Sivu 1/1

Norsunkorvasatulaa etsimässä !

Lähetetty: 13:03 04.10.2009.
Kirjoittaja evo-häjy
Mistähän löytäis suht helposti ns. norsunkorvasatulan, mielellään sen aluslevyn kera, vai mikä kiinnityslevy se nyt sit onkaan.
Tässä yhdessä Jepillä myytävässä Softiksessa on juurikin sellainen satula jota kaipailen.
Myykö joku näitä kotimaassa vai onko tää iibein juttuja ?

http://www.nettimoto.com/viewVehicle.ph ... el=1360&PN" onclick="window.open(this.href);return false;[0]=simp_search&PL[0]=simpleSearch.php?show=block@status=F@id_make=164@id_model=1360

Mulla toi satula tulis -99 mallin Dynaan.
Saa tarjota jos jollain on !

Re: Norsunkorvasatulaa etsimässä !

Lähetetty: 13:19 04.10.2009.
Kirjoittaja s&s
Eikös toi ole ihan normi norsunkorva? Niitähän saa joka diileriltä, joko tehtaan tarvikkeena (osanumero 52004-25) tai aftermarket-osana.

Kiinnikkeet tehdään aika monesti itse, esim. ihan taivutettu lattis toimii hyvin ainakin softailissa:
Kuva

Re: Norsunkorvasatulaa etsimässä !

Lähetetty: 19:28 04.10.2009.
Kirjoittaja Joe Cool
Saahan noita lähteä jahtaamaan valtameren takaa, pääsee paremmin sitten ajofiilikseen :mrgreen:

Alun perin (ja ainakin vielä Kekkosen aikana) nuo kiinnitettiin T-rautaan, jonka varsi on tankkien välissä ja keskikohta sellaisen jousitetun hyppykepin päässä. Liekö noissa uusissa enää edes paikkaa hyppykepille :roll: :?: Silloin kiinnitys pitää kehitellä itse ja käyttää esim. jousia hyväkseen. Aluslevyjä noissa ei mielestäni ole, ellei joku ole sellaista vartavasten siihen sitten tehnyt.

Ja täälläkin ainakin nimim. Kreivillä on myynnissä noita pari kappaletta käytettyinä - vähän hakua kehiin :lol:

Re: Norsunkorvasatulaa etsimässä !

Lähetetty: 21:03 04.10.2009.
Kirjoittaja evo-häjy
Eipä ole kotimaan firmojen sivuilla tullut sellaista vielä vastaan mitä haluun, Motopartsilla olis muutamii vaihtoehtoja.

Eikä ole ekana jokin 500 euron satula haussa, löysin sen myynti-ilmoituksen kyllä.

Re: Norsunkorvasatulaa etsimässä !

Lähetetty: 21:10 04.10.2009.
Kirjoittaja hapi
Englannista saa Intialaisia jakkaroita. http://www.hitchcocksmotorcycles.com/in ... 2&display=" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Norsunkorvasatulaa etsimässä !

Lähetetty: 21:49 04.10.2009.
Kirjoittaja JON
s&s kirjoitti:Eikös toi ole ihan normi norsunkorva? Niitähän saa joka diileriltä, joko tehtaan tarvikkeena (osanumero 52004-25) tai aftermarket-osana.

Kiinnikkeet tehdään aika monesti itse, esim. ihan taivutettu lattis toimii hyvin ainakin softailissa:
Vähän kun tuota puristin vikaa, ni k: Onko "Norsunkorva" tosiaan säilynyt vuosien saatossa tuotannossa, vai kyseessä eräänlainen retroviritys?

Jumpe

Re: Norsunkorvasatulaa etsimässä !

Lähetetty: 01:04 05.10.2009.
Kirjoittaja smuige
Dynan runko nousee, tai on suora siitä satulan alta.

Itse laitoin "Bates" satulan ja "K-mallin" välimuodon Pian TC-Dynaan. Ilman jousia, sellaisilla parin sentin "korikumeilla".
Se satula on hieman leveämpi etuosasta (muuten pienempi ja hieman eri mallinen) kuin orkkis norsunkorva , mutta silti akkukotelo ja sähköboxi ottaa kiinni jalkaan kun pysähtyy.

HotBikestä löytyy tuollaista mallia
Kuva
joka saattaisi sopia kokonsa ja mallinsa puolesta paremmin Dynan rungon kanssa kuin se norsunkorva (kokeilin sellaistakin, mutta liian leveä takaa).
Ja kuvassa näkyy myös etukiinnike joita saa ostettua.
Runkoon joutuu tekemään vastakappaleen, taikka sitten ihan oman raudan kokonaan.

Re: Norsunkorvasatulaa etsimässä !

Lähetetty: 09:50 06.10.2009.
Kirjoittaja T for Texas
Heilmanilta satulat, jos haet orkkistyylisiä vanhempia malleja. Ei paha hinta tällä taalan kurssilla. Ja ainahan voi neuloa itte pellin päälle, oppii ensin takomaan ja sitten neulomaan, molemmat tärkeitä taitoja matkan varella 8) :wink: :wink:

http://www.saddles.amintech.com/

T

Re: Norsunkorvasatulaa etsimässä !

Lähetetty: 13:07 06.10.2009.
Kirjoittaja smuige
Tuollainen ilmoitus tuli tänään myyntipalstalle
Myydään uusi norsunkorva satula väri musta 180e.
http://www.hdcf.fi/juttutupa/viewtopic.php?f=17&t=34349" onclick="window.open(this.href);return false;

oletkin sen jo varmaan huomannut...

Re: Norsunkorvasatulaa etsimässä !

Lähetetty: 11:08 07.10.2009.
Kirjoittaja Tsaarinajan Satraappi
evo-häjy kirjoitti: Eikä ole ekana jokin 500 euron satula haussa, löysin sen myynti-ilmoituksen kyllä.
Eilen V-Twin City, Loimaan hyllyssä uusi LaPeran "norsunkorva" taisi olla alle 100,-...
Saattaisi olla sovitettavissa Dynaan :?:

Re: Norsunkorvasatulaa etsimässä !

Lähetetty: 12:49 07.10.2009.
Kirjoittaja Joe Cool
s&s kirjoitti:normi norsunkorva? Niitähän saa joka diileriltä[/img]
evo-häjy kirjoitti:Eipä ole kotimaan firmojen sivuilla tullut sellaista vielä vastaan mitä haluun ... Eikä ole... 500 euron satula haussa
Palaan tähän. Kotimaisilla sivuilla niitä ei välttämättä ole ja hyllyssä vielä harvemmin, joten vaikeahan noita on oikeasti päästä katsomaan missään. Asian ymmärtää toisaalta, koska sellaista tapaa on havittu, että käydään katsomassa tuote myymälässä ja tilataan se maailmalta, maksoi mitä maksoi - pääasia että pääsee kansainväliseen fiilikseen :mrgreen:

Mutta suurten tomittajien luetteloista ja sivuita niitä löytyy varmasti joka lähtöön ja lähes kaikki kauppiaat niitä tilaavat. Esim. täältä löytyy http://www.vtwinmfg.com/NewVtwinWeb/" onclick="window.open(this.href);return false; Tuossa jopa lukee, että lisätietoja maililla, mutta se on ajan haaskausta, kyseisen firman lisätiedot menevät näin, suora lainaus:
"The dealer in which you choose to order through can answer your questions or refer them to us. Sorry for any inconvenience."

Niin ja nämä kotimaiset tomittajat sitten tunnetusti suolaavat hinnan tuplaksi, vai miten se oli :?: :lol: Mistään muualta ei kannata ostaa, kuin ebaysta ja Ruotsista, täälläkin neuvottin :wink: :roll: :?:

Kerronpa esimerkin. Viime keväänä ostin erään tuolta ym. luettelosta löytyvän satulan. Halvin löytämäni hinta Jenkeissä oli 209 USD, Ruotsissa 2495 SEK. Silloisella kurssilla jenkkihinta oli n. 163 eur ja ruotsin hinta n. 240 eur. Hotbike täällä Suomessa tarjosi tuotteen hintaan 220e. Pientä laskentaa: Ruotsin heti kättelyssä kalliimpaan hintaan tulevat vielä rahdit, joten pois laskuista. Jenkkihintaan rahti, jolloin ollaan liki 200e hinnassa ja siihen tullit ja alvit, jolloin aletaan pyöriä 250e murkilla.

No ei tarvinnut pitkään miettiä, tilasin Hotbikestä :lol: Samalla panin tilaukseen vähän muutakin sälää samasta luettelosta, jolloin koko paketille tuli hinnaksi noin 400 e ja kun tavara tuli reilun parin viikon kuluttua, sain vielä tiskillä lunastaessani pienen määräalennuksen, jolloin ko. satulan kokonaishinta oli 209 euroa :D - en tuntenut itseäni ryöstetyksi lainkaan kotimaisen toimittajan kanssa :mrgreen: :mrgreen:

Miten tämä oli mahdollista, että suomalaisen liikkeen "ryöstöhinta" olikin markkinoiden halvin :?: No muutama äkkiä mieleen tuleva syy:
- saavat alennuksen listahinnoista
- rahtikulut pienemmät, koska tilaavat keskitetysti esim. kerran kuussa samalta toimittajalta
- voivat vähentää maksetut alvit oman myyntinsä alveista

Toki itsekin tilaan tietyt tuotteet maailmalta, mutta läheskään kaikkea ei kannata tilata. On mukava mennä lähikauppaan, maksaa tilatut tavarat ja saada ehkä vähän neuvoja samalla sekä ostaa jotain muutenkin unohtunutta lisätarviketta jne. Ja yrittää samalla pitää omalta pieneltä osaltaan hengissä suomalaisiakin liikkeitä... 8)

PS. täällä on "erityisen kiellettyä" arvioida myyntiin ilmoitettujen tuotteiden hintoja julkisesti :mrgreen: :mrgreen: Tuli vähän yleistä paheksuntaa, kun sellaiseen taannoin syyllistyin :lol:

Re: Norsunkorvasatulaa etsimässä !

Lähetetty: 01:31 09.10.2009.
Kirjoittaja Bronson Eye
jos löydät ni olisin kiin. tosta hukkasatulasta, haen just matalaa ykköstä, Sportster, miel. tietysti logolla,,
take contact, juippi