Sivu 1/1
+25" springer ala keinut
Lähetetty: 19:03 14.11.2008.
Kirjoittaja Kopteri
sori kun taas tuli uus alotus mutta kun ykskään noista ed ei osunu mun mielest.
eli vääntäkää vielä kerran rautalangasta mulle toi keulan jatko.
jos keulaa jatketaan ja kallistetaan niin olisko paras säilyttää alkuperäinen alalinkkujen kulma??? tarkoitan jousituksen/ajettavuuden puolesta.
esim. jos linkut on vaaterissa maata vasten ja keulaa jatketan, annetaanko linkun olla samassa kulmassa maata vasten vaikka keula jatkus "hiukan" ööö enemmän?? ens kesän visio menee hiukan "överiks" mutta mitä sitte?
vai pitääkö jotain ottaa huomioon.?
näitä teheny joitai ja aina pitäny kokkeilla mite toimii.
olis kiva ku joku välillä kertos missä menään eikä aina tarvis ite testata.
Lähetetty: 19:17 14.11.2008.
Kirjoittaja hemuli
Tarkoitushan olisi että etupyörä liikkuisi jouston mukana mahdollisimman pystysuuntaisesti. Jos linkut sojottavat yläviistoon niin joustoliike suuntautuu taakse päin - ei hyvä. Sen takia mahdollisuuksien mukaan vaateriin ne keinut.
Lähetetty: 22:44 14.11.2008.
Kirjoittaja Kopteri
mutta se että säilytetäänkö alkuperäinen keinun kulma vai voiko sitä loiventaa/jyrkentää koska tässä mun kyseessä kulma tulee muuttuun ainakin ton keulakulmalaskurin mukaan aika radikaalisti. 42-62ast.
ja toimiiko keula enää oikein tuossa kulmassa? pitäskö sille tehä jotain?? muuttaa/jatkaa keinua???
alakeinulla on helppo korjata asiaa suoraan ajaettaess mutta miten se on muuten??
koska nykyisen pumppukeulan hylkään sen takia että en voi uskoa sen toimintaan enää noin loivasa kulmassa . ns "jousto"on poikittain ei pitkittäin keulaan nähden.
eilen ajoin 120 km räntäsateessa ja aina ku väänti "hanaa" keula väpätti pystysuoraan vaikka on 65mm käänetty nii en usko että se +25" sprinkler ens kesänä olis sen parempi.
tosin ei se ole haitannu ajoo mutta kun aina haluis tehä hyvin sen minkä tekee niin.....
vielä tarkenan että jatkanko yläputkia sen verran enemmän että alakeinut säilyy orggis mitassa??
Lähetetty: 22:49 14.11.2008.
Kirjoittaja hemuli
Nyt puhutaan kahdesta eri asiasta - keinun ja keulan kulmasta. Jos keulakulmaa muutetaan niin paljon että springerin alakeinun kulma muuttuu epäsuotuisaksi niin silloin pitää keulan etummaista haarukkaosaa (siis sitä mikä liikkuu) pidentää jotta keinu saadaan oikeaan kulmaan.
Springerihän on siitä hyvä että sen jousitus toimii vaikka keulakulmaa olisi kuinka rajusti kunhan tuo rockerin kulma on oikea. Siihen väpätykseen taas vaikuttaa moni muu asia kuten esim. eturenkaan epätasapaino.
Lähetetty: 23:21 14.11.2008.
Kirjoittaja Kopteri
hemuli kirjoitti: Siihen väpätykseen taas vaikuttaa moni muu asia kuten esim. eturenkaan epätasapaino.
EI EI siihen vaikuttaa toi valtava maamoottori tuol jalkovälis.
kaikki kylän lapset itkee ja mummot pyörtyy ja muut paheksuu muuten vaan
ei vaiteskaan en tarkoittanu semmosta väpätysä.
eikä sillä ole väliä.
tarkoitin sitä keulan muutosta tuosta pumppukeulasta springeriin ja varsinkin tota linkkua tuolla alapäässä. mulla on jo siihen tietty idea mutta olis kiva kuulla teiltä jotka niitä tehneet miten se kannattaa toteuttaa ja onko pakko tehä niin ku kaveri teki???
pitääkö alalinkkuun tehä "mutka" koska en osaa aatella että ylä jalkaa vois jatkaa niin palio että pelekästään se riittäs kun kulma käänetään 60+ast???
no tömmöstä tässä mietin taas.
PS pitäskö lopettaa aattelu ja vaan tehä mitä mieleen tulee??
Lähetetty: 23:38 14.11.2008.
Kirjoittaja hemuli
Onhan noihin mutkia tehty jo vuosikymmeniä...
Ja lisää osoitteessa
www.sugarbearchoppers.com
Lähetetty: 23:53 14.11.2008.
Kirjoittaja Kopteri
..ttu mä luovutan. jäin lähes ..toiseks jo ilman rakentelua.
mutta hieno on toi kuva
Ps en olis teheny samanlaist mutta hieno on.
(en olis osannu)
Lähetetty: 00:09 15.11.2008.
Kirjoittaja smuige
Joopajoo...
näyttää hienolta tohon springerin alapäähän asti.
Ja sitten ilmeisesti on loppunut ymmärrys keulakulmista, jätöstä, tyylistä ym.
Tämä on tietenkin vain OMA mielipiteeni.
Miksei tuossakin tapauksessa olisi keulan mittaa ja kulmaa sovitettu rungon ja renkaiden kanssa "asialliseen" malliin.
Keulan takaosa melkein raapii maata ja keulan kruunaa erittäin mauttoman näköiset überöverit alarockerit.
Springerkeulan kanssa saa tehtyä myöskin sopusuhtaisia ja tyylikkäitä pyöriä, piiiiitkällä taikka bobber mallilla.
Ja siihen springerkeulan pomppimiseen vaikuttaa ennenkaikkea renkaan tasapainotus, sitä EI sovi unohtaa/skipata.
Joo, olen ajanut Jammerin "vakiota pidemmällä" springerillä (jo 1980 luvulla) ilman tasapainotettua rengasta ja tasapainotetun kanssa.
Sitten tulin järkiini ja hommasin XA kopiochopper keulan - eikä siltä tieltä ole paluuta...

iskarin kanssa.
Lähetetty: 00:36 15.11.2008.
Kirjoittaja Kopteri
...tu
tätä tarkoitin olis kiva saaha oikeeta palautetta tähän juttuun. ei ne keulakulmat plus muut oo hukattu tänne choperi kulmaan johon yritetään hämätä meitä. vitrtu lopeta mpelleily
Lähetetty: 01:01 15.11.2008.
Kirjoittaja Terroristo
Kopteri kirjoitti:...tu
tätä tarkoitin olis kiva saaha oikeeta palautetta tähän juttuun. ei ne keulakulmat plus muut oo hukattu tänne choperi kulmaan johon yritetään hämätä meitä. vitrtu lopeta mpelleily
Vitru,ota se pullo/kaljalaatikko kainaloon ja painu tallille rälläköimään,niin viimeistään aamulla alkaa choperi kulmat olemaan kohdillaan.

Alkaa varmaankin tulemaan oikeeta palautetta tallikavereilta viimeistään iltapäivällä.

Loppuu mpelleily.

Lähetetty: 09:19 15.11.2008.
Kirjoittaja rampo63
Hullut

Lähetetty: 11:24 15.11.2008.
Kirjoittaja Kopteri
Terroristo kirjoitti:Kopteri kirjoitti:...tu
tätä tarkoitin olis kiva saaha oikeeta palautetta tähän juttuun. ei ne keulakulmat plus muut oo hukattu tänne choperi kulmaan johon yritetään hämätä meitä. vitrtu lopeta mpelleily
Vitru,ota se pullo/kaljalaatikko kainaloon ja painu tallille rälläköimään,niin viimeistään aamulla alkaa choperi kulmat olemaan kohdillaan.

Alkaa varmaankin tulemaan oikeeta palautetta tallikavereilta viimeistään iltapäivällä.

Loppuu mpelleily.

huh huh. kyllä tähän pirun keksintöön pitäs saaha mulle alkolukko. saamari soikoon
rampo63 kirjoitti:Hullut

elä muuta sano

Lähetetty: 21:02 15.11.2008.
Kirjoittaja fxstc94
kolleega oli taennu ottaa pullosta hengen irti. ei oo ku etujätöt ja rockeri kulmat mielessä..kyllä siitä risukeulalla tuloo hjuva.ei saa reenata pikkujoulua varten.tulee ylikunto!
Lähetetty: 21:51 16.11.2008.
Kirjoittaja mcmies
smuige kirjoitti:näyttää hienolta tohon springerin alapäähän asti.
Ja sitten ilmeisesti on loppunut ymmärrys keulakulmista, jätöstä, tyylistä ym.
Miksei tuossakin tapauksessa olisi keulan mittaa ja kulmaa sovitettu rungon ja renkaiden kanssa "asialliseen" malliin.
Jättö saattaapi olla ihan kohdallaan. Sokerikarhun tekeleeltä näyttää tuo.
Jos ton mittasessa keulassa haluaa jätön kohdalleen ilman noita, hetkinen, erittäin mauttoman näköisiä überövereitä alarockereita

, pitää ohjausaksilaa kallistaa t-kappaleessa. Ei ihan joka pojan hommaa se, mutta olen kyllä samaa mieltä siitä, että paremman näköinen tulisi niin.