

Hiukan häiritsee tuo valon syttyminen ja hetken kuluttua sammuminen. Valoja ei tullut itseasiassa tarkistettua, että ono joku valo pimeänä, mutta tuskinpa se sellaisesta osaa varoittaa?

Apuja olisi kiva saada, lähin HD huolto 100km päässä pyörän sijainnista ja huoltojono oli tällä hetkellä neljä viikkoa!

Re: Moottori vikavalo käy silloin tällöin päällä Road King -01

Lähetetty: 12:40 10.07.2013.
Kirjoittaja Jarra
Itsellä samat oireet alussa, kun akunnapa alkoi olla löysällä.
Viimein löystyi niin että sammui ja virrat katosi.
Alussa ei muita oireita kuin, moottorihäiriövalo paloi välillä muutaman sekunnin.

Osaa se ed. Rodissa ihmettelin kerran kun sama valo syttyi aina välillä, sitten huomasin että syttyy kun laitan vilkun oikealle, lamppu oli palanu.

Re: Moottori vikavalo käy silloin tällöin päällä Road King -01

Lähetetty: 13:15 10.07.2013.
Kirjoittaja Peurasaari
Kiitoksia vinkistä. Täytyypä töiden jälkeen tutkia asia. Nyt kun vilkusta mainitsit niin saman nyt hokasin että vilkuttaessa oikealle, varoitusvalo syttyy. Täytyy sekin tutkia.

Re: Moottori vikavalo käy silloin tällöin päällä Road King -01

Lähetetty: 20:38 17.07.2013.
Kirjoittaja Gold
Mulla on ollut saman kuuloista ongelmaa. Kun virrat laittaa päälle niin valo perinteisesti syttyy ja sammuu, mutta startin jälkeen valo syttyy uudestaan ehkä sekunniksi tai kahdeksi, mutta sitten sammuu eikä enää vilkauta.

Vikakoodit tarkistettiin huollossa pyynnöstäni ja siellä ei ollut mitään. Tosin akunpiuhoja en tarkistanut. Täytyypä tsekata.

Re: Moottori vikavalo käy silloin tällöin päällä Road King -01

Lähetetty: 01:51 01.08.2013.
Kirjoittaja Peurasaari
omassani ongelma oli huonosti kiinni olevassa akunkengässä. Nyt ei valo vilku enää silmiin.

Re: Moottori vikavalo käy silloin tällöin päällä Road King -01

Lähetetty: 10:44 01.08.2013.
Kirjoittaja Pertti
Gold kirjoitti:Mulla on ollut saman kuuloista ongelmaa. Kun virrat laittaa päälle niin valo perinteisesti syttyy ja sammuu, mutta startin jälkeen valo syttyy uudestaan ehkä sekunniksi tai kahdeksi, mutta sitten sammuu eikä enää vilkauta.

Vikakoodit tarkistettiin huollossa pyynnöstäni ja siellä ei ollut mitään. Tosin akunpiuhoja en tarkistanut. Täytyypä tsekata.
En ole aivan varma, mutta siinä taitaa olla sellainen ääliötoiminta. Muistuttaa käynnistyksen jälkeen, että joskus on ollut joku vika. Koodia ei löydy.
Poistuu itsestään viidenkymmenen starttauksen jälkeen, ellei uusi vika käy päällä.

Tai sitten olen nähnyt unta....

Re: Moottori vikavalo käy silloin tällöin päällä Road King -01

Lähetetty: 13:38 02.08.2013.
Kirjoittaja Heritage
Tänään moottoritiellä electran -04 kanssa 120 km/h moottorin häiriövalo vilahti, sammui kun vähensin nopeutta, mahtoiko olla niin että kone kävi vain liian laihalla, millä opilla saa vikakoodit selvitettyä.
Aikaisemmin ei ole tuota tehnyt.

Re: Moottori vikavalo käy silloin tällöin päällä Road King -01

Lähetetty: 19:27 02.08.2013.
Kirjoittaja Pertti
Heritage kirjoitti:Tänään moottoritiellä electran -04 kanssa 120 km/h moottorin häiriövalo vilahti, sammui kun vähensin nopeutta, mahtoiko olla niin että kone kävi vain liian laihalla, millä opilla saa vikakoodit selvitettyä.
Aikaisemmin ei ole tuota tehnyt.
Saat vikakoodit esille mittarista jos pidät pohjassa tripin nollaus nappia kun käännät virrat päälle. Siellä voi samalla napilla selata mitä virhe koodeja on mittarille tullut.

Tuolta löytyy koodit amerikaksi http://www.hdforums.com/forum/softail-m ... -dtcs.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Moottori vikavalo käy silloin tällöin päällä Road King -01

Lähetetty: 13:11 04.08.2013.
Kirjoittaja norsunkorva
Ihan normisettiä taitaa olla tuo vikavalojen näkyminen nykyään sinä pyörissä kuin autoissakin :wink:
Itelläkin aika ajoin samaa hommaa. Joten ei kannata asiaan sen enempi ajatuksia keskittää...eikun pölyä putkeen vaan jos kerran koneet käy ja kukkuu :P !

Re: Moottori vikavalo käy silloin tällöin päällä Road King -01

Lähetetty: 20:45 11.08.2013.
Kirjoittaja Heritage
Nyt uudelleen, kun aikaa, sain vikakoodin näkyviin, P1356, takapytyssä ei puristusta. Tämä koodi
uusiutuu yhä uudelleen,välillä poistin sen, kone toimii. MIkähän todellisuudessa takapytyssä on? vaikka kyllä kone lähtee hyvin käyntiin, ja kulkee mukavasti, viikonloppuna heitin 700 km lenkin. Valo välkytteelee käynnistyksessä ja välillä moottoritiellä.