Sivu 1/1
Mittarihäiriötä talven jälkeen Softailissa
Lähetetty: 23:24 12.04.2011.
Kirjoittaja Veliek
Laitoin häksättimen tulille viime pyhänä talven jäljiltä, ja mittari alkoi temppuilemaan, eikä vilkkujen palautusautomatiikka toimi aina. Ensin ei näyttänyt kun 60 km/h max, vaikka vauhtia oli enemmän. Myöhemmin intoutui kaupunkinopeuksissa näyttämään 150 km/h. Välillä jäi jumiin 40 km kohdalle.
Sitten nollautui trippi itsestään ja mittarin kokonaismatkanäyttö hukkui pois täysin eli ei näy mitään.
Kun laittaa virtalukosta virrat päälle ja painaa tripin vaihto/nollauskytkintä pomppaa neula 30 km kohdalle
ja jää siihen kunnes kääntää virran nollille.
Yritin räplätä kaikkia liittimiäkin mutta ei auta mikään. Olisiko vika laatikon pään anturissa vai mistäpäin pitäisi lähteä vaivaa tutkimaan , kertokaapa kokeneemmat ja viisaammat
Kiitos jo etukäteen !
Re: Mittarihäiriötä talven jälkeen Softailissa
Lähetetty: 00:07 13.04.2011.
Kirjoittaja Fxsts03
Mikä malli ja vuosikerta?
Re: Mittarihäiriötä talven jälkeen Softailissa
Lähetetty: 00:43 13.04.2011.
Kirjoittaja Pertti
Veikkauksena voisi tarjota sähköisen mittarin maadoituksen heikkoa kosketusta. Kokeile vetää ylimääräisellä johdolla mittarin maasta runkoon.
Re: Mittarihäiriötä talven jälkeen Softailissa
Lähetetty: 10:22 13.04.2011.
Kirjoittaja Pete74
Itsellä -01 Softailissa nopeusanturin puhdistus auttoi vastaaviin nopeusmittarin oireisiin.
Muita kuvaamiasi vikoja ei tosin itsellä ilmennyt.
Re: Mittarihäiriötä talven jälkeen Softailissa
Lähetetty: 18:37 13.04.2011.
Kirjoittaja Veliek
Fxsts03 kirjoitti:Mikä malli ja vuosikerta?
Malli on FXSTC ja vuosi 1998 eli Evokoneinen
Re: Mittarihäiriötä talven jälkeen Softailissa
Lähetetty: 18:59 13.04.2011.
Kirjoittaja Grasschopper1
Onkos häikkää pelkästään mittarissa?Viallinen virtalukko aiheuttaa joskus myös omituisia oireita.
Re: Mittarihäiriötä talven jälkeen Softailissa
Lähetetty: 20:15 13.04.2011.
Kirjoittaja Veliek
Grasschopper1 kirjoitti:Onkos häikkää pelkästään mittarissa?Viallinen virtalukko aiheuttaa joskus myös omituisia oireita.
Asiaa tutkitaan laajemmallakin sektorilla, tuo viisarin liike nollausnapilla tapahtuu kyllä virtalukon on-asennossa ja myös parkkiasennossa.
Epäilys vaihteiston nopeusanturia kohtaan tulee myös siitä että vika ilmeni pitkän seisokin jälkeen,
olisiko talven aikana "rökääntynyt".
Tuleeko samasta anturista myös informaatio vilkunpalauttimelle, koska vilkut normaalisti palautuvat pois päältä kun pyörä on liikkeessä, mutta pysyvät päällä kun pyörä on pysähdyksissä ??
Nyt oireet ovat myös vilkuissa sellaiset, etteivät ne aina palaudu automaattisesti niinkuin pitäisi liikkeellä ollessa
Re: Mittarihäiriötä talven jälkeen Softailissa
Lähetetty: 21:15 13.04.2011.
Kirjoittaja Veliek
Pertti kirjoitti:Veikkauksena voisi tarjota sähköisen mittarin maadoituksen heikkoa kosketusta. Kokeile vetää ylimääräisellä johdolla mittarin maasta runkoon.
Kokeiltu lisäjohdolla maadoittaa suoraan akun -napaan muttei auttanut...... jatketaan tutkimusta
Re: Mittarihäiriötä talven jälkeen Softailissa
Lähetetty: 22:00 19.04.2011.
Kirjoittaja Veliek
Vika rajoitettu itse mittariin, ja vaihdettu toinen mittari, joka alkoi pelittää virheettömästi.
Koeajettu tänään 38 km ja hyvin toimii.
Onko kellään kokemusta näiden elektronisten mittareiden korjauksesta, onnistuuko ja kannattaako ?
Löytyykö jostain paja joka näitä laittelee ?
Re: Mittarihäiriötä talven jälkeen Softailissa
Lähetetty: 22:36 19.04.2011.
Kirjoittaja Fxsts03
Ei ole kokemusta, mutta tässä ainakin yksi, jolta kannattaa kysellä.
http://timo.santerihapponen.net/" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: Mittarihäiriötä talven jälkeen Softailissa
Lähetetty: 09:35 16.05.2011.
Kirjoittaja Grasschopper1
Jos liikut Tampereen suunnilla,käy täällä
http://www.palanto.fi" onclick="window.open(this.href);return false; tai soita.
Re: Mittarihäiriötä talven jälkeen Softailissa
Lähetetty: 22:46 22.05.2011.
Kirjoittaja Veliek
Joo, laittelin aiemmin Palannolle meiliä, ja soittivatkin melko pian mullepäin. Kun kerroin oireet, kaveri epäili mittarin softan menneen sekaisin. Sanoi että softan saattaa pystyä lataamaan uudelleen, mutta pitäisi olla ehjä mittari josta sen saisi kopioitua. Ainut riski on siinä, että operaation jälkeen saattaa olla kaksi toimimatonta mittaria.
Ratkaisin sitten asian ostamalla Moto-Partsilta käytetyn mittarin, sain aika vähän ajetun, karvan yli 10.000 mailia, ja on ainakin tähän saakka pelittänyt hyvin jo kolmisen viikkoa.
Re: Mittarihäiriötä talven jälkeen Softailissa
Lähetetty: 11:04 28.05.2011.
Kirjoittaja Eluk
Minulla oli 98 Fatboyssa myöskin mittariongelmaa. H-Sunrisen kauta sain avun. Jossain mittarimiehellä sitä käyttivät. Nyt pelaa hienosti.