Sivu 1/1
sivulle tulevan kilpitelineen kiinnitys?
Lähetetty: 13:10 10.07.2008.
Kirjoittaja hannupelkonen
Ajattelin siirtää rekisterikilven ja takavalon pyörän sivulle, ja sitä varten pitäisi väsätä teline. Millä tavoin olette kiinnittäneet moiset häkkyrät pyörään: iskunvaimentimen yläpultista, iskarin alapultista, akselista, ylimääräisistä haarukkaan hitsatuista korvakkeista vai mistä?
Lähetetty: 15:34 10.07.2008.
Kirjoittaja metallipää
iskarin alapultin alle... ainakin tossa sportissa on siinä
Lähetetty: 15:43 10.07.2008.
Kirjoittaja Don Quijote
Kaikkia noita mainitsemiasi tapoja on käytetty, sekä muutamia muita tapoja...

Riippuu vähän pyörästäkin. Sulla on ilmeisesti sportti tai dyna kun iskarit mainitsit?
Taitaa useimmat valmiit telineet tulla akselin päähän kiinni, mutta mihin sen saat fiksusti sopimaan ja niin että valo ja kilpi näkyy riittävästi taaksepäin, kaikki käy. Tee sitten riittävän tukevasta materiaalista, tärinä rikkoo nopeasti lattarautaviritykset. Kokemusta on...
Ja vielä muistutus, takavaloa ei saa (lain mukaan) sijoittaa pyörän keskilinjasta poikkeavasti, ellei valoa kahdenneta pyörän molemmille puolille. Kilven voi asentaa sivulle kunhan tietyt kulmat ym. täyttyvät ja kilvellä on oma valo. Lisää juttua vaikkapa
täällä <--click: Ja haulla vielä enemmän
Tästä kuvasta selviää kulmat, kiitokset kuluu kuvan alkuperäiselle laatijalle (en minä, lainasin toisesta ketjusta)

Lähetetty: 15:47 10.07.2008.
Kirjoittaja santtu
Valomääräysjuttu josta myös tämän kilven kuva on peräisin:
http://www.mmaf.fi/forum/index.php?topic=385.0
Lähetetty: 16:47 10.07.2008.
Kirjoittaja hannupelkonen
kiitos erittäin hyvistä vastauksista. Tuo valojen kahdennnussääntö oli minulle uutta. Täytyy tutkia myös tuota sijoitusta, että kukaan ei pääse aukomaan päätään 30 asteen säännön takia. Päätin sijoittaa kiinnityksen (Sportserin) iskarin pulttiin. Raudan toinen pää seuraa takahaarukkaa ja saan sen kiinni haarukan ympäri. Hyvä huomio myös tuo tärinä: Kilpi on jo keskeltä poikki, mutta enpä olisi tajunnut, että sama rytke rikkoo tukevampaakin tavaraa.
Lähetetty: 20:53 10.07.2008.
Kirjoittaja Samu
Tein happosesta ensinmäisen joka kesti n.3 viikkoa jonka jälkeen pokkasin titaanista uuden... ei saumaa niin kestää.
Lähetetty: 21:15 10.07.2008.
Kirjoittaja -WLA-
kyllä 4mm happosesta levystä tehty on kestänyt vaikka onki hitsattu kahdesta palasta. yhden kulmavahvisteen joutu laittaan ettei tärise niin pirusti ja se kiinnitettiin taka-akselista ja iskarin pultista kaverin Sportster.
Lähetetty: 21:28 10.07.2008.
Kirjoittaja jaska69
mä tein tälläsen ratkasun dynaan..akselin mutskun alle, tukeva ja hyvin on kestäny. Poliisin kaivopuistossa ratsaama eikä moitittavaa varustettuna kilpivalolla luonnollisesti.
Musta teräskin kestää paremmin tärinää kuin rosteri? Ja varmaan alumiinikin on parempi??? voi sen kilpipohjan tehä vaikka muovista ja valmiita varsia saa ainakin voodoo metallilta; tosin se saattaa kyllä vatkata ?
http://www.voodoometal.com/licence.html