Sivu 1/1

Tourbackin kajarit

Lähetetty: 10:05 05.02.2013.
Kirjoittaja hdveeoo
Tuleeko soittimelta johtoja valmiina taakse vai joutuuko laittaan uuden johdotuksen soittimelta asti??
Pyörä on Electra Glide Classic vm.2002 jossa alkuperäinen hd-radio/c-kasettisoitin etukaijuttimilla. Ja jos joutuu laittaan johdotuksen niin mitähän tuo kustantaa?

Re: Tourbackin kajarit

Lähetetty: 18:54 06.02.2013.
Kirjoittaja FX
Jommankumman sivuposken alla on ainakin antenni piuhanpää! Kokeile kurkata kyseisistä paikoista. Sitten se korjausmanuaali on kova sana, löytyy johdotuksetkin;)

Re: Tourbackin kajarit

Lähetetty: 19:19 06.02.2013.
Kirjoittaja Springer
Ne takakaiuttimet taitavat vaatia sen LA-puhelimen vahvistimen sinne takapaksin alle. Sieltä soittimelta
pitäisi tulla johdot (2kpl) satulan alle lähelle akkua . Sieltä liittimestä pitäisi löytyy takakaittimien tulot mutta taitavatpa vaatia vahvistimen väliin. Hommaa pyöräsi vuosimallin (audio) sähkökuvat, siitä asia alkaa selvitä. Onko sulla pyörässä LA-radio? mikäli on, kaiuttimien piuhat pitäisi olla valmiina.

Re: Tourbackin kajarit

Lähetetty: 18:20 07.02.2013.
Kirjoittaja hdveeoo
Pyörässä ei ole LA-radioa ja korjausmanuaalikin on mutta siitä ei oikein selviä mihin asti piuhat tulee. Täytyy irrottaa ne sivuposket ja katella löytyykö sieltä. Alkuperäinen soitin + etukajarit on ollut jo tehdasasennuksena. Peace offiser special edition-malli.

Re: Tourbackin kajarit

Lähetetty: 18:48 07.02.2013.
Kirjoittaja Vallu
Eri vuosimalleissa joihin olen törmännyt on ollut erilaisia käytäntöjä johdotusten suhteen. Esim. 2001 Stankussa oli Ultran johdotus. Ylimääräiset pihat oli rullattu satulan ja etukatteen alle.
Ts. kaivele johtonipuja esiin, niin eiköpä selviä. Itse en millään muista miten Ultran takajohdot meni?
Manuaalissa ne johdot tod.näk onkin kun se on sama kaikille Electroille.
Oletkos tutkinut löytyykö tarvikekataloogista erillistä johtosarjaa siihen?

Re: Tourbackin kajarit

Lähetetty: 10:41 10.02.2013.
Kirjoittaja hdveeoo
Alkuperäisestä tarvikekatalogista en ole johtosarjaa löytänyt , kajarit ja vahvistin sarja löytyy mut ei johdotusta, eli siitä voi päätellä että johdot tulee aika lähelle tourbackkiä jo valmiina. Korjausmanuaaliakin kattelin vm 2002 FLHTC,n kohdalla ei näyttäs olevan vahvistinta se kuuluu ilmeisesti vain ultran varustukseen.
Ei muuta kuin johdotuksia tutkimaan ja kattoa mitä löytyy. Kiitoksia tiedoista . ,

Re: Tourbackin kajarit

Lähetetty: 11:56 10.02.2013.
Kirjoittaja Joe Cool
Tuohon aikaan Ultrassa oli eri radio ja manuaalin mukaan iso nippu johtoja meni taakse. Siellä kun on kaiuttimien lisäksi ne takamatkustajien äänensäätökytkimet sun muut. (voi siis vaimentaa takamatkustajan ääniä ajon aikana) :mrgreen:

Eli veikkaan ettei tuollaista johtonippua sinne välttämättä mene tai jos menee, niin se huomaa. '94 Ultrassa se nippu kulkee penkin alla runkoputken kylkeä.

Toinen ongelma on se, ettei alkuperäisestä radiostasi luultavasti ole edes lähtöä takakaiuttimille ja mahdollisesti löytyvää piuhanippua et saa kiinni radioon millään. Joutunet siis joka tapauksessa näpräämään kytkennät itse, löytyy sieltä johtonippua tai ei.

Toisaalta ne takakaiuttimet ovat parhaimmillaan ulkonäkösyistä, ei sitä jatsia paljon tule soitettua oikeasti ajaessa. Ja jos kaupunkinopeuksissa tuleekin soitettua, niin etukaiuttimet riittävät ihan hyvin.

Takasetti siis vain näyttää hyvältä ja suojaa ehkä vähän matkustajan pakaroita vedolta kylmässä säässä, joten asenna setti ja unohda kytkentä, jos menee hankalaksi 8)