Sivu 1/1

rautapään kuivakytkin

Lähetetty: 19:12 09.04.2004.
Kirjoittaja Rautis
miten saadaan kauan seisonut kytkin toimimaan -68rautapäässä kytkin ei irroita vaikka kuinka säätää vaeijerista tai kytkimen säätö ruuvista. :( :( :( :twisted:

Lähetetty: 18:59 12.04.2004.
Kirjoittaja xlch1000
Tarkista, että sulla koko kykinpakka ei ole jumissa/ kuoleentunut.

Nosta takafillari pukille ja poista eturattaan suojakoppa. Laita vaihde päälle ja paina jollakin tasaisella metalliesineellä kytkin tappia, joka on eturattaan päässä. Jos kytkin irroittaa tappia painamalla, niin vika on silloin eturattaan kopassa olevassa "työntäjässä"/ sen jousessa. (Katso ettei se ole ns. hypännyt yli tai murtunut)

Jos ei tappia painamallakaan irroita. Ota enskakoppa auki ja tarkista kytkinasetelma. Vaihtoehtoja on esim : levyt kanittaa, jouset kuoleentunut, kytkin tappi on tullut läpi asetelman peltilevystä (mulla on käynyt esim näin), koko asetelma on irti, eli asetelmaa kiinni pitävän mutterin lukituslaippa on joko pettänyt tai sitä ei ole ollenkaan.

Enskapuolen purku voi kuulostaa isolta hommalta mutta ei ole. Vaan
reilun tunnin homma.